San Francisco’nun yeni bir sloganı var ve herkes onun hayranı değil

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Geçen öğleden sonra San Francisco’daki Glen Park mahallemde yürürken onları her yerde gördüm. Köşedeki kafe, bar, fırın, hırdavatçı ve kuaför gibi çoğu pencerede “Her Şey Burada Başlıyor” logosunun yer aldığı yeni tabelalar asılı.

Kesişen iki sokak tabelasını andıran sloganın yer aldığı posterlerin tümü, yeni işletmeleri San Francisco’ya çekmek ve şehrin lekelenmiş imajını yeniden canlandırmak amacıyla şehrin iş dünyası liderleri tarafından finanse edilen 4 milyon dolarlık bir reklam kampanyasının parçası.

Herkes bunu anlamıyor.

Glen Park İstasyonu’ndaki barmen Evan Ryan, “Bunun neyle ilgili olduğu hakkında hiçbir fikrim yok” dedi. Pazartesi gecesi 49ers taraftarları, takımın şok edici ikinci yenilgisinden saatler sonra üzüntülerini bastırmadan önce maçı beklerken barının dolu olmasından memnundu.

Canlı caz gösterilerine ev sahipliği yapan Bird and Beckett kitapçısının sahibi Eric Whittington, kampanyanın arkasındakilerin tabela bıraktığını ancak kendisinin asmayı reddettiğini söyledi. Kitapların ve müziğin reklamını yapmak için değerli pencere alanından tasarruf etmek istiyordu.

“Bu ne anlama gelir?” sloganını sordu. “Burada başladığına sevindim ama ne olduğunu bile bilmiyorum. BT Dır-dir.”

Öğrenmek için kaynağa gittim.

San Francisco reklam ajansı Goodby, Silverstein & Partners’tan Rich Silverstein, iş dünyası yanlısı bir grup olan Advance SF yöneticilerinin, yeni kampanyalarını tasarlamak için Ocak ayında kendisine başvurduğunu söyledi.

Eşim ‘Yapma’ dedi. 53 yıldır San Francisco’da yaşayan 74 yaşındaki Silverstein, “Pazarlama şehri kurtaramaz” diye anımsıyor. “Ben de ‘Bunu biliyorum’ dedim. Bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum. Ama bir yerden başlamanız gerekiyor.”

Kendisi, San Francisco liderlerinin kirli sokaklar, evsizlik ve yoğun uyuşturucu kullanımı sorunlarıyla baş edememelerinden dolayı hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Ancak New York’lu olan Silverstein, aynı zamanda evlat edindiği memleketini delicesine seviyor ve güzelliğin tadını çıkarmak için her gün bisikletiyle Golden Gate Köprüsü’ne gidiyor.

Kendisi, “Her şey burada başlıyor” sloganının şehrin büyüleyici tarihine, inovasyon tarihine ve San Francisco’yu tam ihtişamına kavuşturmanın bir yerden başlaması gerektiği gerçeğine bir gönderme olduğunu söyledi. Sokak tabelasının şeklinin Haight ve Ashbury sokaklarındaki ünlü kavşağa gönderme yaptığını söyledi.

Kasabadaki her reklamcılık yöneticisi buna ikna olmuş değil. Beş yıl önce Born & Bred marka ajansının kurucularından olan Kyle Rios-Merwin, çoğu insanın yaratıcı şirketlerin San Francisco’da kurulduğunu zaten bildiğini ve bu girişimin insanların şefkatine dayalı olmasını istediğini söyledi. Kentin sorunlarının çözümüne yönelik olurdu.

“Belki de kampanyanın tonu, insanlara en sevdikleri araba çağırma uygulamasının veya kahve şirketinin San Francisco’dan olduğunu hatırlatmak yerine, bu sorunlardan bazılarının nasıl çözüldüğünü vurgulamak için daha fazlasını yapabilirdi” dedi.

San Francisco marka ajansı Teak’in kurucusu Kevin Gammon, Silverstein’ın şirketinin “efsanevi” olduğunu ancak yeni kampanyanın fazla kurumsal ve cesaretten yoksun olduğuna inandığını söyledi. Kime yönelik olduğunun kendisi için de belli olmadığını söyledi.

