Türk edebiyatında bir geçit romanı: Tutunamayanlar

AirdropAvcisi

New member
Ülkemizin en bedelli muharrirlerinden biri olan Oğuz Atay’ın yazıldığı periyotta büyük tartışma konusu olmuş yapıtı Tutunamayanlar, 1972 yılında yayınlanmıştır.

Eser, bilinç-akışı tekniğiyle periyoda damgasını vurarak Türk Edebiyatı’nda yeni bir çağı başlatmıştır. bir epeyce eleştirmen, Tutunamayanlar’ı Türk lisanında yazılmış en düzgün eser olarak kıymetlendirmektedir.

Eleştirmen Berna Moran, kitabı “Hem söylemiş oldukleri birebir vakitte söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” formunda nitelendirmişti.

İSMİYLE ÖZDEŞLEŞEN KİTAP

Tutunamayanlar, Oğuz Atay ismiyle özdeşleşmiş bir roman olarak, büyük muharririmizin ömründen izler taşımasıyla da kısmen otobiyografik bir eser olarak da kıymetlendirilebilir. Roman, son derece üst seviye lisanıyla çevirisi en güç romanlar içinde yer alır.

ÜNLÜ İSİMLERLE ARKADAŞLIK

Oğuz Atay, eğitmenlik macerası boyunca yazmak, çizmek işlerine de devam etti. Adres natürel ki askerde kurduğu dostluklar yardımıyla Pazar Postası’ydı.

Mecmua artık İstanbul’daydı ve gün gelip kapanana kadar Oğuz’un yazıları ve çevirileri imzasız yayımlandı.

Tahminen mecmuada bir ismi yoktu; lakin Turgut Uyar, Cemal Süreya, Ece Ayhan, İlhan Berk, Attila İlhan üzere biroldukça isimle arkadaş olmuştu.

Sayfa: 724

EDEBİ YETKİNLİK…

Ona bakılırsa Tutunamayanlar’ın edebi yetkinliği Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla tıpkı hizaya getirmişti. olağan olarak aksisini düşünenler de kelam konusuydu.

Tutunamayanlar konusu prestijiyle intihar eden arkadaşının geçmişini araştıran Turgut Özben’in, kelam konusu arkadaşı Selim Işık’ın çağdaş hayata niye “Tutunamadığı”nı öğrenme eforunu söylemektedir.

Romanda Turgut’un karşılaştığı her kişi Selim Işık’ı tanıyan şahıslardır ve her biri Turgut’a Selim’in farklı taraflarını aktarmaktadır.

Lakin her ne olursa olsun, Türk Edebiyatı için kıymetli bir eser olduğu gerçeği değişmiyordu. Tutunamayanlar, TRT Roman Ödülü”nü kazandı. Bu, dünya gözüyle bakılırsaceği tek ödül olacaktı.

“BİZİ DİĞERLERİ ANLAMAZ”

“Bizi diğerleri anlamaz sevgi. Oburlarının aklı oburdur. Bu yüzden ikimizi daima garip bakışlarla süzmüşlerdir. Artık beni de garip, bakışlarla süzenler var. Ben onlara aldırmıyorum. İnsanların beni beğenip beğenmemeleri umurumda değil artık. Ben kendimi tanımakla ilgiliyim.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]