Sultanahmet Meydanı’nda reaksiyon çeken manzara: Boya mı yoksa kan mı aşikâr değil

JoKeR

Active member
Theodosius Dikilitaş (Obelisk), birinci vakit içinderda Mısır firavunu III. Thutmose ismine M.Ö. 1450 tarihinde Karnak’ta Amon-Ra Mabedi’nin önüne yapıldı. Roma imparatoru II. Constantius MS 357 yılında dikilitaşı, tahtta bulunuşunun 20’inci yılı niçiniyle İskenderiye’ye getirdi.

DHA

MS 390 yılında imparator I. Theodosius ise dikilitaşı gemi ile İstanbul’a getirerek Sultanahmet Meydanı’na diktirdi. Günümüzde Sultanahmet Meydanı’nda varlığını sürdüren ve her gün yüzlerce turistin görmeye geldiği tarihi dikilitaşın ön tarafı, ne olduğu bilinmeyen sıvıyla kırmızıya boyandı. Dikilitaşa atılan renkli sıvı etraftakilerin reaksiyonuna niye oldu.

DHA

“Anıttaki bu leke bir haftadır var”

Yetkililerin bir an evvel harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Yavuz Çelik, “Sultanahmet’te çalışıyorum ve daima meydandan geçiyorum. Çok eski tarihi bir anıt olduğu için, o vakit bulunmasına üzülüyorum. Anıt kirletilmiş durumda. En son bu lekeyi bir hafta evvel fark ettim. Anıtta olan lekenin boya, ya da kan olduğunu düşünüyorum ve yetkililerin bir an evvel bu lekeleri temizlemesini istiyorum” dedi.

DHA

“Bu Dikilitaş cam fanus ortasında sergilenmeli”

İnsanların yaşadığı kentin farkında olmadığını belirten Akif Kaya, “Bu dikilitaş Bizans devrinde yapıldı. Fakat şu an görüyoruz ki, beşerler bu anıtın değerini pek bilmiyor. Taş, şu an mahvolmuş durumda. Boya mı, yoksa kan mı belirli değil. Hatta bu dikilitaşı bir cam fanus ortasında sergilememiz gerekiyor. Lakin vatandaşlarımız bu tarihi dikilitaşa pek ehemmiyet vermiyor. Zira beşerler bu hususta şuurlu değil. Beşerler bu dikilitaşı yalnızca bir taştan ibaret olarak görüyor” diye konuştu.

DHA

“Yetkililer bu anıta el atmalı”

Anıtı bu biçimde gördüğüne şaşırdığını söyleyen Kaya, “Umarım bu leke anıttan çıkar. Yetkililerden ricam bu anıta bir el atmaları. bu türlü olmaz. Zira buraya her gün binlerce ziyaretçi geliyor. Bu anıtın bu biçimde olması bizim ayıbımız. Anıtı bu hale getirene ceza vermekten çok, anıtın gerçek değeri anlatılmalı” sözlerini kullandı.