Okul, yeni müdürler işe alıyor: Kuzey ve Güney’deki çoğunluk açıkta değil

Eğitmen

Member
Meloni hükümeti, Güney’deki özerk eğitim kurumlarını kapatmaya hazırlanıyor. Milli Eğitim ve Liyakat Bakanlığı’nın yapmaya hazırlandığı okul müdürü rolündeki girişlerin neredeyse tamamı Kuzey’de olacak. Veriler, genel müdür tarafından imzalanan, en son 4 Ağustos tarihli bir hükümde görülebilir. Philip Serra2023/2024 Eğitim-Öğretim yılı için yeni işe alınan başöğretmenlerin görev dağılımına ilişkin prosedürler” hakkında. 2017’de açıklanan yarışmanın ulusal sıralamasında yer alanlar, Sardunya’daki birkaç yer dışında yalnızca kuzey bölgelerinde bulunan enstitüleri tercih edebilecek. Güneyde, itibari bir müdür olmaksızın ücretsiz ofis sıkıntısı yoktur. Ancak, birkaç yıl içinde başta güney bölgelerde olmak üzere yaklaşık 700 eğitim kurumunun kapatılmasını planlayan hükümet tarafından Aralık ayında belirlenen bütçe kısıtlamalarına boyun eğmek zorunda kalacakları için risk altında kabul ediliyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı, bir notta, “2023-2024 öğretim yılı için bölgeler arası hareketliliğin, çoğunlukla Kuzey’de görev yapan ve Merkez-Güney bölgelerine transfer olan, tüm görevlerde ve ilgili bir şekilde görev yapan okul müdürlerini kapsadığını bildirdi. Bu, bir sonraki görev süresinin neden neredeyse tamamının kuzey bölgelerinde olacağını açıklıyor”.

Roldeki yeni girişler

Milli Eğitim Bakanı, 280 yeni okul müdürünün kalıcı olarak işe alındığını duyurdu. Joseph Vallettara birkaç gün önceki bir basın açıklamasıyla. Ancak bakanlık teknisyenlerinin sendikalara verdiği bilgilere göre, 166’sı 2017’de açıklanan ulusal yarışmadan ve 2019’da ilk işe alımlardan olmak üzere 210 etkin giriş olacak. Campania’da önümüzdeki 1 Eylül’den itibaren işe alınacak olan 44 yeni okul müdürü için olumlu bir sonuç elde edildi. Bakanın bahsettiği 280 “işe alım” sayısına ulaşmak için, yaş veya hizmet sınırlarını doldurduğu için emekli olması gereken ve bir yıl uzatma talep eden müdürlerin hizmetinde 57 alıkoyma eklemek gerekiyor.

Kalan 13 kontenjan, 2017 yarışmasında yedek olarak işe alınan ve üç yıl boyunca hizmet veren ancak daha sonra idari yargıçların olumsuz kararının ardından görevden alınan okul müdürlerine yöneliktir. Bakanlık, yeni işe alımlar için, önümüzdeki yıllarda herhangi bir fazlalık durumu olmaması koşuluyla, ilgili bölge okul müdürlükleri tarafından bildirilen boş kontenjanlardan seçim yapılabileceğini duyurur. Yeni yöneticiler Lombardiya’daki 154, Veneto’daki 74, Piedmont’taki 56 ve Emilia-Romagna’daki 40 ücretsiz ofis arasından seçim yapmak zorunda kalacak. Ayrıca Liguria’da 13, Friuli Venezia-Giulia’da 12 ve Toskana’da 2 işe alım için yer olacak. Ayrıca Sardunya’da aslında 5 işe alım var.

Öğretmenlerin hayalini kurduğu müdür zamları

tarafından Salvo Intravaia

04 Ağustos 2023

kesme

Bu nedenle, Güney’de rol girişi yok. Yine de boş kontenjanlar var ve bunlar naip müdürlere atanacak: sahip oldukları okulun yanı sıra başka bir okulu yedek olarak yönetecek. Güneydeki kaosu ve kırılganlık durumlarını körüklüyor. Transferlerin ardından Campania’da 112, Puglia’da 59 koltuk boş kaldı. Ancak işe alım izninin verilmediği orta İtalya’da bile yer var: Lazio’da yüzden fazla. Ancak, ilgili bölgesel okul ofisleri sıfır yer bildirmiştir. Çünkü ulusal düzeyde 697 eğitim kurumunda müdür ve idari sekreter (Dsga) kadar maaş tasarrufu sağlayacak mega bir kesinti öngörülüyor. Bastırılan okullar parçalanacak ve ilgili kompleksler diğer eğitim kurumlarıyla birleştirilecektir. Özellikle güney bölgeleri etkileyecek olan demografik gerilemenin etkisidir. Ancak bu sendikaları endişelendiriyor.

Cisl okulunun başkanı Ivana Barbacci: “Bütçe yasasının öngördüğü eğitim kurumlarının sayısındaki azalma, okul ağının yeniden tanımlanması ihtimaline ek olarak, kurulacak yerlerin sayısında da azalmaya yol açacaktır. Bazı durumlarda birkaç yıl boyunca yeni bir yönetici işe alamayacak olan güney bölgelerinin özellikle sıkıntı çektiği okul yöneticilerinin rekabeti nedeniyle yasaklandı”. Hangi umutlarla? “Bu senaryo – devam ediyor Barbacci – öğretmenlerle zaten olanları tekrarlıyor ve okulun verimli bir zemin gibi göründüğü kuzey ve güney arasındaki bölgesel boşlukların onaylanmasıyla ilgili birçok endişe uyandırıyor”. Bu arada Campania, Emilia Romagna ve Toskana bölgeleri, eğitim kurumlarındaki kesintiye karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Okul, Pnrr’yi Eylül’e erteledi: “Çok fazla para ve yetersiz personel”

kaydeden Corrado Zunino

28 Mayıs 2023

Valditara’ya karşı garnizonlar

DirigentiScuola’nın başkanı Attilio Fratta, “Her zamanki propaganda vurgusuyla Bakan Valditara, 280 yeni yöneticinin işe alındığını duyurdu. Bu, bakanlığın genel personel müdürlüğü tarafından yalanlandı. Valditara döneminde normalde ve her zaman bir o kadar yeni işe alımla telafi edilen 411 emeklilik, feragatler hariç, tam olarak 210 yeni okul müdürüyle telafi edilecek: 166’sı 2017 yarışmasından ve 44’ü 2011’den. Kalan 201’den 57’si uzatma – Valditara’nın emeklilerin hepsini doğrulaması meşru değil ve 144 kadarı naipliğe gidecek”. Fratta sel altında bir nehir. “İlk kez normal boyutlu ve ücretsiz ofisler olmayacak bir yönetici.

Ve bakan istihdam değil de Mef’ten 280 izin belgesi almış olmakla mı övünüyor? Valditara, her zaman olduğu gibi, 411 boş kontenjan için izin istemek yerine sadece 280 tane istedi. Liyakat Bakanının esası ne olurdu? Naiplerin artması mı?”. DirigentiScuola, bakanlığı okul liderlerinin liyakatiyle daha fazla ilgilenmeye davet ediyor. “Herhangi bir geri bildirim almadan tüm boş yerleri doldurması için ona birden fazla çözüm önerdik -” sonucuna varıyor. Kendisine çekincesiz olarak verdiğimiz güvenilirliği düzeltmek ve geri kazanmak için hala zamanı var. Propaganda ve sınırsız görünürlük arayışı bu kadar yeter”.