Uçmak büyüyle değil uçak üretmekle olur

JoKeR

Active member
TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği bu sene de büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Türk Yıldızları şovlarıyla gözlerin gökyüzünden inmediği şenliğe, 6 gün boyunca yüzbinlerce ziyaretçi uğradı. TEKNOFEST 2021’de 36 farklı kategoride düzenlenen yarışlarla, yarışmacılar projelerini görücüye çıkardı. Tarımdan turizme, eğitimden rokete, model uydudan akıllı ulaşıma birfazlaca başlıkta projeler ödüllendirildi. O projelerden birisi de toplumsal sorumluluk şuuruyla süratle gelişen teknolojinin birleştiği, insanlık faydasına teknoloji kategorisinde proje üreten Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Akıllı Hayat Teknolojileri Grubu (FSMAYTEAM) oldu. “Otizm bilekliği” projesiyle birincilik mükafatını alan ekibin kaptanı Emre Tanrıverdi insanlık faydasına teknoloji üretmenin şampiyon olsalar da devam edeceğini söylemiş oldu.

FSMAYTEAM’in kimlerden oluştuğu ne yaptığını şöyleki anlatıyor Emre Tanrıverdi, “Ekibimizde 3 farklı üniversiteden, mühendislik okuyan arkadaşlar yer alıyor. Ben ise Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bu kısmı seçerken maksadım, insanlık ve tabiat faydasına teknolojileri ulusal olarak üretebilecek bir mühendis olmaktı. Üniversiteye gelir gelmez birinci iş olarak FSMAYTEAM takımını kurdum.”

LİSEDE BAŞLAYAN MACERA

Tanrıverdi’nin teknoloji ve proje geliştirme ilgisi, aslında lise periyoduna kadar uzanıyor. Projelerinin temelini lisedeki araştırmaları yardımıyla attığını söyleyen Tanrıverdi’nin TÜBİTAK tarafınca desteklenen “Enkaz Altında Sesin İstikametinin 3 Boyutta Tespiti” isimli bir projesi daha bulunuyor. “Lisede IoT (Nesnelerin interneti) teknolojilerine ilgim vardı. Memleketler arası yayınları da çoğunlukla incelerdim. Bir gün o yayınlardan birinde Otizm Bilekliğini tasarlayabileceğim irtibat teknolojisini öğrendim. Arkadaşım Furkan ile yerleşke kütüphanesindeyken İstanbul’da tesirli bir sarsıntı oldu. Bu zelzele birlikteinde tüm şebekelerin 18 saati bulan bir çökme yaşadığını fark ettik. Bunun akabinde öğrendiğim LPWAN teknolojisinin sarsıntıda kullanılabilir olduğunu fark ettim. daha sonrasında birinci projem olan bir zelzele uyum projesini başlattık.”

HOCASIYLA SOHBET İLHAM OLDU

Şenlik hazırlık süreçleri ise Ankara-İstanbul çizgisinde geçmiş. “Pandemi şenliğe hazırlanmamızı çok etkiledi. Sürecin büyük bir kısmı online ilerledi. Grup arkadaşlarımızla çevrimiçi toplantılar düzenlememiz gerekti. Ankara’da staj yaptığım için arkadaşlarım yazlarının bir kısmını yanımda geçirdiler. Son bir hafta üniversite yerleşkesinde kampa girdik ve projenin testlerini gerçekleştirdik.”

TEKNOFEST’in ulusal teknoloji üretme gayesi ve gelecek jenerasyonlara verdiği ilhamın kıymetli olduğunu lisana getiren Tanrıverdi, “TEKNOFEST’in en kıymetli istikameti, ilkokul öğrencilerinden şirket kuracak mühendis adaylarına kadar birfazlaca kişinin içinde köprü oluşturuyor olması. İlkokul ve ortaokul seviyesindeki çocuklar lisedeki büyüklerinin ne yaptığını, nasıl şampiyon olduğunu gözlemliyor. Üniversiteye hazırlanan lise öğrencileri, lisans ve lisansüstü yarışmacıları görüyor. Üniversite okuyanlar ise savunma sanayii şirketlerini yakından takip edip, onların nasıl bir teknoloji beklentisi içerisinde olduklarını kavrayabiliyor. Tüm bunlar gerçekleşirken, tek gayenin ulusal bir teknoloji üretmek olması TEKNOFEST’in neyi başardığının bir göstergesi. örneğin biz küçükken televizyonlarda dizilerde sihir yapılarak nasıl uçulur diye izlerken, bugün 5 yaşındaki çocuklar küçücük elleriyle, devasa boyutlardaki yerli uçaklarımıza dokunuyor. TEKNOFEST, uçmanın büyüyle değil o yerli uçağı üreterek olabileceğini anlatması bakımından önemli” diyor.

