Uğur Dündar’dan ‘yazlık saray’ reaksiyonu: İnsanların işsizlikten, açlıktan intihar ettikleri bir müddetçte bu biçimde bir şatafat insanın vicdanını s

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sözcü muharriri, gazeteci Uğur Dündar, Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’na inşa edilen ve kamuoyu tarafınca ‘Yazlık Saray’ olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Meskeni hakkında, “Halkın durumuna bakıldığında bu biçimde bir debdebe, bu biçimde bir şatafat insanın vicdanını sızlatıyor” dedi.

‘Yazlık Saray’ inşası için yıkılan, Turgut Özal’ın ikamet ettiği yazlık konut meskenini geçmişte röportaj için ziyaret ettiğini anlatan Dündar, “Yazlık konut, şimdiki imgeleri paylaşılan o görkemli tesisin yanında müştemilat falan kalabilir” diye konuştu.

Tele 1’in Anında Manşet programına konuk olan Dündar, Okluk Koyu’nun eski halini bildiğini, bir televizyon röportajındaki direktörlük nazaranvi için o devir Turgut Özal’ın ikamet ettiği yazlık konutu ziyaret ettiğini belirterek şunları kaydetti:

“Gidince gözlerime inanamadım. Hani cennet tanımı yapılır ya… Zümrüt yeşillikler, envai çeşit ağaçlar, yeşilin her tonu ve masmavi, denizle kucaklaşan benzersiz bir tabiat. Bir ressam bile o hoşlukları fırçasıyla tuvale yansıtamaz. Öylesine hoş. Yazlık konut, şimdiki manzaraları paylaşılan o görkemli tesisin yanında müştemilat falan kalabilir.”

“Gittiğimizde Semra Hanım ‘Ben mutfağa giriyorum, size kendi ellerime öğle yemeği hazırlayacağım’ demişti”

Turgut Özal devrindeki yazlık konutu, “Güvenlik mensuplarının bir yahut ikisinin fakat barınabileceği, bir ailenin yaşayabileceği küçük ve 3-4 oda vardı” diye anlatan Dündar, “Gittiğimizde Semra Hanım ‘Ben mutfağa giriyorum, size kendi ellerime öğle yemeği hazırlayacağım’ demişti. Nohutlu pilav yapmıştı, salata vardı. Küçük bir mutfaktı. Ne bir hizmetkâr ne bir garson gözümüze çarpmadı” diye konuştu.

Konutun inşa edildiği araziyi anlatan Dündar, “Ormanın ortasından, yeşil bir duşun ortasından geçerek oraya varmıştık. Merhum Özal oraya bir şey yapmaya kıyamadığını söylemişti” dedi.

“Müthiş bir ağaç katliamı yapılmış ve adeta otoban yapılmış”

Şimdiki anlatılanlara göre yüzlerce ağaç kesildiğini tabir eden Dündar, “Ağaçların her biri ulu ağaçlar. Harikulade bir ağaç katliamı yapılmış ve adeta otoban yapılmış. Biz oraya giderken jandarmalar ve güvenlik bariyerleri hatırlamıyorum. Yalnızca denizde müdafaa gayeli zodyak bir bot vardı” diye konuştu.

“niçin o tabiata bu biçimdesine kıyıldı, sonuçta kısacık bir yaz tatili!”

“niçin o tabiata bu biçimdesine kıyıldı?” diye soran Dündar, “Sonuçta kısacık bir yaz tatili. Ben Atatürk’ün Yalova’daki yazlık konutunu de gezmiş bir beşerim. Ben hayatımda bu kadar mütevazı bir yazlık bina görmedim. İçindeki mobilyalar, bir emekli memurun meskeninde bulunabilecek eşyalardı onlar. Atatürk’ün konakladığı başka yerlerdeki sadelik ve tevazu… İnsan ister istemez bunları karşılaştırıyor. ‘Canım Türkiyem nereden nereye…’ demeden de edemiyor” biçiminde konuştu.

“İnsanların işsizlikten, açlıktan intihar ettikleri bir müddetçte bu biçimde bir şatafat insanın vicdanını sızlatıyor”

Dündar, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“İnsanların işsizlikten, açlıktan intihar ettikleri bir müddetçte ve gençlerin bu ülkede yaşamak istemediği bir müddetçte yaşanıyor bunlar. Biraz halka yaklaşan bir bakış açısıyla, bu biçimde bir debdebe, bu biçimde bir şatafat insanın vicdanını sızlatıyor. Yapay bir dünya yaratılmış, benim gördüğüm o.”

GÖRSELLER İÇİN TIKLAYIN- Mimar Şefik Birkiye, Yazlık Saray’ın görsellerini paylaştı