Ünlü edebiyatçıların kullanmaktan imtina ettiği noktalama işaretleri

AirdropAvcisi

New member
Muharrirlerin olağan dışı takıntılarını daha evvel siz sevgili Kitap Ayracı okurlarına sunmuştuk. Lakin bu sefer bir takıntıları daha var:

Noktalama işaretleri…

Ünlü müelliflerin bilinmeyen taraflarında sevdikleri ve sevmedikleri noktalama işaretleri yer alıyor.

İşte o müellifler ve niçinleri…

Kurt Vonnegut, yaratıcı yazarlığın altın kuralı: Noktalı virgül kullanmayın. Noktalı virgülün tek fonksiyonu sizin üniversite okuduğunuzu muhakkak etmek.

SÖZDİZİMİ KURALLARI

Ursula K. Le Guin “Cümlelerim içerdiği tüm sözdizimi kurallarıyla uzuyor da uzuyor. Ernest Hemingway kelam dizimi kurallarına uyacağına yahut noktali virgül kullanacağına ölmeyi tercih ederdi. Bense bir sürü baştan savma noktalı virgül kullanıyorum; bir adedini artık kullandım; bir adedini kullanmıyorumdan.”

“NOKTALI VİRGÜL DAHA GÜÇLÜ”

Gertrude Stein; “Noktalı virgül virgülden daha kuvvetli, daha görkemli ve daha fiyakalı ancak bir daha de hâlâ bir virgül.”

“ÜNLEM KULLANMAYIN”

F. Scott Fitzgerald; “Ünlem kullanmayı lütfen bırakın. Ünlem kullanmanın birinin kendi latifesine gülmesinden hiç bir farkı yok.”

“WE” ROMANINDA NOKTALAMA

Tom Wolfe, We romanında Tom Wolfe karakterlerin kanılarını tire’yle yarıda keserek, bütünlüklü cümlerle düşünmediğimiz var iseyımıyla, gerçekte nasıl düşündüğümüzü taklit etmeye çalışıyor. Hislerimizle düşünüyoruz. Bu niçinle Wolfe çokça ünlem kullanmaktan da çekinmiyor.

“VİRGÜLLER KÖLE RUHLUDUR”

Gertrude Stein, “Virgüller köle ruhludur, kendi kedilerine var olamazlar. Siz giyesiniz diye ceketinizi tutan ayakkabılarla dizinizde bekleyen virgüller hayatı sizin için pasifleştirir ve bu niçinle onları kullanmaktan kaçınıyorum.”

Gertrude Stein, “Noktanın kendine has bir ömrü kendine has zaruriliği kendine has bir duygusu kendine has bir vakti var.”

“VİRGÜLLER ÇAĞI GEÇTİ”

Garielle Lutz, “Maalesef ki o güzelim virgül çağı artık geçti. Hayatta olmak ve sözlerle haşır neşir olmak için dayanılmaz vakit içinderdı. Cümleler bu biçimdelar daha bir mutlaktı. Şimdilerde profesyonel yazılarda bile pek fazlaca belirsizlikle karşı karşıya kalıyoruz.”

TONİ MORRİSON’UN SAVAŞI

Toni Morrison editörü Bob Gottlieb’le bitmek bilmeyen tatlı bir savaş hâlinde olan Morrison, editörünün her yere koyduğu virgülleri silmek için hayli uğraş sarfediyor.

“ARADA KULLANILAN VİRGÜLLERE İNANIYORUM”

Cormac McCarthy, “Noktalara, büyük harflere ve ortada bir kullanılan virgüllere inanıyorum, daha fazlasına gerek yok. James Joyce noktalama işaretlerini olabildiğince az kullaranarak aslında epeyce uygun bir örnek teşkil ediyor. Sayfayı küçük tuhaf formlarla doldurmanın pek manası yok. Sözlerin yettiği ölçüde noktalama işaretlerinin kıymeti ve gerekliliği azalıyor.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]