Pandemi periyodu öğrenci olmak güç

JoKeR

Active member
DİLBER DURAL

Bir buçuk yıllık uzaktan eğitimin akabinde tekrar okudukları kentlere dönen üniversite öğrencileri yüze yüze eğitimle okullarına kavuştu. Tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 öğrencilerin eğitim-öğretim hayatını da etkilemişti. Covid-19 önlemleri kapsamında orta verilen yüz yüze eğitime tekrar başlanıldı ve uzun bir ortanın akabinde üniversiteler de olağanlaşmaya başladı. Yaklaşık olarak bir buçuk yıldır meskenden tahsil bakılırsan öğrenciler, okullarında yeni periyoda de bir daha önlemler çerçevesinde girdi. Öğrenciler, PCR testi ve aşı önlemleriyle yerleşkelerine ve arkadaşlarına yenidendan kavuşmanın heyecanını ve memnunluğunu yaşıyorlar. Öğrencilerle bir arada derslikler, kütüphaneler ve yerleşkeler bir daha hareketlendi. Öğrenciler tekrar okulların kapatılmaması konusunda hemfikir. Bir yanda artan kira ve yurt fiyatlarıyla kalacak yer bulamayan öğrenciler, öbür yandan da KYK ve özel yurtlarda yer bulan öğrenciler. Son vakit içinderda gündem olan barınma meselesini birinci ağızdan dinlemek istedik ve öğrencilerle görüştük. Barınma sorunu yalnızca İstanbul’da değil Anadolu’nun bir hayli kentinde okuyan öğrencilerin ortak sorunu. Bu sorun karşısında nasıl bir yol izlediler? Yeni eğitim öğretim yılına nasıl ahenk sağladılar? Yüzyüze eğitimle online eğitim içindeki farkı, neler yaşadıklarını onlar anlattı biz dinledik. Melek Akkaya. Hakkari’de yaşıyor. Mersin Üniversitesi’nde Diş Hekimliği okuyor. Akkaya, “Salgın hayatımızda hem ruhsal birebir vakitte ekonomik olarak fazlaca şeyi değiştirdi” yorumunu yapıyor. Barınma sorunu yaşayıp yaşamadığı sorusuna Akkaya, “Salgından evvel başka konutta kalıyordum, okulların kapatıldığı bildirilince o konuttan çıktım yoksa bir yıllık kira ödemek zorunda kalacaktım” diyor ve ekliyor: “Şu an artan kira meblağlarından dolayı KYK yurdunda kalıyorum. Aslında bu yıl KYK’ya başvurdum ve yerleşemedim. Yedeklerde kaldım. Yedek sıram az sayıda olduğu için yurt yetkilileri beni konuk edeceğini söylemiş oldu. Şu an konuk olarak kaldığım KYK yurdu çok hijyenik ve salgın kurallarına uygun bir yer. Geniş alana sahip ve her gün odalar temizleniyor” formunda cevaplıyor.

Melek Akkaya

HER ÖĞRENCİ FARKLI ŞARTLARDA EĞİTİM GÖRÜYOR

Akkaya, uzaktan eğitimin de şiddetli geçtiğini ve pratik bir eğitimi gerektiren kısımda okuduğu için hocalarıyla ve asistanlarıyla bir arada interaktif olarak öğrenmesi gereken derslerinden uzak kaldığını söylüyor. Hakkari’de internet altyapısında meşakkat çektiğini belirten Akkaya, canlı derslere bağlanmada, online-eşzamanlı imtihanlarda problemler yaşadığını lisana getiriyor. Türkiye’nin her yerinde internet altyapısının birebir olmadığını vurgulayan Akkaya, her öğrencinin farklı şartlarda eğitim gördüğüne de dikkat çekiyor.

