“Tiny Desk Concert Kurucu Ortağı Bob Boilen NPR’den Ayrılıyor”

Joachim

Genel Mod
Global Mod
“All Things Thinked” ve “All Songs Thinked” şarkılarını yaratan, sunuculuk yapan ve yöneten, Tiny Desk konser serisiyle Amerikan müziğinin önde gelen trend belirleyicilerinden biri haline gelen Bob Boilen, 35 yıl sonra NPR’den emekli olduğunu söyledi.

70 yaşındaki Bay Boilen, Cuma günü NPR personeline dağıtılan ve Haber tarafından elde edilen bir bildiride, “Hayatta yeni zorluklar bulmanın zamanı geldi ve bazı olasılıklar konusunda heyecanlıyım” dedi. “Yeni yaratıcı insanların NPR Music için heyecan verici yeni bir gelecek hayal ettiğini umdukları bir zamanda ayrılıyorum.”

Eskiden Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X hakkında ayrı bir notta Bay Boilen, programlar üzerinde çalışmanın “heyecan verici” olduğunu söyledi.

Son günü 2 Ekim olacak.

NPR yöneticileri, çalışanlara yazdığı ve onlarca yıldır yaptığı yeniliklerin altını çizen notta, Bay Boilen’in ağın en popüler podcast’lerinden ve programlarından bazılarını üretip yaratarak NPR’yi dijital ortamda yeni yönlere ittiğini söyledi.

Şirketteki görev süresi, NPR profiline göre kararlı bir şekilde “her gün NPR’nin kapısına gelmeye başladığı” 1988 yılında başladı. Onun ısrarı meyvesini verdi. Birkaç hafta içinde, “Her Şey Dikkate Alındı” adlı amiral gemisi haber programında geçici olarak çalışmak üzere işe alındı. Bir yıldan kısa bir süre sonra dizinin yönetmeni oldu ve bu görevi 18 yıl boyunca sürdürdü.

Her Şey Dikkate Alındığında müzik hikayeleri yazdı, müzik yazarları getirdi, editörlük yaptı ve eleştiriler yaptı. Gösterinin müzikal alıntıları 2000 yılında çevrimiçi bir gösteriye dönüştürüldü ve burada “Tüm Şarkılar Dikkate Alındı” bölümünde tam uzunlukta melodilere dönüştürüldü.

Bay Boilen, 2000 yılında “Tüm Şarkılar Dikkate Alındı”nın çıkışından kısa bir süre sonra Times’a verdiği bir röportajda “İnsanlar müziğe aç” dedi. “Bu müziği seviyorlar çünkü başka hiçbir yerde radyoda duyabileceğiniz müziğe benzemiyor. Dünyanın her yerinden ve her dönemden müzik çalıyoruz.”

Daha sonra 2007’de kurulmasına yardım ettiği NPR Music tarafından satın alındı.

Personel açıklamasında şöyle denildi: “Bob, ister ‘All Things Thinked’in uzun süreli yapımcısı ve yönetmeni, ister NPR Music’te dijital öncü olarak olsun, 35 yılı aşkın süredir burada demirbaş olmuştur.”

Kendisi de bir müzisyen olan Bay Boilen, diğer müzisyenlerin çalışmalarını etkileme yeteneğini paylaştı. Bir belgesel dizisi olan Project Song, sanatçıları NPR’de bir veya iki gün içinde şarkı yazmaya davet ederek izleyicilere şarkı yazma sürecine kısa bir bakış sundu. Emmy Ödülü kazandı.

2008 yılında Bay Boilen, sanatçıları müzik stüdyosu düzenlemesi olmadan basit, eklektik bir şekilde dekore edilmiş bir alanda video üzerinde performans sergilemeye davet eden Tiny Desk konser serisinin kurucu ortağı oldu. Haberler Magazine bu ay burayı “özgünlüğün vaftizini arayan sanatçılar için önde gelen bir mekan” olarak tanımladı; bunlar arasında yeni çıkan ve ünlü müzisyenler de vardı; söz yazarı; ve Washington DC’deki sıradan, darmadağın bir ofiste masasında çeşitli türlerde çalan sanatçılar

NPR, bunun önümüzdeki 15 yıl için müzik endüstrisinin gündemini belirlediğini söyledi.

“Aslında, insanların Tiny Desk Konserleri’ni duymadığı ve izlemediği dünyanın herhangi bir yerine – ister Ukrayna’daki bir savaş alanına, ister Washington’daki bir büyükelçiliğe, Orta Batı’daki bir çiftliğe veya Asya’daki bir restorana – gitmek çok zor. onları,” dedi şirket çalışan iletişiminde. “Bu, küresel bir olgunun tanımıdır.”

2007’de NPR Music’i piyasaya sürdükten sonra, Bay Boilen ve ortak yaratıcısı Stephen Thompson, Laura Gibson’ın 2008’deki South by Southwest konserindeki performansını seyircilerin gürültülü olması nedeniyle duyamadılar. Geçen yıl serinin 14. yıldönümünü kutlayan bir Facebook gönderisinde “Onları yarı şaka yollu bir konser için ofisimize davet ettik” diye yazdı.

“Birkaç hafta sonra, 14 Nisan 2008’de şehirdeki bir konser sırasında NPR ofislerine geldi” diye devam etti. “Birkaç kamera ve tek bir mikrofon kurdum, videoyu düzenledim ve çevrimiçi olarak yayınladım.” Tiny Desk doğdu.

Geçtiğimiz Eylül ayında NPR Music, 1000’inci Tiny Desk konserini şarkıcı-söz yazarı Angélique Kidjo’nun performansıyla kutladı. Yıllar boyunca diğer sanatçılar arasında Alicia Keys, Megan Thee Stallion, Harry Styles ve Mac Miller ile birlikte Tiny Desk 18 milyondan fazla izlenen Cranberries ve videosu 15 milyondan fazla izlenen Taylor Swift yer aldı. . performansı ölümünden önceki son performanslarından biriydi.

Bay Boilen, NPR’ye hiçbir gazetecilik veya radyo eğitimi olmadan yaklaştığını söyledi.

Çalışanlara yaptığı açıklamada, “1988’de müzisyen ve video yapımcısıydım, ancak NPR’deki insanlar bende bir şeyler gördü ve bana risk alma ve büyüme fırsatı verdi” dedi.

Bay Boilen ayrıca ünlü ve yeni müzisyenlere hangi tek melodinin kendileri ve çalışmaları üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu sorduğu “Şarkınız Hayatımı Değiştirdi” adlı bir kitap da yazdı.