Üniversite hocasıyla otizmli bireyler üzerine sohbetleri daha sonrası projeyi geliştirdiğini şu biçimde aktarıyor Tanrıverdi, “İstatistikler gösteriyor ki günden güne otizmli doğan çocuk sayısı artıyor. Otizm Spektrum Bozukluğunu, birinci sefer otizmli bir kızı olan Prof. Dr. Esra Akgül hocam yardımıyla öğrendim. Hocam, otizmli bireyler için var olan teknolojilerin yetersiz olduğundan ve var olan telefon etkileşimli, GSM-GPS tabanlı akıllı bilekliklerin gerek şarj ömrü gerek operatör fiyatlandırması niçiniyle pek kullanışlı olmadığından bahsetti. Araştırmaya başladığımda, bir ay içerisinde biroldukca otizmli bireyin ya kaybolduğunu ya da hayatını kaybettiğini gördüm. Ayrıyeten bu bilekliklerin büyük bilgiyi otizm özelinde oluşturamadığını fark ettim. Büyük bilgi, hem otizmli bireylerin şahsi gelişimlerinde istikamet gösterici olması birebir vakitte ülkü eğitim modelinin oluşması açısından değerli. Zelzele projemizde kullandığımız IoT teknolojisinin, bu alan için de büyük yarar sağlayabileceğini fark edince hocamıza bir sunum yaptım. Üniversitemiz AR-GE merkezi müdürü Ebubekir Koç’un teklifiyle TEKNOFEST’te sunmak için arkadaşlarım Furkan Batuhan Ergöçen, Recep Tayyip İlhan ve Mevlüt Tosun ile Otizm bilekliği projesine başladık.”

RAKİPLERİNDEN ÖNDE

Bilekliğin yalnızca otizmli bireylerin yerini bulmakla kalmayıp gelecek çalışmalar için data de sağlayacağını söylüyor Tanrıverdi. “Otizm Bilekliği içerisinde nabız sensörü ve sarsıntı projesinde kullanmış olduğumuz bağlantı teknolojisi yer alıyor. Taşınabilir ve masaüstü uygulaması bulunan bileklikle, otizmli bireylerin yakınları, onların anlık pozisyonlarını ve gün ortasında nasıl bir his içerisinde olduğunu takip edebilecek. Bunu sağlarken de rastgele bir SIM kartına gerek duyulmayacak. Pil ömrünün var olan bilekliklerden epeyce daha uzun olması bilekliği, rakiplerinin önüne geçiriyor. Masaüstü uygulamasıyla otizm merkezleri ve akademisyenlerin hem anlık takip yapmasını birebir vakitte büyük bilgi üzerinden çalışma yapmalarına imkan sağlıyoruz.”

Otizm Bilekliği projesinin en bariz özelliğinin, toplanacak bilgilerle otizmli bireylerin ömrüne artı olarak dönmesi olduğunun altını çizen Emre Tanrıverdi, “Projenin en besbelli özelliği, bileklikler dahilinde toplanacak her bilginin otizmli bireylerin hayatlarına dokunacak olması. Öte yandan taşınabilir uygulamada yer alan haber ekranından, toplanan her datanın ve elde edilen çalışmaların sonuçlarını yayınlanmayı hedefliyoruz” diyor. TEKNOFEST yardımıyla biroldukca otizm spektrum bozukluğu ilgilisiyle tanıştıklarını söz eden Tanrıverdi, projeyi esere dönüştürecek atılımları sürdürdüklerinin altını çiziyor. Hayalinin ise en kısa müddette AR-GE çalışmalarını sürdürebilecek bir ortama sahip olmak ve Türkiye’de yer alan tüm otizmli bireylere ulaştırabilmek olduğunu söylüyor.