Rasim Arı, AKP’den niye istifa ettiğini açıklamadı: Ayrıntıya girmek istemiyorum, bir gün kesinlikle anlatırım, vaktini bekliyorum

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Gazeteci İsmail Saymaz, bugünkü köşesinde Rasim Arı’yla gerçekleştirdiği röportajı aktardı. AKP’den istifa eden Rasim Arı, istifasının sebebini anlatmadı, “Detaya girmek istemiyorum, bir gün kesinlikle anlatırım” dedi. Korktuğu için açıklamamazlık yapmadığını da ekleyen Arı, “zamanını bekliyorum” diye konuştu.

“Belediye başkanlığından niye istifa etmiştiniz?” sorusuna Arı şöyleki karşılık verdi:

“Kimse inkar edemez ki, ben başarılı bir belediye lideriydim ve hiç bir kabahatim yok. O yüzden Hem İçişleri Bakanlığı Teftiş Şurası’na, birebir vakitte Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na kendimle alakalı bir usulsüzlük, devletin malına, kentin hakkına zevala verdiğime dair şikâyet dilekçesi var ise, sürece konulsun dedim. Ben 16-17 yıl bürokratlık, 21 ay belediye başkanlığı yaptım. Yalnızca Ankara’da lojmanım var. Lojmanı geçen yıl krediyle aldım. Şu an meskene ekmek parası götürmekte zorluk çeken bir adamım. Arkadaşımın otomobiline biniyorum. İkinci bir adam göstersinler. 20 yılını devlette ve siyasette geçirmiş, benden daha yoksul adam var ise çıksın ortaya.”

“Detaya girmek istemiyorum, bir gün kesinlikle anlatırım”

niye istifa ettiği sorusunun karşılığını her insanın bildiğini söyleyen Arı, “Ben istifa etmedilk evvel merhum Balıkesir Büyükşehir Belediye Liderimiz Ahmet Edip Uğur’u aradım. Dedi ki ‘Oğlum, haklıyım, haksızım deme, istifa et.’ Ayrıntıya girmek istemiyorum. Bir gün kesinlikle anlatırım” dedi.

Asla bir kabahati olmadığını söyleyen Arı, “Özel hayata dair bir sorun var mı?” sorusuna da, “Kimseyi taciz etmedim, kimseye tecavüz etmedim” diyerek karşılık verdi.

“İnsani müştereklerde bir ortaya gelme durumumuz dahi ortadan kalktı”

Arı partiden niye ayrıldığını da şöyleki deklare etti:

“Bir yıl bekledim. İhraç edilmedim. Bürokrasiye de dönebilirdim. Dönmek istemedim. Kentte baktım ki arkadaşlar arbedelere girmişler. Bu da milletin bize teveccühü ve sevgisinden mütevellit. Selam vermeyen, selam almayan bir hale gelmişler. ötürüsıyla tıpkı ortamda bulunmanın manası yok. İnsani müştereklerde bir ortaya gelme durumumuz dahi ortadan kalktı.”

“Yanımdaki çalışanı çöpçü yaptılar ya!”

Arı, Saymaz’ın “AK Partililerin siz belediye lideriyken ve istifanızdan daha sonra pürüz çıkardıkları söyleniyor” demesi üzerine şöyleki konuştu:

“Bizimkiler ‘Muhalif belediyelerde şu kadar adam attılar’ diyorlar da bir de Nevşehir Belediyesi’ne baksınlar. Yanımdaki işçisi çöpçü yaptılar ya! Biri lider yardımcısı! Adam mühendis. Uzman yaptılar. Vezneye verdiler. Allahtan korkan yapmaz. Dördünü çöpe sürdüler. Ellerine süpürge verdiler. Sabahleyin Atatürk Caddesi’ni temizleyeceksin, rencide etmek için. Çocuklar dedi ki, ‘Bu bize değil, sana yapılan hakarettir, istifa ediyoruz.’ ‘Edin’ dedim. Hepsi aç. Tek kuruş ceplerinde para yok. Kiralarını veremiyorlar.”

“Şu an konuşmamamın niçini de korkmam değil, vaktini bekliyorum”

“Benim kaygım yok abi. Benim cürmüm yok. Kendime kılıf olarak partide durmamın manası da yok. Şu an konuşmamamın niçini de korkmam değil. Vaktini bekliyorum. Seçilmiş adamım, kabahatim var ise koysunlar cezaevine. Tehdit etmeye gerek yok. Hatalıysam niçin dışarıdayım?” diyen Arı, “Kimse özel hayat şebir daha yatmasın, herkes kendine baksın” dedi.

“Ben bağımsızım, Nevşehir partisindenim”

Arı, Yeterli Parti’ye ne vakit katılacağına ait soruya da şöyleki karşılık evrdi:

“Ben bağımsızım. Nevşehir partisindenim. Milletle yürüyorum. Millet beni seviyor. Kendimi onlara adadım. Partiye gereksinim duymuyoum. Allah var, bütün siyasi partilerden ‘Bizimle birlikte ol’ diyorlar. Düzgün Parti birinci günden ‘Gel’ dedi. Kentteki teveccühümüzden istifade etmek isteyebilirler. Ben Nevşehirlilerle memnunum. Bağımsız olarak da milletvekilliğine, belediye başkanlığına çıkarım. Hodri meydan. Yapsınlar anket, görsünler.”