Şehirlerin kirli sırları

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Bu tür şiddet içeren siyasetin özü, yerel düzeyde gerçekleşmesidir, bu yüzden bazı şehirleri ve onların özel makine siyaseti tatlarının bazen suç ve yolsuzluğa nasıl alan yarattığını ve devlet şiddetini veya her ikisini birden nasıl teşvik ettiğini de okudum. .

Uzun süredir abone olanlar, okuma listemin Joan Didion ile başlamasına şaşırmayacaklar. O bir tarihçi ya da siyaset bilimcisi değil, ama Amerikan şehirlerinin öz mitolojisini anlatmak ve sonra da bu mitleri ölümcül bir şekilde parçalayan çelişkileri bulmak için görselleştirme zahmetine giren herkes için eşsiz bir yeteneğe sahipti.

New York Review of Books için kısa roman uzunluğundaki makalesi Sentimental Journeys, sözde Central Park Five tecavüz davasının bir açıklamasıydı, ancak aslında New York siyasetindeki derin yolsuzluğa yönelik bir soruşturmaydı. “Suç, yanlış da olsa bir hikaye, bir ders, yüksek bir kavram sunduğu ölçüde evrensel olarak haber olarak anlaşılır” diye yazdı. Central Park tecavüz davası, New Yorkluların kimden ve neyden korkması gerektiğine ve onları kimin koruyabileceğine dair bir hikaye anlatmanın bir yoluydu;

Didion bir köşe yazısında “Los Angeles’ın Los Angeles Times ve sahipleri, Harrison Gray Otis ve onun Chandler ailesindeki torunları tarafından tam anlamıyla ne ölçüde icat edildiğini, ülkenin daha az genç bölgelerindeki insanlar için anlamak hala zor” diye yazdı. The New Yorker’da Los Angeles’tan 1990 mektubu. Bu icadı hızlı bir şekilde yeniden anlatırken, Los Angeles, her biri gerçekle temasa geçtiğinde sonunda çöken ve sıradan vatandaşları ekonomik veya ölümcül tehlikede bırakan sonsuz olasılık vaatleri veren, üst üste yığılmış bir dizi satış konuşmasından biraz daha fazlasıdır. (Bunu Mike Davis’in bazı çalışmalarında, özellikle klasikleri City of Quartz: Excavating the Future in Los Angeles ve The Case for Letting Malibu Burn ile takip ettim.)

Didion’un “Miami” kitabı genellikle Florida’daki Kübalı gurbetçiler hakkında bir kitap olarak düşünülür. Adil olmak gerekirse, onun ana konularıdır. Ancak, El Salvador’daki iç savaş sırasında yaptığı bir habercilik gezisini anlatan seyahat günlüğü “Salvador” ile birlikte, Amerikalıların bir şekilde Latin Amerika’dan kategorik olarak farklı olmakla ne kadar dalga geçtiğine dair bir kitap olarak daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorum. Bu bana Robert Mickey’nin “Paths out of Dixie: The Democratization of Authoritarian Enclaves in America’s Deep South” kitabını hatırlattı; bu kitap Avrupa’yla değil Latin Amerika’yla karşılaştırmanın genellikle ABD tarihini anlamanın en aydınlatıcı yolu olduğunu kuvvetle savunuyor.