Tunceli Valisi: Kentte 4 noktada devam eden yangının 3 noktası büsbütün söndürüldü

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Tunceli’de 4 noktada devam eden yangının 3 noktasının büsbütün söndürüldüğü belirten Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, “Şu anda alan denetim altına alınmış vaziyette. Arkadaşlarımız hem karadan birebir vakitte havadan müdahaleye devam ediyorlar. Küçük bir alanda tütmeler formunda devam eden bir yangın” dedi.

Tanzi Bölgesinde havadan ve karadan müdahalelerin sürdürüldüğünü belirten Vali Mehmet Ali Özkan, şu tabirleri kullandı:

“Yaklaşık 4 gündür Hozat ile Ovacık ilçemiz içinde Tanzi Deresi’nin sağında ve solunda devam eden örtü yangınına arkadaşlarımız sahiden kelam yerindeyse canlarını hiçe sayaraktan müdahale etti. Dün akşam üzeri 4 noktada devam eden yangının 3 noktası büsbütün söndürülmüş oldu. Sağ olsunlar sabah itibariyle de Orman ve İçişleri Bakanımızın takviyeleri ve himayelerinde havadan söndürme ve soğutma çalışmaları başladı. Şu anda alan denetim altına alınmış vaziyette. Arkadaşlarımız hem karadan birebir vakitte havadan müdahaleye devam ediyorlar. Küçük bir alanda tütmeler biçiminde devam eden bir yangın. Canı değerine çalışan orman teşkilatımıza, Vilayet Özel Yönetimine, AFAD’a ve Jandarmamıza şükranlarımızı sunuyorum”

3 gündür yangın alanının içerisinde olduklarını aktaran Vali Özkan, şu biçimde konuştu:

“Sosyal medya ve basını takip etme bahtı bulamadım fakat şahsıma iletilen konulardan da son derece üzgün olduğumu söz etmek isterim. Hakikaten burada arkadaşlarımız canlarını hiçe sayarak gayret verdiler. Lakin bir kesim arkadaşlarımızın emeğini, alın terini ve uğraşını göz ağardı ederek toplumsal medya hesapları üzerinden algı yaratmak kelam yerindeyse toplumumuzun ve insanımızın sağduyusuna sızarak devşirme eforu içerisine girmişler. Ben her vakit söylüyorum. Aziz Türk milletinin aklı her insanın ve her şeyin üstündedir. O her şeyin en doğrusunu bilir ve görür. Toplumsal medya kullanıcılarını da buradan tavsiyem rastgele bir sorumluluğu olmayan, alandan bilgisi bulunmayan, veyahut bilgisi olsa bile insanları yanıltmak üzere kelam ve telaffuzlarda bulunan bölümlerin açıklamalarını dikkate almasınlar. Devam eden çalışmalarda canını hiçe sayan orman personellerimiz, arazözlerimiz, Vilayet Özel Yönetimi gruplarımız ve kahraman Jandarmamız nazaranv aldı. Şu anda alanda 2 helikopterimiz bir yangın söndürme aracımız bunun yanı sıra karadan müdahale eden 2 buldozerimiz, 3 söndürme arazözümüz, 6 acil yangın söndürme aracımız ve 100’e yakın işçimizle gayrete devam ediyoruz. Dün alan genel olarak denetim altına alınmıştı bugün de soğutma çalışmalarıyla mümkündür ki öğlenden daha sonra çalışmalarımızı bitirmiş olacağız”