Şehit Mustafa Cambaz anısına fotoğraf yarışı

JoKeR

Active member
Yeni Şafak’ın bu yıl birincisinde gerçekleştirdiği “Şehit Mustafa Cambaz Fotoğraf Yarışması”nda foto muhabirlerinin objektiflerinden yılın gündeme damgasını vuran haber fotoğrafları, fotoğraf tutkunlarından kültürel ve tarihi fotoğraflar, yeni kuşak fotoğrafçılığa ilgi duyanlardan ise drone ile çekilmiş fotoğraflar yarışacak. Müsabakada 3 kategoride 9 şahsa toplam 90 bin TL ödül verilecek. Müsabakaya mustafa cambaz fotograf yarışı.com üzerinden müracaat alınacak.

TÜRK BASININDA EN SAYGIN MÜSABAKA OLACAK

Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Direktörümüz Hüseyin Likoğlu, bu yıl bir birincisi gerçekleştirdikleri için keyifli olduklarını söylemiş oldu. Fotoğraf yarışının Türk basınının en saygın yarışlarından biri olacağını lisana getiren Likoğlu, “Yeni Şafak olarak 15 Temmuz şehidimiz Mustafa Cambaz’ın anısına Şehit Mustafa Cambaz Fotoğraf Yarışması’nın birincisini gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Yarış gelecek senelerda bir gelenek haline dönüşecek ve Türk basınının en saygın müsabakalarından biri olacak” dedi.

CAMBAZ İSMİYLE YAŞASIN

Şehidimiz Mustafa Cambaz’ın Türkiye’yi adım adım gezerek 10 binin üzerinde fotoğraf çektiğine dikkat çeken Likoğlu şunları kaydetti: “Yaptığı işi ‘kayıt fotoğrafçılığı’ olarak tanımlayan Cambaz, 2000’li senelerdan itibaren tüm Türkiye’yi adım adım gezerek 10 binin üzerinde fotoğraf çekmiş ve ulu mescitleri kayıt altına almıştı. İstedik ki onun fotoğrafa olan bu ilgisi ve sevgisi yarım kalmasın ve bu yarış ismiyle daima yaşasın. Haber fotoğrafçılığı alanında fotoğraflarıyla gündeme imza atan foto muhabirlerinden ve fotoğrafa gönül veren herkesten müracaat bekliyoruz.”

HERKES KATILABİLECEK

15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden Mustafa Cambaz anısına, güç kurallar altında bakılırsav yapan gazetecileri ve başarılı fotoğraf çalışmalarını teşvik etmek hedefiyle düzenlenen müsabakaya şartnamede belirtilen kurallar çerçevesinde herkes katılabiliyor.

USTA İSİMLER ŞURADA YER ALIYOR

Yarışın seçici konseyinde gazeteci ve fotoğrafçı Coşkun Aral, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Lideri İstek Özel, Anadolu Ajansı Görsel Haberler Yayın Direktörü Vekili Fırat Yurdakul, fotoğraf sanatkarı Süleyman Gündüz ve Yeni Şafak Foto Muhabiri Sedat Özkömeç yer alıyor.

9 şahsa toplam 90 bin TL ödül

17 Kasım 2021 – 17 Ocak 2022 tarihleri içinde mustafacambazfotografyarismasi.com üzerinden online olarak müracaatların yapılacağı Şehit Mustafa Cambaz Fotoğraf Yarışması’nda üç kategori bulunuyor. Basın haber fotoğrafçılığı alanındaki, 2021’e Damgasını Vuran Haber Fotoğrafları’na foto muhabirleri ve basın fotoğrafçılığı yapanlar başvurabilecek. Kültürel ve Tarihi Fotoğraflar, Yeni Jenerasyon Fotoğraflar (Drone Çekimi – Özgür Haber) kategorilerine ise fotoğrafa gönül veren herkes katılabilecek. Üç kategoride 9 bireye toplam 90 bin Türk Lirası ödül verilecek. Müsabakanın değerlendirmeleri 17- 30 Ocak 2022 tarihleri içinde tamamlanacak. Ödül merasimi ise 31 Ocak 2022’de gerçekleştirilecek.