Şanlıurfalı 13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar: Bu kadar insanın his ve niyetlerini paylaşacağına inanmazdım

Gattuso

New member
Toprak alana çizgiler çekerek hentbol oynayan Şanlıurfa Konuklu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Merve Akpınar, “Çok memnunum biraz da heyecanlıyım alışılmış. Bu kadar insanın beni bu biçimde takip edeceğini ve his kanılarını söyleyeceğine hiç inanmazdım. Onlara karşı epeyce heyecanlıyım, telefonla dahi konuşamıyorum” dedi.

Merve haberin akabinde gelen olumlu geri dönüşlere dikkat çekerek, “Öncelikle Nesrin ablaya teşekkür ediyorum, oraya gelip bizim heyecanımızı paylaştı. Onun yaptığı bu haber tahminen de benim yazgımın değişmesine niye oldu. Ona ve DHA takımına epey teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘Ankara’daki beşerler hayli sıcaktı’

Hentbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Ankara’da 3 gün geçiren Merve, “Ankara’da Hentbol Federasyonu’ndaki o salon bizim toprak alanımızdan daha düzgündü. Orada daha fazla heyecanlandık. Hiç yaşamadığımız bir heyecanı orada yaşadık. Oradakilere hayli teşekkür ediyorum. Beşerler o kadar sıcaktı ki tahminen de ben bu sıcaklığı Şanlıurfa’daki insanlardan almamışımdır” sözlerini kullandı.

‘Hadise’nin beni paylaşmasına hayli şaşırdım’

Sanatçı Hadise’nin toplumsal medya hesaplarından kendi görüntüsünü paylaşmasına epey şaşırdığını lisana getiren Merve Akpınar, kelamlarını şu biçimde tamamladı :“Hadise’nin paylaşmasına ben çok şaşırdım. Onun üzere fazlaca takipçisi olan bir insan beni paylaştı. Kitap okumayı hayli seviyorum ve kitap okumayı hiç bırakmayacağım. Sporun derslere mani olduğunu düşünen birtakım şahıslar var; ben onların ön yargılarını ilerleyen vakit içinderda yıkacağım.”

Merve Akpınar ne demişti?

Şanlıurfalı minik hentbolcu Merve Akpınar: Köyümdeki kız çocuklarının bahtını değiştireceğim

Şanlıurfalı 13 yaşındaki minik hentbolcu Merve Akpınar, “Sen kızsın, şort giyemezsin, adamların yanında oynayamazsın diyerek daima beni dışladılar. bu biçimde kendime bir yemin ettim. ‘Köyümdeki kız çocuklarının bahtını değiştireceğim’ diye” dedi.

Toprak alana çizdikleri çizgilerle öğretmenleri Bayram Kaplan öncülüğünde hentbol oynayan Şanlıurfa Konuklu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki Merve Akpınar, Hentbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Ankara’ya geldi. Yaşadığı zorlukları gözyaşları ile anlattı.

Hentbola başlamak için hayli çalıştığını belirten Merve Akpınar, “Ben 5’inci sınıfta başlamak istedim fakat başkalarına nazaran daha güçsüzdüm, yetersizdim. bu biçimdelarda bir arkadaşımı epeyce kıskanıyordum, ‘o yapıyorsa ben niçin yapamayayım’ diye düşünüyordum. 6’ncı sınıfta hırslandım ve çabalayarak bu yere kadar geldim. Bayram hoca da beni seçti, fazlaca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘Sen kızsın şort giyemezsin, adamların yanında oynayamazsın diyerek beni dışladılar’

Spora birinci başladığında etrafındaki bireyler tarafınca yadırgandığını lisana getiren 13 yaşındaki atlet kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“İlk başladığımda sen kızsın, şort giyemezsin, adamların yanında oynayamazsın diyerek beni dışladılar. daha sonra ben de ‘hayır ben niye oynamayayım’ dedim. bu biçimde kendime bir yemin ettim. ‘Köyümdeki kız çocuklarının mukadderatını değiştireceğim’ diye. Hem kendim çalışacağım, hem kendi mesleğimi yapacağım birebir vakitte spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan daima spora devam ettim, hiç bırakmayı da düşünmüyorum.”

‘Maçlara giderken kitap okuyorum’

Merve Akpınar, turnuvalara giderken kitap okuduğunu en son okuduğu kitabın da Anna Karanina olduğunu belirterek, “Kitap okumayı daha fazlaca seviyorum. Kitap okurken vakit daha çabuk geçiyor bana. Bir de otobüsle filan geliyoruz, insanın midesi bulanıyor. Ondan ben daima kitap okumayı istiyorum. Okuyunca da aslına bakarsanız zevk alıyorum. Oraya gidene kadar da esasen kitap elimde olduğu için hiç sıkılmıyorum” halinde konuştu.

‘Tepki gösterenler sen hayli düzgün olmuşsun diyorlar’

Köyde kendisine reaksiyon gösterenlerin artık olumlu yorumlar yaptığını lisana getiren Merve, “Hepsi sen hayli düzgün olmuşsun diyor. Benim başarımı görüp kendi çocuklarını da yönlendirmek istediler lakin başaramadılar. Bak elalemin kızı gidiyor geziyor, sen burada boş boş dolaşıyorsun, o senden daha başarılı olacak diyorlar” dedi.

‘Buradaki saha fazlaca yeterli, orada kızgın güneş bizi yakıyordu’

Toprak alandan daha sonra bir hentbol salonunda idman yapmanın keyfini yaşayan Merve Akpınar, “Buradaki saha fazlaca güzel. Orada toprak ayağımıza giriyordu. Ter şelale üzere üstümüzden akıyordu. Burada örneğin Şanlıurfa’ya göre hiç terlemiyoruz. Biz şu içlikleri orada hayatta giyemezdik. Burası gölge orada ise kızgın güneş bizi yakıyordu. Burası hiç o denli değil, serin hoş. Burası tahtadan, ahşaptan filan yapılma. Orası kumdandı. Hayır hiç yıldırmadı. Buraya gelebilmek için oraya katlanmam lazımdı. Ben de katlandım” sözlerini kullandı.

‘İnşallah aileme, kendime, ülkeme layık bir sportmen olurum’

Merve, gayeleri ve hayallerinden bahsederek, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Buradan ağabeyime ve babama da teşekkür ediyorum, onlar bana fazlaca takviye verdi. İnşallah onların takviyesini boşa çıkarmam. Onlara, kendime, ülkeme layık bir atlet olurum. Benim hayalim 3 şey. Birincisi beyin cerrahi olmak, ikincisi hoş bir atlet olmak, üçüncüsü ise polis olmak.”