Şirketi, birkaç yıl önce benzer bir kampanya geliştirmek üzere yerel ziyaretçi bürosu tarafından işe alındı ve şu sonuçla sonuçlandı: “Asla aynı değil. Her zaman San Francisco.”

Gammon, “Her ne kadar her zaman değişse ve her zaman farklı olsa da, tutarlı hissettiren bir ruh var” diye açıkladı.

Glen Park’ta Buddies Market’in sahibi Paul Park, ne anlama geldiğini bilmese de görünüşünü beğendiği için tabelayı astığını söyledi. Onu asıl endişelendiren şey artan kiralar ve azalan müşteri tabanıdır.

Pandemi öncesine göre daha az yaya trafiği olduğu için yakın zamanda mağazasının çalışma saatlerini kısalttı.

“Akşam saat 20.00’den sonra kimse gelmiyor” dedi. “Bundan nasıl kurtulabilirsin?”

Pencere tabelası şeklinde bile olsa her türlü yardıma minnettar olacağını söyledi.

Daha fazlası için:

Nereye seyahat ediyoruz

Bugünkü tüyo Central Coast’u ziyaret etmenizi öneren Deborah Buck’tan geliyor:

“Kocam ve ben Morro Körfezi gezisinden yeni döndük. Bölgede akşam yemeği için Galley ve öğle yemeği için Blue Sky Bistro gibi restoranların bulunduğu ve her ikisinin de Morro Kayası’nın mükemmel manzarasına sahip olduğu göz önüne alındığında heyecan verici, eğlenceli ve lezzetliydi. Kocamın gerçekten hoşuna giden caddenin karşısındaki golf sahası ile Inn at Morro Bay’deki eyalet parkında kaldık. Parkta çok sayıda harika yürüyüş parkuru ve her zaman ziyaret etmekten keyif aldığım küçük bir doğa tarihi müzesi var.

Morro Bay, Avila Kaplıcaları, El Chorro Country Park ve San Luis Obispo Botanik Bahçesi’ne yakındır. Parkın Discovery Trail’i sizi Hollister Zirvesi ve ötesindeki Morro Kayası’nın muhteşem manzarasına sahip tepelere götürür. Ayrıca arabayla kolayca Cambria’ya gidebilirsiniz.”
Bize Kaliforniya’daki favori yerlerinizi anlatın. Önerilerinizi CAtoday@Haber adresine e-postayla gönderin. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi bültenimizin gelecek sayılarında aktaracağız.

Bize söyle

Bugün aşkı soruyoruz: hayır dem Ama sen seviyorsun Ne Kaliforniya’nın kendi köşeni seviyorsun.

Bize Kaliforniya şehrinize, mahallenize veya bölgenize veya bir bütün olarak Golden State’e bir aşk mektubu gönderin; bunu gelecek bir bültende paylaşabiliriz. Ekibe CAtoday@Haber adresinden ulaşabilirsiniz.

Ve gitmeden önce, bazı iyi haberler

Los Angeles şehir merkezinin koşuşturmasının ve Hollywood stüdyolarının ihtişamının ötesinde, Güney Kaliforniya’nın kalbi, doğal yürüyüş parkurları ve muhteşem doğal manzaralar ağında yatıyor olabilir.

Ancak bölgedeki pek çok yürüyüş, parkur ve patika, her ne kadar güzel olsalar da, ister tekerlekli sandalye kullananlar, ister fiziksel engelli kişiler, küçük çocuklar veya yaşlı yetişkinler olsun, hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için erişilebilir değildir.

Bu yaz Los Angeles Times tarafından yayınlanan yeni bir rehber, Los Angeles çevresinde veya Los Angeles’a bir saatlik sürüş mesafesinde bulunan, tamamen erişilebilir sekiz yürüyüş parkurunun ayrıntılarını veriyor. Mount Wilson Gözlemevi’ne giden ağaçlarla kaplı bir yol ve Huntington Plajı’ndaki Bolsa Chica Ekolojik Rezervi çevresindeki sulak alanlarda yürüyüş dahil, yakınınızdaki erişilebilir en iyi yürüyüş parkurlarına göz atın.