Tarihi Yarımada’da HES kodu fırsatçıları arttı; turistlerden 100-150 lira istiyorlar

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Tarihi Yarımada’da HES kodu fırsatçılarının sayısı arttı. Fırsatçılar, turistlere para karşılığında HES kodu alıyor. HES kodu fırsatçılığı yapanlardan biri, “Turistin ortasından geldiği için para veriyor” halinde kendini savundu. Turistler ise, “HES kodunu İstanbulkart’a işletmek için 100-150 lira istiyorlar” dedi.

Toplu taşıma araçlarında kullanılan İstanbulkart’lara HES kodu tanıtma zorunluluğunun akabinde bu durumu fırsata çevirenler oldu. Fatih Beyazıt Tramvay Durağı önüne gelen fırsatçılar, turistlere para karşılığında HES kodu alıyor. HES kodu olmadığı için geçiş yapamayan turistleri gözüne kestiren fırsatçılar, turistlerin yanına giderek kendilerine HES kodu alabileceklerini söylüyor. Cep telefonundan, taşınabilir uygulama üzerinden HES kodunu tanımlatıyor. Bu süreç karşılığında ise pazarlık yaptığı turistlerden değişen ölçülerde para alıyor. Fırsatçıların para alışverişi yaptığı anlar görüntülendi. Birtakım fırsatçıların süreci yaptıktan daha sonra tramvayın gişelerine kadar turistlere eşlik ettiği ve parayı orada aldığı görüldü. Bir HES kodu fırsatçısı, bunun yalnızca Beyazıt bölgesinde gerçekleşmediğini lisana getirirken, kendinin para istemediğini turistlerin ona bahşiş verdiğini öne sürdü. Yabancı asıllı bir şahıssa bu süreç karşılığında kendisinden 100-150 lira istendiğini ileri sürdü.

“100-150 lira para istiyorlar”

Yabancı asıllı Sabir Salahi, “Yabancı turistler için HES kodu fazlaca makus. Burada duranlar, HES kodunu İstanbulkart’a işletmek için 100-150 lira istiyorlar. Yabancılara 100-150 lira diyorlar. Vermezse yardımcı olmuyorlar, sorun oluyor, eza çıkıyor” diye konuştu.

“Ben para istemiyorum, turistler kendi para veriyor”

Turistlerin HES kodlarını İstanbulkart’lara tanımlatan Ömer Oktan, “Ben 7 sene cezaevinde kaldım, sabıkadan dolayı hiç bir yerde çalışamıyorum yabancı dilim var. HES kodu diye bir uygulama başladı. Ben de bilmeyenlere yardımcı oluyorum. Gönüllerinden koparsa bana 10 lira 20 lira veriyorlar. Ben para talep etmiyorum, kendileri veriyorlar” diyerek, kendini savundu.

“Fırsatçılık yapmıyorum, geçimimi sağlıyorum”

Ömer Oktan, “Ben geçimimi bu biçimde sağlıyorum. Fakat turistlerin dolu kartını alıp boş kart verenler de oluyor. Hatta ben o kişiyi şahsen darp ettim. Katiyetle fırsatçılık yapmıyorum, ben mahkum olarak geçimimi sağlıyorum. Yapıyorum 5-10 lira alıyorum. Ben hatta ‘You don’t have money you can go’ diyorum. 10 liraya makiniçin kart alıyorum, büfeciler de makiniçin kart alıyor, 15 liraya satıyor. Ben bu makiniçin kart alıp 5 lira üzerine koyup 15 liraya sattığım vakit cürüm mu oluyor?” diye konuştu.

“kimi vakit 50, kimi vakit 100 lira kazanıyorum”

Oktan “Turistlerin HES kodunu, işliyorum. Kendi HES kodunu yükleyenler de var. Ben işimi pak yapıyorum. Hanutçu diyorlar bize, hanutçu bu işi esnafla kar karşılığında yaptığı vakit esnaf paka çıkıyor, hanutçu mu hatalı oluyor? Beyaz Masa yardımcı olabiliyor mu? Akbil dolum istasyonları burada Beyaz Masa orada. Kazandığım paranın günlük limiti yok, gün olur 50 lira, gün olur 100 lira ile gidiyorum. Turistin ortasından geliyor veriyor ‘Bu sizin için tip box’ diyor” dedi.

Geçen hafta bir bireye para cezası kesildi

Polis grupları geçtiğimiz hafta turistlere para karşılığı HES kodu tanımlayan Servet Ö. isimli kişiyi emniyete gdolayış ve yapılan süreçlerinin akabinde idari para cezası kesilerek, hür bırakılmıştı. (DHA)