“Satıcı değil kullanıcıyım” diyen ODTÜ öğretim bakılırsavlisine uyuşturucu ticaretinden 22 yıl mahpus istemi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
ORTA Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim vazifelisi Tanju Aksoy hakkında, meskeninin terasında Hint keneviri yetiştirdiği ve elde ettiği uyuşturucuyu sattığı suçlamasıyla 22 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Ankara polisi, 30 Haziran’da, ihbar üzerine Çankaya’da Tanju Aksoy’un oturduğu konuta baskın düzenledi. Meskenin teras katında saksıların ortasında Hint keneviri ele geçirildi. Ayrıyeten konutta yapılan aramada da uyuşturucu unsur tartmada kullanılan hassas terazi bulundu. Konut sahibi ODTÜ öğretim bakılırsavlisi Tanju Aksoy ile konutta bulunan arkadaşı S.K. isimli bayan gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde Ankara Adliyesi’ne sevk edilen Tanju Aksoy, çıkarıldığı sulh ceza hâkimliği tarafınca tutuklandı; arkadaşı S.K. ise isimli denetim kararları uygulanarak özgür bırakıldı.

Soruşturma tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca yürütülen soruşturma tamamlanarak, Tanju Aksoy hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede, Aksoy’un konutunda yapılan aramada, 201 kök saksıya dikilmiş Hint keneviri, 210 gram koparılmış ve kurutulmuş Hint keneviri, 16 gram ‘marihuana’ diye isimlendirilen uyuşturucu husus, 320 gram hint keneviri tohumu, uyuşturucu tartımında kullanılan hassas terazi ile çeşitli uyuşturucu hapların ele geçirildiği yer aldı.

“Satıcı değil kullanıcıyım”

İddianamede sözüne yer verilen Aksoy, uyuşturucuya 2000 yılında gidip, bir süre kaldığı ABD’de başladığını söyleyerek, “Türkiye’ye döndüğümde uyuşturucu kullanmaya devam ettim; fakat sonrasındasındaları satın alabileceğim yer konusunda ıstırap yaşamaya başladım. Bu niçinle geçen yıl kasım ayında taşındığım konutta Hint keneviri dikmeye karar verdim. Dubleks olan meskenin güneş bakılırsan terası vardı. Hint kenevirini güneşe gereksinimi olduğunu bildiğimden terasa saksı ortasında dikmeye karar verdim. ‘Torbacı’ diye tabir edilen uyuşturucu satıcısından Hint keneviri tohumu aldım. Mayıs 2021’de tohumları ektim. İçilebilir duruma gelen Hint kenevirlerini kendim kesip, kuruttum. bu türlü suçlamaları kabul ediyorum; fakat hiç kimseye uyuşturucu satmadım” dedi.

Tanju Aksoy, uyuşturucu tartmada kullanılan hassas terazinin meskeninde bulunmasıyla ilgili ise “Torbacıların bana verdiği tohumların doğruluğunu ölçmek için kandırılmamak için almıştım” dedi.

22 yıl mahpus istemiyle dava

İddianamede, dikili ve sökülü vaziyetteki Hint keneviri kök sayısı, bunlardan elde edilebilecek uyuşturucu unsur ölçüsü, satıma hazır esrarın ele geçirilmesi ve yanı sıra meskende uyuşturucu hapların ele geçirilmesi konuları dikkate alınarak, şüphelinin savunmasında ‘kullanıcıyım’ sözünün gerçeği yansıtmadığı açıklandı. Ele geçirilen uyuşturucunun bir kişinin kullanabileceği ölçünün üzerinde olduğu, dikili Hint kenevirlerinin değişik uzunluklarda olduğu ve meskende hassas terazinin ele geçirilmesinin, şüphelinin uyuşturucu ticareti yaptığını gösterdiği aktarıldı. Aksoy hakkında, ‘uyuşturucu ve uyarıcı husus ticareti yapma yahut sağlama’ ile ‘uyuşturucu hususların murakabesi hakkındaki kanuna muhalefet’ hatasından 22 yıla kadar mahpus istemiyle hazırlanan iddianame, Ankara 33’ncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edilerek, dava açıldı.

İddianamede, ‘kullanıcı’ olduğu tespiti yapılan S.K. hakkındaki belgenin ise ayrıldığı açıklandı.