Teknolojik ilerleme: Pirandello'nun sanatla birlikte dönen ve bilimi yavaşlatan kaprisli kolu

Eğitmen

Member
Absürtlük ve tersine çevirme çizgisinde bir argüman geliştirirdim. Teknolojinin insan elindeki tüm hüznünü ortaya çıkararak sözü doğrudan krankın ağzına vermeye çalışırdım. Zavallı Serafino Gubbio'nun şahsında olmasa da, tam da bu teknolojinin dünyaya getirdiği örnek olan insan.

İtalyan yazısıyla ilk kez lise diploması: şimdiye kadarki en uygun konu

kaydeden Ilaria Venturi

20 Haziran 2024

Teknolojinin üzüntüsü

Tam da onsuz hiçbir şeyin yapılamayacağı bir anda, tam da bir insan yaratımı olduğu için yaratıcı insanın düşmanı olarak gösterilen teknolojinin hüznünü ortaya çıkarmak isterim. İnsanlığın içinden geçtiği sonsuz savaşa onun gözlerinden bakardım (buraya gerçekten çok yakışıyor): İnsanlık bir şey yaratır ve sonra onu yaratıcılığın kısırlaştırıcısı olarak gösterir. Bu tamamen insanın içsel bir tartışmasıdır; teknoloji bunu üzüntüyle gözlemliyor.

Yazar uçurum ve mutlaklık konusunda gergin

Bu sadece çocukça bir şaka yapma zevki için yapılmış kaprisli bir gelişme olmayacaktı: Konuyu geliştirerek büyük yazarımızın figürünü metaforize etmeye çalışacaktım. O da uçurum ve mutlaklık konusunda, kurak ve açgözlü gerçekliğimizin üstündeki, altındaki ve çevresindeki dünyalar konusunda o kadar gergin ki, sanatta o kadar derinden devrimci ki, yenilik ve yeniliğin motoru ortaya çıktığında düpedüz gerici olmasa da ne yazık ki muhafazakar. beklenmedik şeyler dışarıdan, özellikle hümanist olmaktan ziyade teknolojik-bilimsel olan bir kültürden gelir.