Türkiye’nin lezzet atlası Ketebe’den çıktı

JoKeR

Active member
Şef, seyyah ve araştırmacı Ömür Akkor’un seyahat rotalarını ve lezzet noktalarını harita ve çizimleriyle anlattığı “Türkiye Gastronomi Atlası” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. Akkor’un kendi çizim, not ve haritalarından oluşan “Türkiye Gastronomi Atlası” bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Ketebe Yayınları idare ve editör takımının da katıldığı görüşmede, Türkiye Gastronomi Atlası’nda da yer alan kavut unundan çeşitli tarifler Ömür Akkor tarafınca yapılarak davetlilere ikram edildi. Seyahatseverleri ve yeni lezzet duraklarını keşfetmek isteyen lezzet tutkunlarını eşsiz bir seyahate çıkaracak kitaba ek olarak, yedi bölgenin başka farklı haritaları da okuyucuya sunuluyor.

Kitabın tanıtım toplantısında Türkiye’nin dört bir yanından getirilen lezzetler Türkiye Haritası üzerinde ilişkin oldukları bölgelerde sergilendi.

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN ÇOK YER VAR

Birinci seyahatinin üzerinden 25 yıl geçen Ömür Akkor “25 yıldan bu yana vilayet il dolaştığım Anadolu’nun her noktası başka bir keşifti benim için. Bu kitapta bakılırsaceğiniz çizimlerin ve mutfakların bendeki anıları unutulmaz. Bir kente giderken nerede ne yenir, neresi görülmelidir, o ilin en lezzetli yemeği nedir bu kitapta çizimlerimle aktarmaya çalıştım. Tatile çıkacaklara, keşfetmeyi ve yeterli yemek yemeyi sevenlere bir rehber olmasını arzuladığım Türkiye Gastronomi Atlası beraberinde Anadolu’nun kültür yelpazesini de bize gösteriyor” dedi.

ANADOLU’NUN YEMEKLERİ TARİHE GEÇTİ

Ömür Akkor yıllar süren seyahatleri kararında keşfettiği lezzetlerin yanı sıra kendisi tarafınca reçetelendirilen yemeklerin kıssaları hakkında toplantıya katılan konuklarına bilgi verdi. Yemek medeniyetinin başşehrinin Anadolu olduğunu belirten Ömür Akkor az bilinen ya da unutulmaya yüz tutmuş yemeklerini Türkiye’nin Gastronomi Atlası kitabında toplayarak tarihe not düşmek istediğini tabir etti. Ünlü şefin biroldukca kitabı, yemek kitaplarının Nobel’i sayılan “Gourmand Cookbook Awards” tarafınca kısmında dünyanın en uygunu seçildi.