Ünlü şef ve seyyah Ömür Akkor yeni gayesini deklare etti: 40 bin yıllık bir yemek yolcuğuna çıkacağız

JoKeR

Active member
Antalya’da düzenlenen “1. Milletlerarası Turizm Gastronomisi ve Ağırlama Zirvesi”ne katılan Ömür Akkor, Türkiye Gastronomi Atlası, pandeminin mutfağa faydaları ve yeni projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

“Pandemi mutfağa ilgiyi arttırdı”

Pandeminin insan ömrüne yaptığı olumlu katkılardan bahseden Akkor, “Aslında en uygun tarafı, konutta birlikte yemek yapma, birlikte sofraya oturma, birlikte ekmek yapma, ızgara köfte yapma üzere tüm ailenin birlik olmasını sağladı. Birbirimize ayıracak vaktimiz oldu.

Pandemiyle birlikte beşerler mutfakta daha fazlaca bir ortada oldu. Biz uzun vakittir sofranın birleştirici gücünü unutmuştuk. halbuki Anadolu kültüründe, düğünde, vefatta, kız istemede, bayramda yemekle ağırlanırsınız. Türklerin geçmişinde daima bir yemek kültürü var.

Pandemi sürecinin bize en olumlu katkısı bir ortada olma, bir ortada yemek yapma, birlikte yemek yeme geleneklerimiz de olduğunun farkına vardık” diye konuştu.

İHA

“Yemeğin en düzgünü meskende yapılır”

Bir şef olarak bu durumdan epey keyifli olduğunun altını çizen Akkor, “Bir şef, bir lokanta sahibi olarak görünse de, ben her vakit meskende yapılan yemeğin her lokantanın yemeğinden üstün olduğunun kanaatindeyim. Bir yemeğin uygunu meskende yapılır. Konutta yemeklerin bir daha yapılmaya başlaması beni motive etti. Anne yemeği, babaanne yemeğidir.

Biz kendi restoranımızda meskendeki bir ziyafet sofrasını canlandırmak istiyoruz. Asla insanları yapamayacağı bir sofraya ya da hayale götürmek istemiyoruz. Çok sorular soruldu ya toplumsal medyadan ya telefondan. ‘Şu tavayı, şu kebabı nasıl yapıyorsunuz, bu ekmek nasıl pişecek’ üzere. Bunu epeyce memnunlukla karşıladım” dedi.

“Seyahate çıkacaklara rehber”

Olağanlaşmanın başladığı bugünlerde insanların yemek yapmaya bir süre orta vereceğini lisana getiren Akkor, “Bunun yerine biraz ülkemizi gezerek yemek yiyecekler. Mutfağı geliştirme hissine eriştik artık. Yaptıklarımızı artık bize yetmiyor. Güya bu periyot Türkiye keşfe çıkacaklar. Bu noktada Türkiye Gastronomi Haritası’nın hoş bir rehber olacak” dedi.

“Geleneksel mutfak”

Ketebe Yayınları ile bir arada Türkiye Gastronomi Atlası’nı hazırladıklarını kaydeden Akkor, “İnsanlara kentleri gezerken haritalar hazırladık. Bulundukları yerde hangi pazara gitmeliler, nerede ne yemeliler. Esnaf lokantaları ve klâsik lezzetlerle ilgili nokta yerler yazdık. Antalya’ya gelen turistler tahinli piyaz yemeden döndü.

Antalya’nın tahinli piyazı dünyanın en kıymetli tabaklarından bir adedidir. Ancak biz bunları kenara koymuştuk. bu vakitte yine keşfe çıkılacağı, Anadolu lezzetlerinin yükseleceği, klâsik mutfağın kazanacağı bir devir olacak.

Sıhhat açısından da söylüyorum, en rafine olmayan en gerçek besine dayalı mutfaktır. Hem sıhhat hem klasiklik açısından birebir vakitte dünyadaki olması gerektiği yer açısından epey hoş bir yere gerçek gidecek. Klâsik mutfak bu süreçte kazandı.

Beşerler bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmenin ne demek olduğunu anladılar. Gerçek besinlere gereksinim var. Anadolu’nun tamamı gerçek besinlerin doğduğu merkezdir” dedi.

