Şirin dostlar için mutfağa buyurun: Yemediğim mamayı hayvanlara yedirmem

JoKeR

Active member
Dünyada bir şef tarafınca, kedi, köpek beslenmesi ile ilgili yazılan birinci kitap “Pet Cheef” Tüylü dostlarımız için elini taşın altına sokan Rafet İnce onlara sağlıklı besinler oluşturmak için fabrika dahi kurdu ve genelde bayan çalışanlara tartı verdi. Kütahya Porselen ile bir arada hem insanlara birebir vakitte hayvanlara kreatif çalışmalar yaparak tabak da tasarlayan usta isim ile tüm bu süreci konuştuk hatta minik dostlarımız için meskende yapabileceğiniz tarifler bile aldık.

Hayvanlar ismine harikulade bir projeye imza attınız. “Pet Chef”in çıkış noktasını ve içeriğini sizden öğrenelim.

Ben Chef Rafet İnce 25 yıldır insanlara yemek yapan bir şef olarak tanıyorsunuz beni. Şimdilerde ise yeni bir heyecan içerisindeyim… Dünyanın birinci Pet Chef’i olarak Yaklaşık 5 yıldır, minik dostlarımın beslenmesi ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar yapıyorum. Cheflik tecrübem ve minik tüylü dostlarımın beslenmesi ile ilgili bu bilgiyi, benim için epey kıymetli bir kitapta topladım ve siz kıymetli evcil sever dostlarımla paylaşmak istiyorum. “Şeflik” hüneri, dünya gastronomisi hakkında bilgisi ve entelektüel birikimi çok hudutlu olan bir meslektir.

Birfazlaca evcil dost sahibi, artan fizikî rahatsızlıkları olan yaşlı bir köpeğe yahut kediye yardım etmek için hiç bir şey yapamayacaklarını düşünüyor. her neyse ki, birçok durumda, diyetlerini Petchef’in yüksek kaliteli, taze, çiğ besinleriyle değiştirmek, güç düzeylerinde ve genel sağlıklarında büyük gelişmeler sağlayabilir.

KURU MAMAYA SAVAŞ

senelerca ekranlarda ve başarılı tertiplerde gördük sizi. Lezzetli tarifelerinizi deneyimlerken sıra hayvanlara nasıl geldi?

Her yıl dünyada olmayan farklı kitaplar yazıyorum ve daima bu kitaplarım en epeyce satan şef kitabı olarak görünmeye başlarken Gourmand World Cookbook Award tarafınca her yıl en güzel listesine girmeye başladı. Son 3 kitabım dünyanın en güzelleri olarak ödül aldı. bir daha farklı bir kitap yapma kederine fikir minik dostlara yöneldim otellerde restoranlarda çöpe giden yemekleri geri dönüşüm olarak kitap yapmak olarak düşünmüştüm olmadı zira doymuş yağ baharat salça soğan sarımsak ve ısıl süreç görmüş yemeklerden maalesef olmuyormuş. Pekala nasıl olanı yaparım derken meczup üzere bir araştırma kararı olayı çözdüm. Yurtdışı 5 yıl araştırma ile geçti bu iş en güzeli Amerika’daki uzun araştırmalarım kararında kitabı yazmaya karar verdim. daha sonra yurtharicinde uzun süren araştırmalarım kararında sağlıklı yemek nasıl yapıldığını öğrendim minik dostlar ne yer yemez ne yasak ne ziyanlı öğrenince 25 yıllık şeflik deneyimimle buluşturunca ortaya keyifli bir proje çıktı.

Kuru mamalara savaş açtınız diyebilir miyiz? niye hayvanlar kuru mama tercih etmemeli?

Ben Chef olarak sağlıklı mutfağın peşindeyim insanlara yıllardır topraktan masa konseptini uyguladım artık ise minik tüylü dostları gastronomi ile buluşturdum. Şuurlu tüketicinin aslına bakarsanız Petchef tercih etmesinin tek niçini var. Konutta yahut sokaktaki minik dostunun sağlıklı içerikli taze mama kullanımı benim mottom: “Ben yemediğim hiçbir mamayı minik dostlarıma yedirmiyorum” soruyorum size: “Kuru mamayı beşerler yiyor mu?” yada: “niçin yemiyor” Kuru mama içeriğini araştırsınlar daha sonra ne demek istediğimi daha uygun anlarlar kimyasal hiç bir canlıya yediremezsiniz niye minik dostlar yediriliyor ben savaş açmadım yalnızca sağlıklı gerçek mutfağın peşindeyim.

KEDİ VE KÖPEKLER İÇİN

Kitabınız çıktı. İçerisinde bizi neler bekliyor? Bir de hangi hayvanları besleyenler edinmeli?

Pet Chef minik tüylü dostlarımıza sınırsız sağlıklı ömür ve imkânsız üzere görünen pratik lezzetli tarifler ile dolu! Dünyada bir şef tarafınca, kedi, köpek beslenmesi ile ilgili yazılan birinci kitap… Kitabımı, konutlarımızın ortasında yer edinmiş minik tüylü dostlarımızın sağlıklı beslenmesine katkı sağlayan şuurlu dostlarıma ithaf ediyorum. Minik yavrularımızın yetişmesi ve gelişmesinde bir nebze de olsa yarar sağlayabilirsem kendimi memnun addedeceğim.

Pate Rosto Köfte

GEREÇLER

-150 gr hindi kıyma
-¼ mor lahana (ince kıyılmış)
-½ havuç (küçük doğranmış)
-½ mor lahana
– ½ su bardağı bezelye
-1 sap brokoli (sapları temizlenmiş, kollarına ayrılmış)
-1 adet yumurta
-1 kol taze biberiye
-2 yemek kaşığı kabak çekirdeği (ince kıyılmış)
-1 su bardağı Pet Chef zerzevat suyu

YAPILIŞI

Bütün malzemeyi blender da kıyma kıvamına gelesiye kadar çekiniz. Tüm materyalleri karıştırın ve yoğurun, rulo hale getirip yanmaz streçle sarın, 180 derecede 25 dakika pişirin. Soğutup küp doğrayın.

Soğuk servis edin: Orta büyüklükteki kediler için 60 gram yarım kase bir porsiyon biçiminde günde 2 kere verebilirsiniz.