Sabah müellifi Uluç: Sen kalkıp bir doğal afetle İmamoğlu’nu vurmaya kalkarsan, ‘Bu adam mükemmel’ havası yaratırsın

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sabah muharriri Hıncal Uluç, “İstanbul Büyük Kent Belediyesi’nin (İBB’nin yani) varlığı ile yokluğu aşikâr olmayan, aklı fikri TC Lideri olmaya saplantılı bir lideri var. Bin husus var, onu eleştirecek.. Ancak sen kalkıp bir doğal afetle onu vurmaya kalkarsan, ‘Bu adam mükemmel’ havası yaratırsın. ‘Eleştirecek şey bulamıyorlar, karı, seli, sarsıntısı mazeret ediyorlar’ diye…” görüşünü savundu.

Uluç yazısında, “Yani benim İstanbul’a geldiğim 1980 tarihinden bu yana, 42 yıldır 3 kar afeti yaşadık bu kentte, yollarda, meskenlerde kalmacasına.. Hepsi o.. Artık bu doğal afeti kullanıp belediyelere yüklenmek ne derece gerçek olur, onu sordum dünkü yazımda. Dünyanın 1 numaralı harika devleti ABD’nin başşehri Washington’da hayatın sabah yalnızca 2 saat yağan bir karda nasıl durduğunu örnek vererek. Ordaydım, diğer Türk gazetecileriyle. Artık bizim medyada ‘Maksat muhalefet olsun’ diye kaleme sarılan sarılana.. Yine dün söylemiş oldum.. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin (İBB’nin yani) varlığı ile yokluğu belli olmayan, aklı fikri TC Başkanı olmaya saplantılı bir lideri var. Bin konu var, onu eleştirecek.. Fakat sen kalkıp bir doğal afetle onu vurmaya kalkarsan, ‘Bu adam mükemmel’ havası yaratırsın. ‘Eleştirecek şey bulamıyorlar, karı, seli, zelzelesi mazeret ediyorlar’ diye” kanısını lisana getirdi.

Uluç şu sözleri kullandı:

“Yatağımın başucunda 8.05 ayarlı bir radyo saat durur. Tam o saatte, odayı aydınlatan bir ışık yanar benim aygıtta ve TRT Nağme isimli radyo alaturka müziklerle açılır ve beni uyandırır. TRT Müzik TV Kanalı’nın adeta unuttuğu alaturkanın en hoş müzikleri, en ünlü müzikçilerden sunulur. Yarım saat kadar yatağımda dinler, 8.30’da yataktan sevinçli çıkarım.. TRT Nağme, yalnızca isteklerle seçilen müzikleri çalmaz.. O saatte radyoları en çok yoldakilerin dinlediğini bildiğinden, onları ilgilendiren haberleri de verir.. “Karayollarında durum” ve “Hava durumu..” Tamirat ve saire üzere sebeplerle birkaç karayolu kapalıdır ya da bir diğer geçit sağlanmıştır, onları anlatır.. Pazartesi, salı ve çarşamba sabahları ne karayollarında durum vardı, ne de hava durumu, 8.30’a dek.. Sebep?. İddia edersiniz..

Kardan kapalı yollar say say bitmez.. Açık yolları saymak daha kolay da ondan.. Artık bu kapalı yollardan, tıpkı vakitte fevkalade bir kar temizleme araç parkı olan Karayolları’nı ve bağlı olduğu Ulaştırma Bakanlığı’nı sorumlu tutmak mümkün olabilir mi?. Doğal afetle, birebir vakitte bu biçimdesine yurdu saran, Ankara-İstanbul üzere mükemmel otoyolu kapatan, yüzlerce otomobil ve binlerce insanı kent ortasında de değil, dağ başında mahsur bırakan (Dikkat mahsur.. Mahzur değil.. Bu ikisi fazlaca farklı manalara sahip, lakin hem gazetelerde görüyor, hem ekranlarda dinliyorum. Bu iki sözcüğü birbiri yerine kullanan muharrirler, muhabirler, hatta haber spikerleri var) bir seçkin afetle karşı karşıyayız.. Hepimiz elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız. Pekala oluyor muyuz?. İstanbullular olarak, biz yardımcı oluyor muyuz?. Bu yazıyı okuyanlar?. Meteoroloji kardan evvel günlerce her insanın cebine anonslar yaptı. Arabası olup da cebi olmayan var mı, dünyada?. “Dikkat.. İstanbul için sarı alarm..” “Dikkat.. İstanbul için turuncu alarm..” Yani “Kırmızı alarma, afete az kaldı.. Herkes tedbirini alsın.. Mecbur kalmayan araçla yola çıkmasın. Çıkmak zorunda olanlar kış lastikli olmalı. Her otomobil bagajında zincir, takoz, çekme halatı, akü donmasına karşı da destek kablosu bulundurmalı” demek bu.. Pekala, kaç İstanbullu bunu dikkate aldı, söyleyebilir misiniz?”