Sahibi kamyonuyla dere yatağına çarpan köpek, yardım almak için 6 kilometre koştu

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Brandon Garrett geçen hafta Oregon'daki bir kanyonda mahsur kaldığında köpeği Blue, yardım bulmak için yoğun ormanlık alanda koştu.

Bir tazı olan Blue, burnuna cam parçaları sıkışarak yaklaşık dört mil koştu ve daha önce bulundukları ve Bay Garrett'ın arkadaşıyla buluşacağı bir kamp alanına ulaştı. Bay Garrett'ın erkek kardeşi Tyree Garrett, Bay Garrett'ı saatler önce bekleyen arkadaşının bir şeylerin ters gittiğini bildiğini söyledi.

Baker İlçesi Şerif Ofisi'nden yapılan açıklamada, Blue'nun ortaya çıkışının Garrett'ın ailesi ve arkadaşları tarafından 2 Haziran gecesi ve ertesi sabah onu aramaya sevk edildiği belirtildi. Garrett'ın kamyonunu kanyonda fark eden ve şerifin ofisini arayan ve diğer kurumların yardımıyla Garrett'ı kurtaran kardeşi tarafından bulundu.

Şerifin ofisi, 62 yaşındaki Garrett'ın doğu Oregon'da, eyaletin Idaho sınırına yakın bir yerde arabasıyla viraja ulaştığında ve bir setin üzerinden geçtiğini söyledi.

Kazadan sonra kamyonundan 100 metre uzakta sürünerek geceyi kanyondaki bir derenin yakınında geçirdi. Şerif ofisi tarafından sağlanan fotoğraflarda, parlak yeşil ağaçlar ve çalılarla çevrili bir derede yan yatan beyaz bir kamyonet görülüyor.

Tyree Garrett, sabah saatlerinde dere kenarında yoldan görülemeyen yerleri aradıktan sonra kamyonu bulduğunu söyledi. Kamyonun yanında yatan yaralı köpekleri gördü ve kardeşinin adını seslendi ancak cevap alamadı.

Bay Garrett, “Kalbim durdu” dedi. “Kahretsin, kardeşimin öldüğünü sanıyordum.”

Gece yağmur yağıyordu ve soğuktu, bu yüzden kardeşinin nasıl hayatta kalabileceğinden emin değildi. Kanyonun dik bir şekilde yukarı ve aşağı uzandığını ve iple inme ekipmanı olmadan erişilemeyeceğini söyledi, bu yüzden telefonunun sinyalini almak için yola çıktı ve şerifin ofisini aradı.

Acil müdahale ekipleri geldiğinde, Bay Garrett'ın yardım istediğini duydular.

Pine Valley Kırsal Yangından Korunma Bölgesi gönüllüleri ve ABD Orman Hizmetleri personeli, arama ve kurtarma ekibinin yolunu açmak için motorlu testereler kullandı ve Bay Garrett, Bay Garrett'ı bir kurtarma sepetine koydu. Baker İlçesi Arama Kurtarma ekibi sepeti halatlara bağladı, ardından yerden kaldırıp kanyonun karşı tarafına sürükledi.

Bay Garrett ambulansa götürüldü ve ardından helikopterle yakındaki bir hastaneye götürüldü.

Tyree, Haberler'a “Bileği kırıldı ve vücudu gerçekten morarmış ve hırpalanmış durumda” dedi. “Yani bu yaşta tekrar ayağa kalkması biraz zaman alacak.”

Kardeşi, Bay Garrett'ın yakınlarda canlı bulunan diğer üç köpekle birlikte olduğunu söyledi. Kalça kırığı nedeniyle ameliyat edilen köpeklerden birinin uyluk kemiği yaralandı, bir diğerinin ise bacağı iki yerden kırıldı.