“Bu ilgiyi düşünmemiştim”

Gastronomi Atlası’nın bu kadar ilgi görmesini memnuniyetle karşılayan Akkor, “İnsanlar benden yıllardır haritaya istiyorlardı. Bunu ben bir günde 5 bin, 6 bin satar diye düşünmemiştim. Ben hayli düzgün bir roman yazmadım. Edebiyatçı tarafımda yok. İnsanların görür görmez sempati duyabileceği, seyahate çıkmak isteyebileceği, Anadolu mutfağını öne çıkarması ve bütçeye uygun olması kıymetli.

Kişi başı 300- 700 lira para verilen restoranlar yazmadım. 30 liraya köfte, 20 liraya güveç yenilen yerleri yazdım. Büyük karşılık buldu.28. kitabım benim.

Kendime kolay kolay müellifim demem. Fakat bir müelliflik unvanım var artık bu kadar kitap yazdığım için. Bu kadar süratli satış yapan kitabım olmamıştı. Haftalık listeye bir günde en çok kitap satarak 2 numaran girdik. Hafta sonunda ihtimalle Türkiye’nin fazlaca satan kitabı olacak. Gösterilen ilgiden memnunum” dedi.

İHA

“Satış kıymetli değil”

Ömür Akkor’un kitabı fazlaca sattı tarafıyla fazla ilgilenmediğinin altını çizen Akkor, “O kitapta ben Anadolu mutfağına sahip çıktım. Okuyucu da buna sahip çıktı. Benim fazla satıp satmamam değerli değil. Kıymetli olan kitap ortasındaki kültürü, üreticiyi, helvacıyı, esnafı, pazarı, dönerciyi satmam daha kıymetliydi. Karşılık bulduğu için onlar ismine hayli sevinçliyim. Bir muharrir olarak ta onur duydum. Ketebe Yayınevi şartsız takviye verdi birlikte muvaffakiyete ulaştık” diye konuştu.

“Yeni proje”

Bir daha sonraki gayesinin Ketebe Yayınları ile birlikte balık üzerine bir çalışması olacağının muştusunu veren Akkor, “Antalya’da Beldibi ve Karain Mağarası’nda insanların birinci balık yediklerine dair izleri var. Balık kılçığı çiziyorlar mağaraya. Yeni kitaplarda Anadolu’nun birinci insanlığı periyodundan Osmanlı sonuna kadar katman katman üst üste Anadolu’yu koymak istiyoruz. Osmanlı saray mutfağını bitirirken o balık kılçığının nasıl uskumru dolması olarak geldiği o, 40 bin yılı öyküsü var. Anadolu’da yenilen tüm yemekleri üst üste koyacağız. Mağara duvarındaki balık kılçığından yola çıkarak, mutfağın nereye geldiğini, Anadolu mutfağını üst üste koyarak 40 bin yıllık bir yemek yolcuğuna çıkacağız” sözlerini kullandı.

Şef Ömür Akkor kimdir?

Uludağ Üniversitesi “İktisat Bölümü” mezunudur. Hala ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi “Kültürel Miras ve Turizm” kısmına devam etmektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesinde Gastronomi kısmında “Anadolu Mutfak Tarihi”, “Osmanlı Mutfağı” ve “Türk Mutfağı” dersleri vermiştir. 105 yıldır devam eden ve Türkiye’nin en eski arkeolojik hafriyatı olan Alaca Höyük’te hafriyat çalıştayı takımında şef olarak bulunmakta ve 4000 yıllık yemekleri hayata geçirmektedir.

Son 25 yıldır Türkiye mutfağı üzerinde çalışmalar yapmak için 81 ili gezmiş ve “Türk mutfağı için 350.000 km” projesini tamamlamıştır. Proje “Türk mutfağı için 500.000 km” olarak devam etmektedir. Bu seyahatler kararında yazdığı “Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi”nin birinci cildi 2016 yılında yayınlanmış olup ikinci cildi 2018’de, üçüncü cildi de 2020 yılında yayınlanmıştır.

Ömür Akkor’un Türk mutfak kültürü üzerine yazdığı 28 adet yemek kültürü kitabının yanı sırada görme engelliler için hazırladığı 3 adet yemek kitabı bulunmaktadır.

2013, 2014 ve 2016’da yazdığı kitaplar, yemek kitaplarının Nobel’i sayılan Gourmand Cookbook Awards tarafınca kolunda dünyanın en güzeli seçilmiştir.