Sahniçin hayata tutun

JoKeR

Active member
Türk Kızılayı tarafınca düzenlenen “Uluslararası Kırmızı Yelek Gönüllülük Ödül Töreni” geçtiğimiz günlerde sahiplerini buldu. Farklı kategorilerde toplam 35 mükafatın sahiplerini bulduğu merasimde, Emine Erdoğan tarafınca, “STK Kategorisi”nde İHH Mütevelli üyesi Bülent Yıldırım ismine Osman Atalay’a, “İlham Veren İstekli Kategorisi”nde Cemal Güdül ismine yeğeni Muhammed Zahid Güdül’e, “Engelleri Aşan Kategorisi”nde Namık Tuncel’e, “Afet Gönüllüsü Kategorisi”nde Yunus Emre Güzel’e mükafatları takdim edildi. “Jüri Özel Ödülü” de bir daha Emine Erdoğan tarafınca Emre Bark’a verildi. “Uluslararası” kategoride mükafata layık görülen İngiliz müzisyen Yusuf İslam’ın mükafatını Majid Hussain ve Muhammed Sulaiman aldı. Merasimde, Yusuf İslam’ın programa gönderdiği imajlı ileti yayınlandı. Biz de merasim daha sonrası “Jüri Özel Ödülü” kategorisinde ödül alan bedensel engelli bulunmasına karşın büsbütün gönüllülerden oluşan bir tiyatro topluluğu kuran Emre Bark ile konuştuk.

Emre Bark, 31 yaşında bedensel engelli. Doğum gününde ikram gelen iki tiyatro biletiyle ömrü değişmiş, tiyatronun kapıları arkasına kadar açılmış. Ardından hem oyunculuk hem direktörlük tıpkı vakitte senaristliğini yaptığı oyunlar yazdığı büsbütün gönüllülerden oluşan Atölye EMKA isimli bir tiyatro kulübü kurumuş. Engelliler tiyatrosu oyuncusu olan Bark, oynadığı tiyatro oyunundan elde ettiği gelirle de kendisi üzere engelli bireylere tekerlikli sandalye takviyesinde bulunuyor. 2016 yılında “Engelliler engellilere yardım eli” sloganıyla yola çıkan Bark, tiyatro kulübünü şu sözlerle anlatıyor: “Gönüllü amatör bir tiyatro grubuyuz. Hem oyunculuk yapıyorum birebir vakitte etkin olarak tiyatro kulübünün kuruculuğunu yapıyorum hem de senaryosunu da ben yazıyorum oyunların. Kendi yazdığım tiyatro oyunlarını sahneliyorum. Ben tekerlikli sandalye kullanıyorum. Gayem benim üzere tekerlekli sandalye muhtaçlığı olan başka engelli arkadaşlarımı da tekerlikli sandalyeye ulaşabilmesini sağlayabilmek. Engelli kardeşlerimizin rahat ömür sürebilmesi gayesiyle yola çıktım. Engelli kardeşlerimizin bir tebessümü benim bütün yorgunluğumu alıyor. Bunu da Türk Kızılayı Eyüp Sultan şubesi aracılığıyla başardım. Kaymakamlıklarımızla birebir bağlantı halindeyiz, belediyemizle toplumsal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Onlarda bize fiyatsız salon tahsisinde bulunuyor.”

SADECE ENGELLİ BİREYLERE DEĞİL KÖY OKULLARINA DA YARDIM

Yaklaşık 12 kişilik bir kümeden oluşan istekli tiyatro kulübü, yalnızca İstanbul’da oyunlar sahnelemiyor.

“Gittiğimiz her kentte süratli bir biçimde tiyatro takımı kurabilme yeteneğine sahip olduğumuza inanıyorum. Türkiye’nin her bir yanındayız” diyen Bark, “Geçen gün Adıyaman’ın Kahta ilçesinde kaymakamlık dayanağıyla yaptığımız bir tiyatro oyunumuz oldu. Orada sahnelediğimiz oyundan elde ettiğimiz gelirle de köy okullarına ayakkabı ve mont aldık. Zira toplumsal sorumluluk projeleri gerçekleştirmeyi epeyce seviyorum” sözlerini kullanıyor. En büyük gücü izleyicilerin alkışlarından alan Bark, önümüzdeki günlerde bağımlılık, uyuşturucu ile uğraşla ilgili bir oyun sahneleyeceklerinin de muştusunu veriyor. Kendisinin yazıp yöneteceğini lisana getiren Bark, “Uyuşturucu ile çaba kısmını bir de engellinin gözünden bakmak istedim. Bu yüzden ‘Bağımlı olma keyifli ol’ sloganıyla yola çıkacağız” diyor ve yetenekli olduğuna inandığı bütün arkadaşları tiyatro kulübüne beklediği davetinde bulunuyor.