Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’dan hükûmete: Liyakat olmuyorsa bu biçimde oluyor; niye yardım teklifleri reddedildi?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Antalya ve Muğla’nın ilçelerinde çıkan orman yangınları çabucak hemen denetim altına alınamadı. Avrupa Birliği (AB) Kurulu, Türkiye’deki yangınlarla uğraşa takviye için 3 yangın söndürme uçağı gönderileceğini bildirirken ODTÜ Milletlerarası Münasebetler Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, hükûmetin, yangınla ilgili AB’den yardım talep ettiğini belirterek “niçin bu kadar acemilik? Liyakat olmuyorsa bu biçimde oluyor işte. Geleceğimiz yanıyor göz bakılırsa göre. Tek soru: niye yardım teklifleri reddedildi?” diye sordu.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, Türkiye’deki yangınlarla çabaya dayanak için 3 yangın söndürme uçağı gönderileceğini bildirdi.

AB Kurulunun kriz idaresinden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, AB’nin bu sıkıntı vakit içinderda Türkiye ile tam dayanışma ortasında olduğunu belirterek, “Daha fazla yardım sağlamaya hazırız” tabirini kullandı.

Devlet kriz idaresinde niye bu kadar zayıf ve kararsız

ODTÜ Milletlerarası Bağlar Kısmı Öğretim Üyesi Hüseyin Bağcı, AB’nin Türkiye’ye yardım göndereceğini açıklamasının akabinde Twitter’da değerlendirmelerde bulundu.

Bağcı, “Az evvel hükûmet AB den yardım talep etti. niye başından beri etmedi? Diğer ülkelere gereksinimimiz yok denildi. Ülke 4 gündür yanıyor. Devlet kriz idaresinde niye bu kadar zayıf ve kararsız” dedi.

“Liyakat olmuyorsa bu biçimde oluyor”

“Madem ki yardım isteyecektiniz niye istemediniz başından beri?” diye soran Bağcı, paylaşımlarında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülke bizim, canlar bizim, tabiat bizim. niye bu kadar acemilik? Liyakat olmuyorsa bu biçimde oluyor işte. Yazık değil mi bu güzelim ülkeye? Geleceğimiz yanıyor göz nazaran gore. Tek soru: niye yardım teklifleri reddedildi?

“4 gündür niye yardım tekliflerine hayır denildi?”

Tüm troller yanıt versinler. Tamamı sorumlu bu yaşananlardan. Binlerce canlı göz bakılırsa nazaran öldü. Manavgat ‘tan yanan hayvanların kokuları sardı her yeri. niye yardım talep edilmedi yahut reddedildi. İnsani olarak soruyorum. 4 gündür niye yardım tekliflerine hayır denildi?

Sonuçta yardım istenildi? niye gerek yok denildi? Milas yanıyor. Biz hallederiz özgüveni sanırım. Edemiyorsun işte. Yangın bu. Latifesi yok. Yakıyor işte. ‘Geç kalanı ömür cezalandırır’ der bir Rus atasözü. Cezayı çekiyoruz işte geç kaldığımız için. Yazık. Çok yazık.

Bir takipçisinin “Hocam, krizlere refleks, kurumsal tabanlıdır. Kurumsal yapı çöktüğünde, refleks de çalışmaz” kelamlarıyla ilgili de “Doğru. Daron Acemoğlu ve James Robertson’un Uluslararın Düşüşü İsimli çalışmaları en yeterli kaynaklardan biri. Troller okusunlar. Tahminen anlarlar. Tüm troller istisnasız iğrençler. Tiksiniyorum onlardan. Yanıyor hoş yurdum ve içim yanıyor hem de” paylaşımını yaptı.

Bağcı, “Kimin yaktığını bilmiyorum. Bürokrat değilim. Hükûmet değilim. Hükûmet açıklamalı. Benim içim yanıyor. Yakanlar kimse bulunmalı ve çabucak cezalandırılmalı. Siyasi erkin misyonu bunu yapmaktır ve yapmalıdır” dedi.