Ünlü futbolcu eşcinsel olduğunu duyurdu: 31 yıl daha sonra…

Gattuso

New member
Avustralya’da A-League’nin önde gelen kulüplerinden Adelaide United’da oynayan Josh Cavallo, eşcinsel olduğunu kamuoyuyla paylaştı ve dünyada bunu duyuran birinci profesyonel erkek futbolcu oldu.

Adelaide United’ın toplumsal medya hesabından ‘Josh’un gerçeği’ başlığıyla paylaşılan görüntüde Cavallo, “Ben bir futbolcuyum ve eşcinselim. İstediğim şey, futbol oynamak ve kaidelerde yaşamak” sözlerini kullandı.

pic.twitter.com/gSfymTagGl

— Josh Cavallo (@JoshuaCavallo) October 27, 2021

Bir yandan en yeterli performansını vermeye çalışırken öteki yandan ikili bir hayat sürmenin kendisini tükettiğini’ kaydeden Cavallo, “yaşamımda bu noktaya gelmek benim için bir seyahatti, açıklama sonucum benim en büyük mutluluğum oldu. 6 yıldır cinselliğimle savaşıyorum ve bunu bir kenara koyabildiğim için mutluyum” kelamlarına yer verdi.

Daha evvel eşcinsel olduğu ortaya çıkarsa insanların kendisi hakkında farklı düşüneceğinden, kendisine makus kelamlar edeceklerinden ya da alay edeceklerinden endişelendiğini kaydeden 21 yaşındaki futbolcu, “Ancak o denli olmadı. Tam aksine insanlardan daha fazla hürmet gördüm” kelamlarına yer verdi.

Eşcinsel olduğunu açıklayan birinci futbolcu değil!

İngiliz futbolcu Justin Fashanu, 1990 yılında bir açıklama yaparak eşcinsel olduğunu duyurmuş ve bu biçimdelikle eşcinsel olduğunu açıklayan birinci profesyonel futbolcu olarak tarihe geçmişti.

Bu açıklamanın akabinde spor dünyası, medya ve halkın ağır homofobik baskı ile nefret telaffuzlarına maruz kalan Fashanu, 1998 yılında intihar etmişti.