Ümit Karan’dan TFF’ye reaksiyon: Yazık, beşerler parayı çöpten kazanmıyor

Gattuso

New member
ONUR DURMUŞ

Son olarak Menemenspor’u çalıştıran, eski Galatasaraylı futbolcu Ümit Karan halktv.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Sergen Yalçın’ın Beşiktaş performansından övgüyle bahseden Ümit Karan, Burak Yılmaz’ın Lille performansı, EURO 2020 öncesi A Ulusal Kadro’nun durumu ve Galatasaray’daki transfer gündemini kıymetlendirdi.

İşte Ümit Karan’ın sorularımıza verdiği yanıtlar:

Yeni dönemde hangi kadronun başında olacaksınız? Görüşmeleriniz oldu mu?

“Birkaç tane görüştüğümüz ekip var. Şu anda net bir şey söylemek hakikat değil. Sabırla bekliyorum. Ne olursa olsun, hangi ligde olursa olsun şampiyonluğa oynayacak bir grupta olmak istiyorum. Küme düşme gerilimi fazlaca yorucu. Geçen dönem yaşadığım şeyleri yine yaşamak istemiyorum. Samsunspor ve biroldukça grupla görüştüm. Karar verecek liderlerdir. Ben çağdaş futboldan yanayım. Menemen’de de çağdaş futbol oynatan bir yapıya sahiptim. Atak ve hamle oynayan bir grubu yönetmek isterim. Hem kendi oyuncularımızı yaratmak birebir vakitte kulübe para kazandırmak istiyorum. Bence teknik yönetici kulüp için çalışmalı. Sen ordan ekmek kazanıyorsan ekibe oyuncu çıkartman lazım. bu biçimde bir liderle çalışmak isterim.”

Galatasaray’da lider olarak kimi görmek istersiniz?

“Bu epeyce güç bir soru. Ben biroldukça yöneticiyle çalıştım. Abdürrahim Albayrak, Yiğit Şardan ve Burak Elmas benim vaktimde yöneticilerdi. Artık burada taraf tutmak istemem. Bunu Galatasaray’ın kongre üyeleri karar verecek. Herkesle çalıştım ve herkesi epey seviyorum. Bu yüzden yönlendirmek istemem.”

Sergen Yalçın’ın Beşiktaş performasını nasıl buldunuz?

“Sergen hem arkadaşım, ulusal grupta oda arkadaşlığı da yaptık. Tebrik ederim kendisini. Sergen Yalçın’ın yaptığı büyük bir muvaffakiyet. Buralara bir müddetçle geldi. İlerleyen vakit içinderda Şenol Güneş A Ulusal Takım’dan ayrıldığında Sergen Yalçın ulusal ekibin teknik yönetici adayı olabilir.”

Burak Yılmaz’ın Lille mesleği hakkında neler söylersiniz?

“Burak Yılmaz, harikulade bir performans. Burak inanılmaz profesyonel davranan, kendisine düzgün bakan, ülkesi için yeterli goller atan yeterli bir oyuncu. Ben Burak Yılmaz’ın EURO 2020’ye damga vuracağını düşünüyorum. İnşallah bu biçimde olur. Burak’ta fizikî özelliklere ve topa vurma formuna bakıldığında her şey var.”

Pro Lisans kurs ve sertifika fiyatları TFF tarafınca duyuruldu ve fiyatlara reaksiyonum yağdı. Siz neler söylersiniz?

“Yazık. Beşerler bu paraları kazanırken çöpten kazanmıyorlar. Burada üst seviye futbol oynayanlardan bahsetmiyoruz. ‘Sadece eski Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta futbol oynamış bireyler teknik yönetici olabilir’ diyorsanız bunu açıklayın bu biçimde. Daha evvel futbol okullarında çalışmış, üniversiteden mezun olan, 3. liglerde oynamış olan şahıslar bu meblağları nasıl ödeyip hoca olacak. Şayet onlar hoca olamaz diyorlarsa açık açık söylesinler. Çok yüksek sayılar ve bu da fazlaca ayıp. Avrupa ile kıyasladığımızda hayli yanlışsız değil. UEFA’nın standartlarıyla eşit değil. Kimsenin bunu ödeyecek geliri yok ki.”

EURO 2020’de Türkiye’nin talihini nasıl görüyorsunuz?

“İtalya maçımız fazlaca sıkıntı. Konut sahibi kadroyla oynayacaksınız ve maç Roma’da. Başlangıcımız kolay olmayacak lakin kesinlikle bu guruptan çıkabileceğimizi düşünüyorum. Bir çeyrek ya da yarı final yapabilir ulusal ekip. Defans ve kalecilerimiz epeyce formda. İtalya bu turnuvanın bilinmeyen favorisi. İtalya bu şampiyonada uzun müddettir uzunluk gösteremediği için bu şampiyonada elinden geleni yapacaktır. A Ulusal Takım’ın bu maç haricindeki maçlardan muvaffakiyetle çıkacağını düşünüyorum.”

Halil Dervişoğlu’nun performansını nasıl yorumlarsınız?

“Halil Dervişoğlu yetenekli bir oyuncu. Genç yaşta Galatasaray ve ulusal grup forması giymesi onu şımartmamalı. Daha epey çalışmalı ve katkı sağlamalı. Kesinlikle eksiklikleri var lakin maç eksikliklerini tamamlarsa hayli uygun bir oyuncu olacağını düşünüyorum.”

Galatasaray hangi bölge ya da bölgelere transfer yapmalı?

“Bu sene kanatlar çalışmadı. Bilhassa sağ ve sol bekte Galatasaray düşünce yaşadı. Atakta ise Mostafa geldi fakat kimi vakit oynadı kimi vakit oynayamadı. Falcao’nun durumunu tartışmaya bile gerek yok. Galatasaray’a katkı sağlayamadığını net bir biçimde söyleyebiliriz. Ön hatta da Belhanda’dan daha sonra eksik var. Feghouli de beklentileri karşılayamadı. Özelliklere kanatlara ve ön çizgilere epey uygun oyuncular gerekli.”

Fenerbahçe, gelecek dönem da Emre Belözoğlu ile devam etmeli miydi sizce?

“Emre Belözoğlu ülkede sıralarsan birinci 3’e girebilecek bir futbolcu. Biz de pat diye bir yerlere gelmek kolay değil. Emre’nin ilerleyen vakit içinderda fazlaca düzgün yere geleceğini düşünüyorum. Biraz daha tecrübelenmek lazım. Daima yeterli bir ekipte antrenörlük yapmak kolay üzere görünse de o denli değil. Alt liglerdeki kadrolarda da çalışmak hocayı tecrübelendirir. Hazır bir kadronun başına geçmek kolay değil.”

Fatih Terim’in yeni dönemde Galatasaray’da farklı bir vazifesi olur mu?

“Nasıl bir şey olabileceğini beşerler tartışıyor lakin Fatih Terim Galatasaray’da sahanın ortasında kalmak isteyen bir yapıya sahip. Ben Fatih hocanın bırakacağını düşünmüyorum. Genel spor yöneticisi üzere bir kavram olabilir ve grubun başında bu türlü kalabilir.”