Pandemide canı sıkılan internetten kılıç ve bıçak siparişi verdi

JoKeR

Active member
Denizli’nin ürettiği kılıç, bıçak ve demir el aletleriyle ünlü Serinhisar İlçesindeki imalatçılar pandemi yasaklarının yararını yaşıyor. Sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar niçiniyle konutlarında canı sıkılanlar, izlediği dizilerin tesirinde kalanlar internetten kucak dolusu kılıç, bıçak siparişi verdi. Yaklaşan kurban bayramıyla birlikte bıçak siparişleri de artarak gelmeye devam ediyor. Yüreğil Mahallesindeki imalatçılar ve satıcılar gelen siparişlere yetişmekte zorlandı.

BEŞERLER CAN EZASINDAN SİPARİŞ VERİYOR

Kılıç bıçak ustası Hidayet Akın, “Geçen sene pandemi başladı beşerler huzursuz oldu, evvel atölyelerde çalışayım mı çalışmayım mı dedi. Kaymakam dedi ki ben sizin önünüze mahzur olamam atölyeler çalışacak. Üretim yapılırsa ayakta dururuz, yoksa iş sakat dedi. Biz Yatağan’da üretilen malları internetten satıyoruz evvelinde binlerce dükkan bıçağı pazarlıyordu. Dükkanlar kapanınca önümüz kurban beşerler meskenden çıkamayınca can meşakkati oturuyor internetten siparişler veriyor. Görüyor malı fiyatı aşikâr, kandırması yok, açık geliyor kargodan alıyor konutundan çıkmadan alışverişini yapıyor bu rahatlık. Bu Türkiye’nin tamamına yayıldı kargocular bile dağıtımda epeyce zorlandı. Üretim arttı pandemi olunca Çin kapısı kapandı dışarıdan da mal gelmiyor. Mal gelmeyince üretim çoğaldı. Mecburen isteyen çoğaldı. Şu anda bile alıp satıcılar olarak biz mal bulamıyoruz peşin para, her şey peşin paraya döndü.

ŞU AN HER ATÖLYEDE YÜZ KİŞİ ÇALIŞIYOR

Üretici artık kendisi satmaya başladı, neredeyse perakendeciye, dünya ufaldı avucunun içine girdi Amerika’yla Denizli’nin Yeşilyuva’nın uzaklığı tıpkı. Herkes en uç üreticiye ulaştı. Bu epeyce hoş bir şey. Evvelce atölyelerde yirmi kişi çalışırdı. Evvelce, eski ağabeylerimiz vaktinde dönem vardı. Üç ay çalışır dokuz ay yatardı. Lakin her atölye de ellişer yüzer kişi şu anda üretim yapıyor. Kamyonlarla mal çıkıyor Yatağan’dan, dünyaya hitap ediyor. Teknolojide güzelleşti, makineleşti” dedi.