Prof. Dr. Ayşe Buğra: Toplumun alışmakta olduğu niyeti yaşadığımız şeyin yükünü daha da artırıyor, kuvvetli durmak zorundayız

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Emeritus Prof. Dr. Ayşe Buğra, 1412 gündür tutuklu bulunan eşi Osman Kavala ile ilgili olarak, “İnsan kimi vakit takatının tükendiğini hissetmiyor değil, lakin ne kadar sıkıntı olsa da dayanmak ve kuvvetli durmak zorundayız. Diğer dermanımız yok” dedi.

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e konuşan Prof. Buğra “Eşim Ekim 2017’den beri cezaevinde. Son derece ağır suçlamalarla yargılanıyor. Bu anlaşılması güç süreç, bizim hayatımızın dört yılına mal oldu. Onun cezaevinde geçirdiği dördüncü yazın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu alışılacak bir şey değil. Toplumun buna alışmakta olduğu niyeti ise yaşadığımız şeyin tartısını daha da artırıyor. İnsan kimi vakit takatının tükendiğini hissetmiyor değil, ancak ne kadar güç olsa da dayanmak ve kuvvetli durmak zorundayız. Öbür dermanımız yok.” sözünü kullandı.

Buğra, şu tabirleri kullandı:

“Fiziki takip tutanağı yok”

Ben hukukçu değilim lakin Henri Barkey hakkında bir kırmızı bülten çıkarıldığını duymadım. Eşimin dava belgesinde kendisiyle Barkey içinde ne bir görüşme tutanağı ne de buluştuklarına dair bir fiziki takip tutanağı bulunuyor.

Kanıt olarak sunulan baz istasyonu örtüşmeleri, birebir istasyondan sinyal veren telefonlar. Eşimin ofisi kent merkezinde bir epey otel ve işyerinin olduğu bir yerde olduğu için, bu örtüşmenin pek de manası yok.

“AKP siyasetçileri içinde rahatsız olan var mı…”

AKP siyasetçileri içinde eşimin tutukluluğundan rahatsız olan var mı, bilmiyorum, lakin olduğunu umuyorum. bu biçimde birilerinin olmadığını düşünmek bana fazlaca üzücü ve hatta kaygı verici bir şey üzere geliyor.

“Gezi’nin kriminalize edilmesi uğraşı…”

Eşimin, darbe teşebbüsüne dayanak vermek ve casusluk üzere inanılmaz suçlamalarla süren tutukluluğunun, Gezi’nin kriminalize edilmesi gayretine hizmet ettiği makul bir var iseyım olabilir. Diğer bir var iseyım, onun tutukluluğunun sivil toplum kuruluşlarını sindirmek gayesine hizmet ettiği. Bu da yanlışsız olabilir. Lakin dediğim üzere, bunlar var iseyımlar ve bu tutukluluk anlaşılmaz bir biçimde sürüp gitgide ortaya öteki var iseyımlar da atılabilir.

Şayet eşime yapılanların Gezi’yi kriminalize etmek üzere ya da sivil toplumu sindirmek üzere bir gayesi var ise, bundan siyasi bir çıkar umanlar olabilir. Ancak şu da görülüyor ki bilhassa AİHM’nin ve Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nin fazlaca açık ve fazlaca kuvvetli haksız tutukluluk tespitlerinden daha sonra, bu dava bütün demokratik ülkelerde önemli bir hak ihlali olarak bedellendiriliyor ve bu yüzden Türkiye, tenkitlere maksat oluyor. Bu durum ülkenin dış bağlarına ziyan verir hale gelmiş durumda. Ekonomik açıdan da Türkiye’de yargının bağımsız olmadığı görüşünün yaygınlaşması ve güçlenmesi, Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünenleri, bilhassa uzun vadeli üretken sermaye yatırımlarını, olumsuz etkileyebilecek bir şey. Şayet bu tutukluluğun uzamasının siyasi bir manası var ise, bunun yanında bir de ülkeye maliyeti var. Bunun ne kadar ciddiye alındığını bilmiyorum.”