Ünlü rap müzikçisi Murda’nın 10 yıl mahpusu istendi

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Ünlü rap müzikçisi Murda’nın 10 yıl mahpusu istendi Müziklerinde uyuşturucu kullanmasını özendirdiği argümanıyla evvelki gün Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındıktan daha sonra isimli denetim kuralıyla hür bırakılan Murda ismiyle bilinen rap müzikçisi Başkan Doğan hakkındaki soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Savcılık, Doğan hakkındaki soruşturmayı tamamlayarak ‘uyuşturucu husus kullandırmaya özendirmek’ kabahatinden 10 yıla kadar mahpus istemiyle iddianame düzenledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca yürütülen soruşturma kapsamında, ‘Murda’ olarak bilinen müzikçi Lider Doğan’ın (37) ‘Duman’, ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ isimli müziklerinde yer alan kimi sözlerin uyuşturucu yahut uyarıcı husus kullanmasını özendirdiği ileri sürüldü.

SORUŞTURMA TAMAMLANDI

Savcılık tarafınca yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, ‘Duman’, ‘Pahalı’ ve ‘Eh baba’ isimli müziklerinde yer alan birtakım kelamların uyuşturucu yahut uyarıcı husus kullanmasını özendirdiği savıyla Türk Ceza Kanunu’nun 190/2 unsuru uyarınca ‘uyuşturucu husus kullandırmaya özendirmek’ hatasından 5 yıldan 10 yıla kadar mahpusunu talep etti. İddianame kabul edilirse Lider Doğan, önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

HAVALİMANINDA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Hollandalı müzikçi Murda, evvelki gün Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yurda giriş yaptıktan daha sonra hakkındaki yakalama sonucu uyarınca gözaltına alınmıştı. Savcılığa çıkarılan Lider Doğan, yurt dışına çıkış yasağı konularak hür bırakılmıştı. Murda savcılığa verdiği sözünde, “İki tane ‘Duman’ isimli müziğim var. Türkiye’de söylemiş olduğim ‘Duman’ isimli müziğim, suçlamanın olduğu müziğim değil. ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ müzikleri da benim. Hollanda’da yetiştim. Oranın kültürüyle yetiştim. Orada bu hususların kullanması hür. O yüzden burada bu biçimde olduğunu düşünmedim. Rap müzikleri sokak jargonuna yakındır. Ortada epey ince bir nüans vardır. Hiç kimseyi suça özendirmek niyetiyle söylenmiş değildir” demişti.

YURT DIŞI YASAĞINA İTİRAZDA BULUNDU

Öte yandan Başkan Doğan’ın hakkında konulan yurt dışı yasağına karşı itirazda bulunduğu da öğrenildi. DHA