Şehit Mustafa Cambaz’ın hayali gerçek oldu: Ayasofya Camii’nde ‘Memleketimin Ulu Camileri’ fotoğraf standı açıldı

JoKeR

Active member
FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsü sırasında, cuntacı hainler tarafınca Çengelköy’de vurularak şehit edilen Yeni Şafak Foto Muhabiri Mustafa Cambaz’ın fotoğrafladığı Türkiye’nin Ulu Mescitleri, 15 Temmuz’un yıldönümü kapsamında düzenlenecek etkinlikler kapsamında, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde, ‘Şehit Mustafa Cambaz’ın Gözünden Memleketimin Ulu Camileri’ isimli stantta gösterilecek.

Bu kapsamda, Ayasofya Camii’nde, ‘Şehit Mustafa Cambaz’ın Gözünden Memleketimin Ulu Camileri’ fotoğraf standının açılışı gerçekleştirildi.

“Onun hayalini gerçekleştiriyoruz”

Standın açılışında konuşan Albayrak Kümesi CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat, “Değerli mesai arkadaşımız, 17 yıl birlikte çalıştığımız merhum şehidimiz Mustafa Cambaz’ın bütün Türkiye’yi gezerek tam 118 tane ulu caminin fotoğraflarında oluşan 700 fotoğrafın yer aldığı kitabı, Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafınca şehit olmadan birkaç ay evvel yayınlanmıştı. 10 yıllık büyük bir emeğin eseri olan o fotoğrafları bir ulu caminin avlusunda sergilemeyi istek ediyordu. Onun hayalini gerçekleştirmek üzere Ayasofya Camii’nin avlusunda ‘Şehit Mustafa Cambaz’ın Gözünden Memleketimin Ulu Camileri’ standını açmış bulunuyoruz. Bu standın merhum şehidimiz Mustafa Cambaz’ın ruhaniyetine huzur vereceğini düşünüyoruz. Rabbim tüm şehitlerimizden razı olsun” dedi.

Bütün ulu mescitleri fotoğraflayan tek sanatçı

Mustafa Cambaz, kayıt fotoğrafçısıydı. www.mustafacambaz.com isimli internet sitesinde binlerce fotoğraf ve alt bilgilerden oluşan büyükçe bir arşivi bulunuyor. Bu arşivi her insanın kullanmasına fiyatsız olarak açmıştı. Yüklü olarak tarihi yapıları fotoğraflamış, bir epeyce araştırmacıya, sanat tarihi öğrencilerine istekli olarak katkıda bulunmuştu. Şehadetinden tam 1 ay evvelden de en büyük hayalini gerçekleştirerek Türkiye’deki tüm ulu mescitlerin fotoğraflarını tek bir kitapta toplamıştı.

Mustafa Cambaz

Cumhuriyet tarihinde bir birinci olan bu çalışma, Türkiye Ulu Mescitleri ismiyle Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca basıldı. Cambaz, şehit düştükten daha sonra Türk vatandaşlığına alındı. Cambaz’ın anısını yaşatmak isteyen İETT, çalıştığı Yeni Şafak binası yakınındaki Topkapı Metrobüs durağının ismini Şehit Mustafa Cambaz olarak değiştirdi.

Şehit Mustafa Cambaz’ın öyküsü

15 Temmuz işgal teşebbüsü gecesi meydanlara inenler içinde Yeni Şafak çalışanı Mustafa Cambaz da vardı. Kendisi Batı Trakya Türklerindendi. Vaktin yıldırıcı Yunan siyasetlerine karşı idealist bir uğraş veren Cambaz, “Yunan’a askerlik yapmam!” diyerek Gümülcine’deki köyünü terk edip asker kaçağı olarak İstanbul’a geldi. O periyotlar İstanbul’da Semra Hanım ile evliydi ve tek evladı olan Alpaslan 8 aylıktı.

Mustafa Cambaz, tam bir İstanbul aşığıydı ve ikamet olarak da Çengelköy’ü epey sevmişti. Gerçekten Cambaz, 4. ve son sefer bir daha Çengelköy’e taşınmıştı. Çengelköy mezarlığına… Son konutlarına taşınalı tam 1 ay olmuştu. 1 ayda anca yerleştikleri meskene tam halıları sermiş, artık rahatça oturacaklardı ki 15 Temmuz yaşandı.