FARKLI HOCALARDAN DERS ALABİLİYORDUK

Akkaya, “Bölümüm her yerde bulunmayan materyaller gerektiriyor, bunun için internetten siparişler veriyordum lakin büyükşehirde yaşayan arkadaşlarıma rastgele bir gerecimiz üç günde ulaşırken, bana iki-üç haftada ulaşıyordu ve bu mühleti sonlu birtakım ödevlerimde aksama yaşattı. İleride hastalarım geldiğinde gereğince pratik yapmamışsam onlarla nasıl ilgilenebilirim ki diye endişelendirdi beni açıkçası. Bunların yüz yüze telafi edileceğini düşünüyorum artık. Bunlar haricinde teorik derslerimiz vardı. Ders işlenirken kayıt alınıyordu, bunlara istediğimiz vakit ulaşabilmemiz bir artıydı. Öbür üniversitelerden hocalarla, uzmanlarla online eğitim yardımıyla ders almak güzeldi. Dersine giremeyeceğimiz uzmanlardan bilgi alabildik, tıpkı platformlarda bulunduk, bu geliştirici bir deneyimdi” diyor.

Sıla Evmez

Özel yurtlar epeyce değerli

Sıla Evmez:
Konya’dan İstanbul’a bu yıl okumaya gelmiş. Lakin yurt sıkıntısını çözemeyince kuzeninin tanıdığı bir arkadaşının konutuna yerleşmiş. Detayları Sıla Evmez’den dinleyelim: “Ben Sıla Evmez. Marmara Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Halkla Münasebetler ve Tanıtım kısmı 1. sınıf öğrencisiyim. Konya’dan İstanbul’a geliyorum. Birçok öğrenci üzere ben de okul açılmadan evvel barınacağım yeri araştırmaya başladım. Birinci evvel KYK yurtlarına ve okulumun kendi yurduna başvurdum. Maalesef ikisi de bana çıkmadı. Ben de özel yurtları araştırmaya başladım. Özel yurtların fiyatı epeyce kıymetliydi bu yüzden özel yurdu daha sonraya bıraktım. Devlet yurtları ve özel yurtlar içinde ne yazık ki fazlaca fazla fiyat farkı var. Okulun online eğitim mi yoksa yüzyüze eğitim mi olacağı tam aşikâr olmadığı için özel yurda kayıt olup boşuna bir sürü para vermek istemedim. Okulun hibrit eğitim olduğunu öğrendikten daha sonra özel yurtları telefonla aramaya başladım. Hepsi yurtlarda yer olmadığını söylemiş oldu. Ben de ne yapacağımı düşünmeye başladım. Kuzenimin aracılığı ile birisi ile tanıştım ve kendisi meskeninde onunla birlikte kalabileceğimi söylemiş oldu. Meskenini bana açtı. Ben de barınma sıkıntımı bu biçimdece çözmüş oldum. Hasret abla sıkıntı bir müddetçte hızır üzere yetişti. Düzgün ki âlâ beşerler var. Şu an da KYK da yedeklerdeyim. Yedek sayısı muhakkak vakit içinderda açıklanıyor, her belirtildiğında yedek sıram düşmüş oluyor. Şayet KYK çıkarsa kayıt olmayı düşünüyorum. Benim yaşadığım düşünceyi yaşayan öğrenciler oldu. Herkes bir biçimde tahlil bulmaya çalıştı. Kimileri güç durumda kaldı. Umarım özel yurt fiyatları düşer, devlet yurtlarında daha fazla kontenjan olur. bu biçimde sorunlar yaşanmaz. her insanın hoş bir eğitim hayatı olur.”

Esmanur Ateş

İki kişi kalırız diyorduk 6 kişi tıpkı meskene çıktık

Esmanur Ateş:
2020 Artuklu Üniversitesi Arap Lisanı ve Edebiyatı Bölümü’ne giren Esmanur Ateş ise Pandemi niçiniyle iki yılını konutta geçirmiş ondan sonrasında yaşadıklarını ise şöyleki anlatıyor: “Pandemiden dolayı 2. yılıma geçmeme karşın birinci üniversite tecrübesi yaşıyorum. Nerde kalayım fikri pek olmadı açıkçası. Yurda hiç müracaat yapmadım. Ortama güvendiğimi pek söyleyemem. Bu yüzden 6 kişilik bir arkadaş kümesiyle mesken kiraladık. Daima 2 kişi kalmak istemiştim, fazlaca şahısla kalamam diye düşünüyordum. Lakin 1+1 konut fiyatlarına bile bakmaya gözümüz korkarken 2 kişi altından kalkamazdık. Başlarda bu biçimde düşünen ben, artık gelen olursa alırız diyebiliyorum. Zira öğrenciysen pek de rahatını düşünemezsin. bir daha öğrencinin kitap, ulaşım vs. masraf meselelerinden bahsetmeme gerek yok sanırım. Üniversiteye yeni yerleşen arkadaşlarımdan kimileri yedeklerden KYK’ya yerleşti. Kimileri benim üzere konutta, kimileri da hiç bir yere yerleşemeyip süreksiz misafirhanelerde kalıyor… Onlara tavsiyem: bir daha de her şeyi negatif diye düşünmesinler. Kendi ayaklarınızın üzerinde durmayı işte bu senelerda öğreniyorsunuz. Ailenizi anlıyorsunuz. örneğin. Başarabilirseniz hoş arkadaşlıklar ediniyorsunuz. Yeni yerler keşfedip, yeni anılar ekliyorsunuz hafızanıza. Kısacası istersek her kuvvetliğün altından kendimiz kalkabiliriz. Bir yeri güzelleştirecek olan bir daha kendimiziz.”

