Pazar için okuma modülü: Binbir Gece Masalları

AirdropAvcisi

New member
Halkın yarattığı ağızdan ağza, nesilden jenerasyona gelen, ekseriyetle olağanüstü durumları anlatan edebi tarafı fazla olan masalları hepimiz küçükken annemizden, babamızdan ve başka aile büyüklerimizden dinlemişizdir.

Uzun kış gecelerinde, dışarıda kar yağarken bir taraftan sobada kızartılan kestaneler, bir taraftan fokur fokur kaynayan demli çaylar eşliğinde masalı anlatan büyüğümüzün etrafında toplanırdık.

bu biçimde telefonlar bu kadar akıllanmamıştı, konutlarımıza televizyon denilen sihirbaz kutusu girmemişti.

GÜZELLERİN KAZANDIĞI MEMNUN SONLAR

Beşerler içindeki sohbetler bütün sıcaklığıyla devam ederken, masallar diyarında seyahate çıkardık. Biliyorum hepiniz içinizde “Ah nerde o eski günler” diyorsunuzdur.

Bize anlatılan masallardaki kahramanlarla kendimizi özdeşleştirirdik, onlar üzere olağanüstü güçlere sahip olmayı daima düşlemişizdir. Masallarda berbatlar daima kaybederken güzellerin ise kazandığıyla biten keyifli sonlar olurdu.

Kırmızı Başlıklı Kız Masalı

GÖKTEN DÜŞEN ÜÇ ELMA

Gökten üç elma da düşerdi kimi bazı, biri masalı dinleyene, biri anlatıcıya, öteki elma ise masalda kahramanlar içinde iki eşit modüle bölüştürülerek verilirdi. Eşitlik kokardı masallar.

Ali Baba ve Kırk Haramileri dinlerken, insanoğlunun açgözlülüğünü, hırsızlığını ve sahtekârlığını öğrendik. Öte yandan diğerine ilişkin bir eşyayı ve parayı almamayı öğrenen bir neslin çocuklarıydık.

KÜL KEDİSİ’NİN TALİHİ

Kül Kedisi’ni de hafızamıza kazırken, beşerler içindeki dostluğu, samimiyeti ve yardımlaşmayı sevdik.

Hizmetçi Kül Kedisi’ne makus davranan, köle muamelesi yapan makûs mesken sahibi ve kızlarına da dişlerimizi sıkar, kızgınlıkla dinlerdik.

Saat on ikide konutta olması gereken Kül Kedisi’nin at otomobiline yetişmek için ayakkabısının tekini telaşla orada bırakıp gittiğinde, o ayakkabının ömrünü değiştireceğini kendisi de bilemiyordu.

Kül Kedisi

KELOĞLAN VE PİNOKYO

Masallar sürprizler ve güzelliklerle doludur. Keloğlan’ı dinlediğimizde onu yaratıcılığını ve keskin zekâsını sevdik. Annesiyle kavgalarını ve uyuşmazlıklarını kahkahalarla dinlerdik.

Herkes tarafınca hor görülen Keloğlan’ın; hasta yatağında yatan padişahın biricik kızı olan Aykız’ın ömrünü kurtardığında hepimiz minnet hissiyle anmıştık kel kahramanımızı.

Pinokyo’yla tanıştığımızda da insanlara palavra söylemenin makûs bir davranış biçimi olduğunu ve doğruluktan asla ayrılmamız gerektiğini öğrendik. Yoksa Pinokyo üzere burnumuz uzayabilirdi.

Keloğlan

“BANA MASAL ANLATMA”

Masallar bizim kadim kültürümüzün bir kesimidir. Kıssa dediğimiz edebi cinsin birinci örnekleriyle kelamlı olarak masallarla tanıştık. Biliyorum; hepimizin belleğinde yer edinen ve tesirinde hala kaldığımız masallar vardır.

Gelişen bilgi ve teknoloji çağı bu ulvi bedeli bizden alıp götürdü. Bunun niçini biziz; kıymetlerimize sıkı sıkı bağlı kalamadığımız için. Birbirimizle tartışırken, arbede ederken “bana masal anlatma” deriz. Bu kelam bizim nasıl bir noktaya geldiğimizin tezahürüdür aslında.

Heidi

ÇOCUKLARINIZA MASAL ANLATIN

Çocuklarınıza masal anlatın. Çocuklar hayali kahramanlarla büyürken, bahsetmiş olduğumiz bedeller silsilesi etrafından yekvücut olsunlar. Hangimiz en son ne vakit çocuğumuza masal anlattık yahut dinledik.

Elimizde daima başparmağımızla aşağı üst kaydırdığımız telefonun şeffaf ekranı dururken buna vakit mı kalır değil mi? Bu yalnızca masal için değil, kitap okumak için de geçerlidir.

GEÇMİŞE SEYAHAT

Geçen hafta elime Binbir Gece Masalları geçti. Çocukluğumda tanıştığım kahramanlarla bir daha bir ortaya geldim.

Her masalda annemin dizine başımı koyarken dinlediğim anı düşündüm ve kendimi vakit tüneli içerisinde buldum. Padişahların kılıçtan keskin fermanını dinlerken, başı gövdesine ağır gelenlerin yazgısına de şahit oldum.

Onlar erer muradına biz de çıkarız kerevetine.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]