Oğlu Alpaslan o süreci şöyleki söz etmişti: Biz annemle konutu derleyip toplarken babam balkondan daima Boğaz’ı izliyordu. ‘Dokunmayın, ben düzenleyeceğim’ dediği kitaplarını bile biz yerleştirdik raflara, eli kolu gitmemişti hiç bir şeye. Meğerse biz annemle taziye meskenini hazırlıyormuşuz, o da son günlerini birikmiş yorgunluğunu atarak geçiriyormuş.

“Başkomutanın isteğiyle sokağa çıkıyoruz”

Mustafa Cambaz, 15 Temmuz akşamı arkadaşlarıyla Çengelköy’de oturuyordu. Meskene döndüğünde oğlu Beylerbeyi’nde askerlerin yol kestiğini, bir şeyler olduğunu söylemiş oldu ve bunun üzerine konuşup tartıştılar. Mustafa Cambaz başta ciddiye almadı olanları, bunu da arkadaşlarını arayarak “Abi yanımızda darbe oluyormuş haberimiz yok” tabirleriyle lisana getirdi.

ondan sonrasında televizyondan izledikleri üzerine işin ciddiyetini anladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Meydanlara inin” davetinin çabucak akabinde toplumsal medya hesabından “Kalkışmayı yapanlar kalktıkları üzere oturamamalı. Hatta hiç oturamamalı. Başkomutan Erdoğan’ın isteği ve buyruğuyla sokağa çıkıyoruz” yazarak dışarı çıktı.

İki G3 mermisi göğsüne saplandı

Cambaz, darbecilerin ele geçirmeye çalıştığı Çengelköy Polis Karakolu’nun önüne gitti. Darbeciler karakolu savunmaya gelen vatandaşların üzerine ateş açtığında en ön saflardaydı. Saklandığı duvarın yanından oğlunu aradı. Oğlu Alpaslan o anları şu biçimde anlattı:

“Babam on, on beş dakika daha sonra bana telefon açtı. “Asker karakolu bastı, halka ateş ediyorlar” dedi. Ben olağan nasıl olur diye kavramaya çalışıyorum, o sırada arttan silah sesleri geliyor. “Sen neredesin?” dedim. “Duvarın dibindeyim” dedi. “Ani hareketler yapma” dedim. Onu tanıyan bilir. Ani hareketler yapar, fevridir… Telefon kesildi bir müddet daha sonra. Bende tabi sinema koptu.

İçeri gittim çabucak abdestimi aldım. Bir tane tişörtüm var “O’ndan geldik O’na gideceğiz” ayeti yazıyor üzerinde, onu giydim. Konutta silah olsa silah alacağım yanıma. Çakı aldım bir tane… Akla bak! O an aslına bakarsanız sopa mı çakı mı ne geçerse artık… Çengelköy’e bir indim ki hareket etmek mümkün değil. O denli bir ağır atış var ki… Sağdan gidin sağdan gidin diye bağırıyorlar… Sağa sola bakıyorum beşerler vuruluyor, vurulanları taşıyorlar… Her taşınana babam mı değil mi diye bakıyorum.”

Alpaslan, bütün çabalamalarına karşın babasını bulamadı ve yaklaşık 1,5 saat kadar orada kaldıktan daha sonra meskende döndü. Annesi konutta tek kalmıştı zira, hali haraptı. Bir yandan da durmadan babasının telefonunu arıyor ancak açan olmuyordu. Sonunda çalan telefonu Çengelköy’deki hastaniçin bir nazaranvli açtı ve ona babasının yaralı olarak öteki bir hastaneye gdolayıldüğünü söylemiş oldu. “Ya Ümraniye Devlet Hastanesi ya da Haydarpaşa Numune” demişti telefondaki ses. Alpaslan, annesini de alıp Ümraniye Devlet hastanesine koştu. O anları da verdiği röportajda şu biçimde anlattı:

“Ümraniye Devlet Hastanesine gittik, Numune’de bir abimiz vardı esasen. Onu arayıp, bakar mısın dedim. O babama ulaşamadı. Bu ortada babam haymatlos, yani kimliği yok. 30 yıldır evli, 25 yaşında çocuğu var ancak kimliği yok… Yani bu adam nasıl yaşadı şimdiye kadar kimse inanmaz anlatsam… Hastane girişindeki listede ismini bakılırsamemiş olmamı buna bağladım.