Havva Sena Yılmaz

Barınma sorunu yaşamadım

Havva Sena Yılmaz:
Nevşehir’de yaşıyor. İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde Okul Öncesi Öğretmenliği okuyor. Yılmaz, “Barınma sorunu yaşamadım lakin barınma yeri arama, uygun yerler bulma sürecinde çok streslendim ve bunaldım. Açıkta kaldığım bir durum kelam konusu olmadı” diyor. Hem salgın öncesinde tıpkı vakitte salgın periyodunda her sene üniversitelerin açılmasına yakın yurt ve konut kiralarında çok artış olduğunu belirten Yılmaz, “Ben daima yurtta kalıyordum ve her sene de yurt değiştirdiğim için yurtların fiyatlarını genel olarak biliyorum. Her yurdum bundan evvelkine bakılırsa daima kıymetli olmak durumunda kaldı. Şu anda da yurtta kalıyorum. Yurt odamda da sayısı az olan odayı tercih ettim. Bunun en büyük niçini salgın elbette lakin toplu bir yerde yaşamak da kolay bir durum değil” formunda konuşuyor.

“Verimli bir eğitim ömrü olmasa da verimli bir ruhsal rahatlama yaşadım” diyen Yılmaz, bu süreçte ders haricinde kendini toparladığını, ailesine vakit ayırdığını, daha hayli toplumsallaştığını onun haricinde kendisiyle vakit geçirmenin, kendisini tanımanın ne kadar keyifli olduğunu gördüğünü söylüyor. Yılmaz, “Bilgisayar başında öğrencilik ömrü diye bir şeyin hayli da mümkün olmadığını görmüş olduk bu süreçte. Ben bu devir içerisinde derslerden çok randıman alamadığımı fark ettim ancak bu süreçte ders haricinde çok öğrencilik hayatımı dolu dolu geçirdiğimi düşünüyorum. Yalnızca ders olarak değil biroldukça aktiveye katılmak olsun, okuduğum kentte ilgimi çeken her yeri gezmek olsun, hayal ettiğimden daha hoş geçtiğini söyleyebilirim. Kendi kısmımla ilgili hem yüz yüzeyken tıpkı vakitte online devam ederken biroldukca konferans, eğitim aldım ve sertifika edindim. Bu bir buçuk yıllık süreçte okuduğum kentte daha hayli yapmak istediğim aktiviteleri yapamamanın eksikliğini hayli hissediyorum lakin online süreçte de biroldukça koldan eğitim, sertifika aldığım için bu süreci de eğitimim açısından hoş değerlendirdiğimi düşünüyorum” diyor.

TEDBİRLER KÂFİ

Okulunda alınan önlemlere yönelik konuşan Yılmaz, “En sıradaninden sınıflar ikiye ayrılmak durumunda kaldı. Kalabalık yüz yüze eğitimden kaçınıldı. Derslerin birden fazla online olarak devam etmekte. Hijyene daha epeyce dikkat edilmeye başlandı. Giriş çıkışlarda daha detaylı önlemler arttı. Aşı kartı, PCR testi mecburî kılındı. Ben şu anki salgın kuralına nazaran okulun yaptığı tedbirleri kâfi buluyorum. Salgın devam ettiği için tam açmak ve açmamak içinde kalmaları normal” formunda konuştu.

