Ünlü müelliflerin, düşünürlerin kitap okumakla ilgili aydınlatıcı kelamları

AirdropAvcisi

New member
Kitap okumak günümüzde her ne kadar zorlaşmış olsa da bir daha hatrı sayılır bir orana sahibiz. Yeterli müellif olmanın düzgün okumaktan geçtiğini hepimiz biliyoruz.

Bunun için birazdan ismini vereceğimiz müellifler da epeyce okudu ve kusursuz eserler ortaya çıkattı. Ünlü düşünürlerin, muharrirlerin okumak ve eğitim hakkında söylemiş olduği kelamlar bize klavuzluk ediyor.

İşte düşünürlerin kitapla ilgili o kelamları…

Cemil Meriç

“Kitap bir limandı benim için… Ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha hayli sevdim.”

Sokrates

“Okumayan insan, hayata tek bir pencereden bakar, bildiği ezber cümlelerle olayları yorumlar ve dar kalıplı bakış açısına sahip olur.”

Victor Hugo

“Okumak besindir okuyan insanlık bilen insandır.”

Konfüçyüs

“Ne kadar meşgul olduğunu düşünürsen düşün okumak için vakit ayırmazsan cahilliğe teslim olursun.”

Geothe

“İnsan her gün bir modül müzik dinlemeli, âlâ bir şiir okumalı, hoş bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.”

Francis Bacon

“Kurnaz insan okumayı küçümser sıradan insan ona hayran olur akıllı insan ise ondan yararlanır.”

Arthur Schopenhauer

“hiç bir vakit berbat kitaplar epeyce az ya da güzel kitaplar fazlaca fazla okunmaz: berbat kitaplar zihin için zehir mesabesindedir, aklı harap ederler. Güzel olanı okumak için berbat olanı hiç bir vakit okumamayı insan kendisine düstur edinmeli: zira hayat kısa ve hem vakit hem dinçlik insan için sonlu.”

T. S. Eliot

“Yediğimiz her şeyin hazım esnasında lezzetinden diğer tesirleri de olduğu üzere okuduklarımızın bize verdiği zevkten öteki tesirleri de vardır.”

Charles de Montesquieu

“Sen artık bunları birkaç saat ortasında okuyacaksın lakin inan bana ben bu işi yapabilmek için saçlarım ağarıncaya kadar çalıştım.”

Henry Huxley

“Okumayı bilen bir kimse kendini yüceltme hayli taraflı olabilme hayatını değişik üstün ve kusursuz yapabilme gücüne de sahip demektir.”

Montaigne

“Olgun bir okuyucu birçok defa oburunun yazdıklarında müellifin düşünmediği hoşluklar bulur, okuduklarına daha güçlü manalar ve renkler kazandırır.”

George Orwell

“İnsanın yeniden yine okuduğu, aklının demirbaşları içinde yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta daha sonra unuttuğu kitaplar da.”

Jim Rohn

“Okuldaki eğitim, hayatınızı idame ettirmenizi sağlar. Kendinizi eğitmeniz ise, size bir servet kazandırır.”

Franz Kafka

“Bir kitap, içimizdeki donmuş denize indirilmiş bir baltadır… Şayet okuduğumuz bir kitap bizi başımıza vurulan bir darbe üzere sarsmıyorsa, niçin okumaya zahmet edelim ki?”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]