Türk tabibin renklendirdiği astronomi fotoğrafı ‘NASA’ seçkisinde yer aldı

Seyyah

New member
Türk astronomi fotoğrafçısı Dr. Mehmet Hakan Özsaraç’ın, Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği ham manzarayı işleyerek renklendirdiği fotoğraf, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafınca “Dünya’da Günün Astronomi Fotoğrafı” seçilerek internet sitesinde paylaşıldı.

Samsun’da aile doktoru olarak bakılırsav yapan Dr. Özsaraç, yaptığı açıklamada, tıp doktorluğu mesleğinin yanı sıra profesyonel olarak hattatlık yaptığını, klasik Türk müziği ve fotoğrafçılıkla ilgilendiğini, analog fotoğraf makinesi, yazma eserler ve taş plak koleksiyonculuğu ile uğraştığını söylemiş oldu.

İlkokul senelerında, öğretmen olan babasının okuması için aldığı uzay hakkındaki kitaplarla astronomiye merak saldığını anlatan Özsaraç, babaannesinin hacdan getirdiği bozuk slayt makinesinin merceklerinden teleskop yaparak ayın kraterlerini ve yıldızları incelediğini, o günlerde kent ışıkları fazla olmadığı için Samanyolu’nun (Güneş sisteminin de bulunduğu gök ada) ihtişamını saatlerce seyre daldığını lisana getirdi.

Özsaraç, fotoğraf hobisinin 23 yıl evvel başladığını, bugüne kadar sayısız ay fotoğrafı ve Samanyolu fotoğrafı çektiğini belirtti.

Astronomik cisimlerin, gök olaylarının ve gece gökyüzü alanlarının fotoğraflanması olan astrofotoğrafçılık merakı ve üzerinde çalıştığı fotoğrafın NASA tarafınca “Dünya’da Günün Astronomi Fotoğrafı” seçilmesiyle ilgili Özsaraç, şunları aktardı:

“İşlerimin yoğunluğu niçiniyle fazla dışarı çıkma fırsatım yok. Konutumun pozisyonu da uzayı fotoğraflamaya hiç uygun değil. Bundan 6 ay evvel NASA’nın internet sayfalarında gezinirken 1990’da uzaya gönderilen Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğrafların işlenmemiş hallerinin halka açık olduğunu ve bu fotoğrafları işleyip paylaşan az sayıda astrofotoğrafçılar olduğunu öğrendim.

Hubble Uzay Teleskobu’nun halka açtığı fotoğraflar, yüksek çözünürlükte ve siyah beyaz biçimde. Fotoğrafı işlerken muhakkak metotlar ve programlar kullanmamız gerekiyor. Fotoğrafın ham halinde, görünen hiç bir şey yok. Uzayda bulunan hidrojen, oksijen, sülfür üzere hususları görünür kılabilmek için muhakkak filtreler uygulanıyor. Her katmanı nazaranbilmek için başka renklere gereksinimimiz var. Bu süreçle amaçladığımız aslında, teleskopun çektiği fotoğrafın birinci haline ulaşabilmek”

‘Benim için gurur verici’

birinci vakit içinderda Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği ham fotoğrafların arşivinden güle benzeyen bir galaksi olan M74’ün fotoğraflarını indirip yaklaşık 10 saatlik bir çalışmayla bilgisayarda aşikâr programlarla renklendirdiğini belirten Özsaraç, şöyleki devam etti:

“Elde ettiğim sonuç toplumsal medyada epeyce fazla ilgi görür görmez öbür gök cisimlerini de bu türlü işleyerek paylaşmaya başladım. Bu fotoğraf çalışmalarımı hayli karmaşık süreçler uygulayarak ve birden çok program kullanarak hazırlıyorum. NASA fotoğraf editörlerinin kullandığı hayli gelişmiş uygulamaları kullanmadan, büsbütün manuel ve kendi geliştirdiğim yollarla çalışıyorum. Altı ay üzere kısa bir vakitte 100’ün üzerinde fotoğraf işledim ve bunlardan epeyce beğendiklerimi kıymetlendirilmek üzere APOD (Astronomy Picture of the Day-Günün Gökbilim Görüntüsü) editörlerine gönderdim. Bilhassa astrofotoğrafçıların ve astronomi ile ilgisi olanların günlük olarak takip ettikleri, internet ortamındaki en büyük ve ayrıntılı astronomi imajları arşivinde fotoğraf çalışmamın yer alması benim için gurur verici oldu”

NASA, Özsaraç’ın işlediği fotoğrafı, 13 Ağustos’un “Dünya’da Günün Astronomi Fotoğrafı” olarak seçti. İnternet sitesinde, fotoğrafa ait “Balık takımyıldızına gerçek 32 milyon ışık yılı uzaklıkta, yaklaşık 100 milyar yıldızdan oluşan bir ada kainatı olan M74, mükemmel bir karşıdan görünüm sunar” bilgisi de paylaşıldı.

AA