Türkiye’nin bursuyla tabip olan Filistinli genç: Türkleri tedavi etmek benim vefa borcum

JoKeR

Active member
El-Halil kentinde dünyaya gelen 33 yaşındaki Abusharekh, liseyi birinci olarak bitirdikten daha sonra 2006 yılında Kudüs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almaya başladı.

Üniversitenin İsrail tarafında olmasından dolayı birtakım külfetler yaşayan Abusharekh, maruz kaldığı baskılar niçiniyle okulunu bırakmak zorunda kaldı. çabucak sonrasında Türkiye’den eğitim bursu alan Abusharekh, 2007’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine kayıt yaptırdı.

Mezun olmasının akabinde hayalindeki beyaz önlüğü birinci defa 2013 yılında Türkiye’de giyen Abusharekh, tıpkı yıl Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş İmtihanı’nı kazanarak Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı’nda ihtisas eğitimi almaya başladı.

Kardiyoloji uzmanı olarak 2017 yılında mezun olan Filistinli tabip, bir yıldır İzmir’deki özel bir hastanede hem hastalara şifa dağıtıyor, birebir vakitte genç meslektaşlarına eğitim veriyor.

AA

“Türkiye’yi ikinci vatanım olarak görüyorum”

Kardiyoloji uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mohammed Abusharekh, küçük yaşlardan bu yana tabip olmak istediğini belirtti.

İsrail’in Filistin’e uyguladığı baskı siyasetinden dolayı tıp eğitimini ülkesinde tamamlayamadığını anlatan Abusharekh, şunları kaydetti:

“Fakülte İsrail hudutlarında olduğu için oraya giriş çıkışlar düşünceliydi. Kudüs işgal altında olduğu için üniversiteye giderken, İsrail askerinin denetiminden geçiyorsunuz. Bize düşmanca haller sergiliyorlardı. Üzerimizi arıyorlardı. kimi vakit geçmeme müsaade vermiyorlardı.

Yaşadığım problemlerden dolayı eğitimimi bırakmak zorunda kaldım, Türkiye Cumhuriyeti’nden eğitim bursu alınca da ömrüm değişti. Türkiye benim için dış dünyaya açılan bir kapı oldu. Sağladığı eğitim bursu yardımıyla tıp eğitimimi Türkiye’de tamamladım.

Türkiye benim hayatımda bir talihti ve ben bu talihi âlâ değerlendirdim. Türkiye’yi ikinci vatanım olarak görüyorum. Eğitimimi burs alarak tamamladığım için Türkleri tedavi etmeyi de bir vefa borcu olarak görüyorum.”

AA

Abusharekh, Türk halkının Filistin’e her vakit dayanak verdiğini, ülkesindeki biroldukça gencin de eğitim hayatlarını Türkiye’de sürdürdüğünü anlattı.

“Filistin sorunu direniş gösterilerek çözülecektir”

Aklının ve gönlünün her vakit Filistin’de olduğunu lisana getiren Abusharekh, “Filistin, İsrail baskısını uzun müddettir yaşıyor. Vakit zaman olayların tırmandığını görüyorsunuz. Kudüs İsrail’in başşehri yapıldı. Türkiye üzere ülkeler buna karşı çıksa da maalesef istediklerini sükunet içinde devam ettirdiler. Son vakit içinderda çıkan hadiselerde ve Gazze’nin direnişi Filistin’in davası tekrar ön plana çıktı. Filistin sorunu direniş gösterilerek çözülecektir.” sözlerini kullandı.

AA

Mesleksel birikimlerini tıp fakültesinde eğitim alan Türk gençlerine aktardığı için başka bir memnunluk yaşadığını lisana getiren Abusharekh, ülkesinden gelen biroldukça Filistinli hastayı da Türkiye’de tedavi ettiğini kelamlarına ekledi.