Sarsıntı sarsıntılarını, “Erdoğan’a teşekkür edilmemesine” bağlayan AKP’li Haliloğlu, Uzay Ajansı’na Başkanlık Müşaviri olarak atandı

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Van’da meydana gelen zelzelenin akabinde yaşanan artçı sarsıntıları, “Erdoğan’a teşekkür edilmemesi” niçiniyle gerçekleştiğini sav eden, Zerzevat Üretim Tekniği Kısmı mezunu İlyas Haliloğlu Türkiye Uzay Ajansı’na Başkanlık Müşaviri olarak atandı.

2023’te “Ay’a sert iniş” misyonu verilen ajansa iki yıllık Zerzevat Üretim Tekniği Kısmı mezunu AKP’li İlyas Haliloğlu atandı.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, iktidarın, siyaset üstü kurum dediği ajansa, mesleğinde çeşitli AKP aday adaylıkları bulunan Haliloğlu’nun 9 Aralık 2021’deki atanması Nükleer Güç Araştırma Enstitüsü’nden naklen gerçekleştirildi.

Bakan Varank atamayı imzaladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank imzalı atama yazısında, “Nükleer Güç Araştırma Enstitüsü bünyesinde teknisyen olarak vazife yapan İlyas Haliloğlu’nun Başkanlık Müşaviri takımına naklen atanmasına ait talebiniz uygun görülmüştür” sözü kullanıldı.

Nükleer Güç Araştırma Enstitüsü’nde teknisyen olarak çalışan İlyas Haliloğlu, Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksek Okulu Zerzevat Üretim Tekniği ön lisans kısmından mezun. Tahsil durumunu gösteren, “Personel Hareketleri Onayı”na nazaran Haliloğlu, Zerzevat Üretim Tekniği’ndeki tahsilinin yanı sıra Anadolu Üniversitesi İktisat kısmında de okudu.

AKP’den Milletvekili aday adayı oldu

Haliloğlu’nun tahsil durumu ve zelzeleye dair skandal kelamlarının yanı sıra siyasi mesleği de dikkat çekti. Haliloğlu’nun 2014 lokal seçimlerinde AKP’den Erciş Belediye Lider Aday Adayı olduğu, 2015’te bir daha AKP’den Van Milletvekili Aday Adayı olduğu açıklandı. Haliloğlu’nun AKP milletvekili danışmanlığı da bulunuyor.

Kurumun kendi binası yok

çabucak hemen kendisine ilişkin bir binası olmayan TUA, TÜBİTAK’a ilişkin binanın bir katında çalışıyor. 2023’te Ay’a iniş yapmak ile bakılırsavlendirilen ajansın bugüne kadar yaptığı harcamaların içinde, VIP minibüs ve 30 bin TL’lik tabela ve kapı isimlikleri yer alıyor.