Türkiye gazetesi, “İş hayli fakat çalışan yok” manşetiyle çıktı; “Herkes masa başı iş peşinde”

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Türkiye gazetesi bugün “Bu ‘iş’te bir aksilik var” manşetiyle çıktı. Patronların görüşlerine yer verildiği kelam konusu haberde, iş imkanının fazlaca olduğu lakin bu işlerde çalışmak isteyenin bulunamadığı argüman edildi.

İş verenlerin “10 gençten 9’unun makinede çalışmak istemediği; emek ağır işlerin yüzüne bakan olmadığı” tezi gündeme getirilen haberde, “Türkiye’de işsiz sayısı 3,9 milyon, işsizlik oranı ise yüzde 12. İş beğenmeyenler ve iş aramayanlarla birlikte oran 23,6’ya yükseliyor” dendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafınca 16 Ağustos’ta açıklanan işsizlik sayılarına nazaran; işsizlik nisan-haziran devrinde 0.6 puanlık azalışla yüzde 12,4 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısı ise 184 bin kişi azalarak 3 milyon 989 bin şahsa geriledi. TÜİK’ bakılırsa, 15-24 yaş kümesini kapsayan genç nüfusta mevsim tesirinden arındırılmış işsizlik oranı 2021 yılı 2. çeyreğinde bundan evvelki çeyreğe bakılırsa 1,5 puanlık azalışla yüzde 23,2, mevsim tesirinden arındırılmış istihdam oranı 1,6 puanlık artışla yüzde 32,3 oldu. Bu yaş kümesinde mevsim tesirinden arındırılmış işgücüne katılma oranı ise bundan evvelki çeyreğe göre 1,3 puan artarak yüzde 42,1 düzeyinde gerçekleşti.

TIKLAYIN – İkinci çeyrekte işsiz sayısı 184 bin kişi azalarak 3 milyon 989 şahsa geriledi

Türkiye gazetesinin bugünkü manşetinde yer alan haberde, üretim ve imalat bölümünde eleman problemi yaşandığı tabir edildi. Kelam konusu durumun işsizliği “körüklediği” tabir edilen haberde, üretim kısmında da aksamalar yaşandığı açıklandı.

Tezmaksan İdare Şurası Lideri Hakan Aydoğdu, Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Lideri Ahmet Güleç, İstanbul Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Işık Ferforje şirketinin yetkilisi Adem Büyükusta, Erteks şirketinin üretim müdürü Ramazan Gürbüz ve meslek siteleri üzerinden iş arayan üç ismin görüşüne yer verildiği kelam konusu haberde şu tabirler yer aldı:

“Bu durum işsizliği körüklerken, beraberinde üretim tarafında aksamalara niye oluyor. en çok elemanı makine-imalat, dokumacılık, mobilya üzere emek ağır kesimler arıyor. İşverenler, gençlerin masa başı çalışmak istediklerini ve bu niçinle orta eleman sorunu yaşandığını söylüyor. Yetişmiş bir CNC operatörünün maaşı 8 bin liralara kadar çıkıyor. Bir mobilya ustası 7 bin lira civarında maaş alıyor. Demir doğrama atölyesinde çırak olarak başlayan bir kişi 3.500 lira kazanıyor. Fakat bu meslekler gençlere güç geliyor. Emek ağır kesimlerin iş verenleri, beyaz yakalı olma hayali peşinde koşanların bir yerden daha sonra AVM’lerde tezgâhtarlık yapmak zorunda kaldıklarını ve meslek sahibi olamadıklarını tabir ediyor.”

Haberin tamamını okumak için .