Öğrenciye mesken vermiyoruz

Emine Şule Dur:
İstanbul’da yaşıyor. Selçuk Üniversitesi’nde Reklamcılık okuyor. Salgın öncesinde KYK yurtlarında kaldığını söyleyen Dur, “Salgın sürecinde konuta çıkma sonucu aldım. Okulların açılma sonucundan daha sonra mesken bakmaya başladığımızda emlakçıların “öğrenciye mesken vermiyoruz” kelamlarıyla karşılaştık. Gösterdikleri konutların birçoğu sahiden epeyce berbat konutlardı ve kiraları ederinden çokydı. Eşyalı meskenlerin birçoğunda eşyaların makus olduğunu gördük. Emlakçıyla ortamıza bir tanıdık tutmasaydık büyük ihtimalle biz de mesken bulamayacaktık ya da fahiş fiyatlardan bulduğumuz bir konut tutacaktık. Biz konutu tuttuktan daha sonra konut kiralarına göz attığımız vakit mesken kiralarının epey süratli bir biçimde arttığını gördük” biçiminde tabir ediyor.

ÖZGÜVEN SORUNUM OLUŞTU

Uzaktan eğitim sürecinde ruhsal olarak olumsuz etkilendiğini söyleyen Dur, “Derslere kendimi epeyce veremedim. En epey zorlandığım dersler ise photoshop ve fotoğrafçılık dersleri oldu. Uzaktan eğitim sırasında motivasyonum uygunca düştü. Birden fazla vakit derslere girmek ya da ödevleri yapmak istemiyordum. halbuki bu kısmı isteyerek ve severek yazmıştım” diyor. Salgın periyodunun birinci 6 ayı konuttan çıkmadığını belirten Dur, online biçimde kurslara katılıp kendini geliştirmeye çalıştığını ancak sosyalleşemediği vakit kendini de geliştiremediğini söz ediyor. Dur, bu durumdan dolayı da kendisinde özgüven sorunu oluştuğunu lisana getiriyor.

Ahmet Çakar

yenidendan KYK yurdunda kalıyorum

Ahmet Çakar:
Van’da yaşıyor. İnönü Üniversitesi’nde Tıp okuyor. Salgından evvel de KYK yurdunda kalan Çakar, okulunun yüz yüze eğitime geçmesiyle birlikte yine KYK yurdunda kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sene derslerinin uzaktan eğitim bulunmasına karşın imtihanlarının yüz yüze olduğunu belirten Çakar, “Van’dan Malatya’ya, final dahil toplam dokuz imtihan için altı defa gidip geldim. Yüz yüze imtihanlar için okula çağrıldığımız vakit içinder yurt meblağları zamlanmıştı. Artık de yurtta kalıyorum ve zamlandığını görüyorum” diyor. Çakar, uzaktan eğitim sürecinde olabildiğince dersleri takip etmeye çalıştığını lakin her komitenin tüm derslerine katılamadığını belirtiyor. Çakar, “Çünkü dersler gerçek ders havasında ilerlemiyordu ki, kendi adıma benim için toplumsal bir ortam bilgiyi, öğrenmeyi daha kalıcı hale getiriyor. Zira dijital bir ortamda ve izole bir biçimde odada tek başına ve toplumsal manada en ufak bir şey yokken bir dersi ya da kompleks bir mevzuyu anlamaya çalışmanın, tıpkı vakitte bir buçuk sene üzere uzun bir vakit zarfında daima birebir biçimde devam etmenin insanın bilişsel işlevlerine aksi düştüğünü fark ettim. Burada toplumsal ortamın bedeli ortaya çıkıyor” yorumunu yapıyor. Yüz yüze eğitimle bir arada telafi eforu içerisinde olduğunu vurgulayan Çakar, mesleksel yeterliliğini sağlamaya çalıştığının da altını çiziyor.

“Salgından dolayı vakit algım değişmişti” diyen Çakar, rutinlerin tekdüze ve bayağılaşmış biçimde ilerlediğini söylüyor. Bu süreçte kendisine ziyadesiyle vakit ayırdığını, İngilizce okuma pratikleri yaptığını ve söz haznesini geliştirdiğini belirten Çakar, uyku ve alışkanlıklar üzerine de kitaplar okuduğunu ve biroldukca roman okuma talihi bulduğunu da lisana getiriyor.