Öğrendiğime bakılırsa morgda biri yatıyordu, bir de ağır bakımda beşerler vardı. Morgdakine benim bir abim girdi, geldiğinde “O değil” dedi. Ama beni kendine inandıramadı. Herkes yarım yamalak bir şeyler söylüyordu. Oyalıyorlardı bizi. Lakin nitekim morgdaki o değilmiş. Sabah 5:30 civarı ağır bakımdan cansız vücudunu çıkardılar.”

Cambaz, şehit bulunmasına karşın bir mühlet ağır bakımda tutulmuştu. Oğlu, onun şehadetini toplumsal medya hesabından şu biçimde duyurdu: “Şehide en yakışan yerinden vurulmuş. Göğsünden. İki kurşunla. İnşallah ben de bir şehit evladıyım.”

Haber tüm sevenleri içinde yayıldı. Herkes tanırdı onu, kediler dahil… Bahçede beslediği kedilerden birinin o güne kadar hiç yapmadığı bir şeyi yaparak gazete binasına girip Cambaz’ın çalıştığı katta gezinmeye başladığını bakılırsanler oldu.

“Hiç kimse onu somurturken görmedi”

Çalışma arkadaşımız Cambaz’ın cenazesi, Topkapı Albayrak Holding binasına getirildi, mesai arkadaşlarından helallik alındı. Merkez binasında gerçekleştirilen merasime Albayrak Holding İdare Şurası Lideri Ahmet Albayrak, İcra Konseyi Lideri Mustafa Albayrak, Albayrak Holding İdare Konseyi Üyeleri Nuri, Muzaffer ve Kazım Albayrak, Albayrak Kümesi Üst Yöneticisi Ömer Bolat katıldı. Ayrıyeten Yeni Şafak Genel Yayın Direktörü İbrahim Karagül, yazarlarımızdan Salih Tuna, Mehmet Şeker, Ayşe Böbürler, Fatma Barbarosoğlu, Hasret Albayrak, Yeni Şafak eski Genel Yayın Direktörü ve Karar Gazetesi muharriri Mustafa Karaalioğlu da bulundu. Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Metin Mutanoğlu, Star Gazetesi müellifi Halime Kökçe, Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş de merasimde bulunan isimler içindeydı.

Albayrak Kümesi İdare Konseyi Lideri Ahmet Albayrak, peygamberlikten daha sonra en yüksek makamın şehitlik olduğunu belirterek, “Bu kardeşimiz için söylenecek hayli fazla şey yok. Yüksek bir makam olan şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Bundan daha sonra üzerimize düşen her şeyi yapacağız” sözlerini kullandı.

Gazetenin muharriri Mehmet Şeker, yapılan programda “Mustafa aleyhinde konuşan yahut “O bana yanlış yaptı” diyen hiç kimseye rastlayamazsınız. Mustafa, İstanbul’a okumak için Gümülcine’den geldi. Yunan toprakları için askerlik yapmayan, süreksiz bir kimlikle (ikamet belgesi) Türkiye’de yaşayan Mustafa epey sevdiği bu topraklar için darbecilerden iki kurşun yedi ve şehit oldu. Çok sevdiği toprağa hepimizdilk evvel gitti” dedi.

Yeni Şafak Haber Müdürü Recep Kâfi “Şehadet şerbeti içerken bile hala tebessüm ediyordur. Ömründe bir defa bile somurtmadı. Hiç kimse onu somurturken görmedi. Daima güldü, daima güldürdü. Çok sevdiği iki şey vardı. Biri kedileri, oburu ise Türkiye’nin 81 vilayetindeki mescitlerin fotoğraflarını çekmekti. Sevgi ve müsamaha masalını uyduranlar, Mustafa’yı tanımış olsalardı nasıl bir palavrayla yaşadıklarını anlarlardı” diye konuştu.

Helallik alınmasının akabinde Cambaz’ın cenazesi dua ve tekbirler eşliğinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Mescidi’ne gdolayıldü. Cenaze merasimine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bakanlar, milletvekilleri, mesai arkadaşları, yakınları ile epeyce sayıda vatandaş katıldı. Burada kılınan cenaze namazının akabinde Cambaz’ın naaşı Çengelköy Mezarlığına defnedildi.