THK kayyumu Adnan Zengin’in zimmetine para geçirdiği teziyle yargılandığı ortaya çıktı

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Atatürk’ün kurduğu ve 2019 yılında kayyum atanan Türk Hava Kurumu’na (THK) ait tartışmalar son bulmuyor. Orman yangınları sırasında söndürme uçaklarının kullanılmaması niçiniyle ülke gündemine oturan THK’de, çift maaşlı kayyum Adnan Güçlü’in milyonlarca lira bedelinde bir araziyi zimmetine geçirdiği teziyle yargılandığı açığa çıktı.

THK Kayyum Heyeti üyeliğinin yanı sıra İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Toplumla Bağlantılar Genel Müdürlüğü’nde Süreçler ve Mevzuat Daire Başkanlığı misyonunu de yürüten Güçlü hakkında 2019 yılında pahası 5 milyon TL olan 2,5 dönüm büyüklüğündeki araziyi zimmetine geçirdiği argümanıyla dava açıldı. Birgün’ün haberine nazaran, Memur-Sen’in Düzce Şubesi, 2006 yılında S.S. Memurkent Konut Yapı Kooperatifi isminde bir kooperatif kurdu. Birebir yıl kooperatife kayıtlı merkez Karahacımusa Mahallesi’ndeki birbirine hudut 11 adet taşınmaz ‘kooperatif üyelerine konut yapmak şartıyla’ TOKİ’ye senet düzenlenerek devredildi. Toplam 130 dönüm olan bu arsa üzerine TOKİ tarafınca 588 daire ve toplumsal donatılar inşa edildi. Lakin bu konut projesinde arazinin 2,5 dönümlük alanı kullanılmadı.

Kıymetinin yaklaşık 5 milyon TL olduğu söz edilen 2,5 dönümlük bu araziyi de THK kayyumu Adnan Zengin’in ortalarında bulunduğu yedi eski kooperatif yöneticisinin üzerlerine geçirdikleri savı ile 2019 yılında dava açıldı.

“Zimmet” teziyle Düzce 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde taşınan dava sürecinde yerin üçüncü şahıslara satışının önlenmesi gayesiyle tapu kaydı üzerine ihtiyadi önlem konulduğu öğrenildi.

Güçlü: Aslı yok bunun, ben o denli bir davayı kabul etmiyorum

BirGün’ün karşılık hakkı kullandırmak için ulaştığı THK kayyumu Adnan Varlıklı ise yargılandığını doğruladı. Güçlü, “Mahkemeye intikal etmiş bir husus. Aslı yok bunun. Ben o denli bir davayı kabul etmiyorum” tabirlerini kullandı.

Kooperatif, “Bu toprakta 580 kişinin hakkı var!” dedi

Kooperatif tarafınca yapılan açıklamada ise, “2,5 dönüm büyüklüğündeki arazi yalnızca 7 şahsa kaldı. Bu kooperatifin 580 üyesi var ve bu yerde de 580 kişinin hakkı var. Dava kapsamında eksper atandı ve toprağa ait önlem sonucu konuldu. Bu arazinin 580 bireye verilmesi istikametinde bir karar bekliyoruz. Bu yedi kişinin yaptığı usulsüzlüktür” denildi.