Tenkitlerin odağındaki Süreyya Ayhan halktv.com.tr’ye konuştu

Gattuso

New member
Eski ulusal atlet Süreyya Ayhan Kop, Ankara’daki bir ortaokulda öğretmenliğe başladı. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca ulusal atlet kontenjanından 3 ay evvel Vücut Eğitimi Öğretmenliği takımına alınan 42 yaşındaki Süreyya Ayhan, Çubuk Yavuz Selim Ortaokulu’nda Vücut Eğitimi öğretmeni olarak nazaranv yapacak.

Avrupa Şampiyonu başta olmak üzere pek fazlaca muvaffakiyete imza attıktan daha sonra doping skandalıyla pistlerden ömür uzunluğu men edilen Süreyya Ayhan’ın vücut eğitimi olarak atanmasına yansılar de gecikmedi. Toplumsal medya kullanıcıları doping skandalına karışmış bir ismin öğretmen olarak atanmasını eleştiren paylaşımlarda bulundu.

Tenkitlerin odağındaki eski atlet Süreyya Ayhan Kop ise halktv.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Beni eleştirenlere hiçbir şey söylemek istemiyorum diyen Süreyya Ayhan, ‘Bizim kaygımız ağaç taşlamak değil, meyve yemek. Ben uzun müddettir öğretmenlik yapmak ve sportmen yetiştirmek istiyordum. İkinci çocuğum küçük olduğu için ve birtakım özel sebeplerimden dolayı bunu uzun müddettir ertelemiştim. Artık ikinci çocuğum okula başladı ve benim de öğretmenlik yapma vaktim geldi. Okuldaki öğretmen arkadaşlarla tanıştım ve beni fazlaca yeterli karşıladılar. Öğrencilerimle tanıştım lakin daha derslere başlamadım. Anne olmak ve öğretmen olmak benim için eş kıymet hisler. Burası coğrafik açıdan sert bir iklime sahip ve bu bölgedeli çocuklar nitekim kuvvetli. Benim gayem yalnızca kendi okulumda değil bu bölgedeki tüm okullarda yetenekli olan çocukları bulup onları ortaya çıkarmak’ sözlerine yer verdi.

‘Geleceğim evvelinde duyulmuş’

‘Ben daha nazaranve başlamadan okula geleceğim duyulmuş.
Kendi branşımla ilgili daha misyona başlamadan biroldukca yerle ilişki kurdum ve okulumuza ve öbür okullara ekipman takviyesi sağlamaları konusunda kelam aldım. Okullarda seçmeler yapıp yeni atletler yetiştireceğiz. Ben Çankırılıyım ve buranın insanı da benim memleketimin insanı üzere. Hakkımda konuşulan şeylerle ilgilenmiyorum ve tek maksadım başarılı bir öğretmen olmak’

Heykeli kaldırıldı

Doping skandalıyla ömür uzunluğu spordan men edilen Süreyya Ayhan’ın memleketi Çankırı’da 2003 yılında İstasyon Meydanı’na dikilen heykeli, ‘yıprandığı ve bakımsız kaldığı’ nedeni öne sürülerek belediye meclisi sonucu ile kaldırılarak, belediyenin asfalt şantiyesindeki deposuna konulmuştu. Ayhan, devrin Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in sert tenkitlerinin de amacı olmuştu.

Eski ulusal atlet, Türkiye’nin Dünya Atletizm Şampiyonaları tarihli birinci madalyasını da elde etmişti. Ayhan, hala 3:55.33 ile 1500 metre bayanlar Türkiye rekorunu elinde bulunduruyor.