Uğur Mumcu Araştırma Komitesi Lideri Yarbay: Bombayı koyan kişi yok, cezaevinde yatanların gerçek fail olduğuna inanmıyorum

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Uğur Mumcu Cinayeti’nin Açıklığa Kavuşturulması Maksadıyla Kurulan Meclis Araştırma Kurulu Lideri, devrin Refah Partisi Milletvekili Ersönmez Yarbay,Bombayı koyan kişi yok, cezaevinde yatanların gerçek fail olduğuna inanmıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Gerçek Gündem’den Merve Çoban’ın haberine nazaran, Yarbay, “Uğur Mumcu Cinayeti Araştırma Kurulu, Meclis’te kurulduğu vakit dedim ki: “Refah Partisi milletvekili idim. Bu cinayet Refahçılara, İslamcılara uzansa bile herkes bildiğini anlatsın. Gerçeği ortaya çıkaralım. İnsan öldürmekle bir yere varılamaz. Bu fatura da haklı yahut haksız kimi bireylere kümelere mal edilmesin. Elinizde bilgi ne var ise ortaya koyun.” Bunları yetkililere söylemiş olduk lakin maalesef somut bir şey ortaya çıkmadı. Sonuç çıkmadı. “Bu cinayeti İran taraftarları, İran rejimi destekçileri işlemiştir, İslamcılar işlemiştir, yahut bir öteki küme işlemiştir.” söylemiş olduğiniz vakit kanıt ortaya koymanız lazım. Yalnızca “Bu olay dış güçlerin, falancanın eseri” demek yönlendirmedir. Gerçek değildir.” dedi.

“Devletin bu araştırmalar sırasında birtakım özensiz, dikkatsiz hareketleri tespit edildi”

Yarbay şu tabirleri kullandı:

“Uğur Mumcu cinayetinde ben Refah Partili olduğum biçimde bütün ayrıntıları dokümanları getirin, daima birlikte tartışalım dedik. Ve bütün partiler sonunda hepimiz birebir metne imza attık. Ortamızda bir görüş ayrılığı, çatışma çıkmadı lakin failleri de bulamadık o araştırmalar içerisinde.

Bu ortada devletin bu araştırmalar sırasında birtakım özensiz, dikkatsiz hareketleri tespit edildi. Lakin bir fail bulunamadı. 99’da birtakım beşerler üzerine operasyonlar yapıldı. Onlar ceza da aldılar Uğur Mumcu cinayetinden dolayı. Ben faillerin onlar olduğuna da inanmıyorum. Zira bombayı şahsen otomobilin altına yerleştiren ve o patlamayı gerçekleştiren kişi yok ortada. Cinayet Ankara’da işleniyor. Ankara’da işlenen bir cinayetin failinin bulunması lazım, faillerden de onun ardındaki güçlere gidilmesi lazım. Ancak fail bulunmadığı için gerisindeki güçler konusunda söylenen bütün şeyler birer senaryodan ibaret. Gerçeği yansıtmıyor.”

Elimde kanıt olmadığı için şüpheleniyorum arka niyet vardır tahminen diye. Elimizde kanıt olmadığı için o kuşkuyu çeviremiyorsun. Bu sefer biz de daha evvelkilerin durumuna düşmüş oluruz. Lakin kuşkumuz var mı? Evet var. Lakin kanıt yok.

Yarbay sorulara şu karşılıkları verdi:

-Bürokrasiye mi kurban gitti Uğur Mumcu suikastinin TBMM’de araştırılması?

Artık o sırada Türkiye’de laik-anti laik çatışmasının devam etmesini istiyor birtakım çevreler. Laik anti laik çatışmasının devam etmesi için de daima laikliği savunan beşerler gaye seçilmiştir: Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Sivas’taki yangın olayı, daima bu biçimde laikliği savunan beşerler amaç yapılmıştır.

-İşaret ettiğiniz birtakım çevreler kim?

O andaki genel politikayı oluşturmaya çalışanlar. örneğin Türkiye’de laik-anti laik çatışmasında laikliğin güç kazanması için, İslamcıları veyahutta laikliğe tam yahut yarı karşı çıkanların töhmet altında bırakılması, suçlanması gerekiyor. Onun için burada ben “bu çevreler falancadır” diye tam konuşamıyorum. Zira benim elimde de kâfi kanıt yok. Yalnızca hislerimi söylüyorum.

-Bu sürecin kararında Refah Partisi 1995 yılında seçimlerden birinci parti olarak çıktı dediğinizin bilakis.

Onun iktidarının da yıpratılması gerekiyordu. Bu cinayetler 1991-1993’te işlenmiştir ekseriyetle. O devirde devlet bir karar aldı: Terörle çaba edelim. Nasıl gayret edelim? Terörün halleri ile uğraş edelim. Terörün biçimleri ile uğraş ettiğin vakit hukuk ortadan kalkar. halbuki devlet terörle bile uğraş etse hukuk ile çaba eder. Terörün biçimleri ile terörle çaba etmeye kalktığınız vakit artık herkes kim vurduya masraf. Ve devlet töhmet altında kalır. O töhmet altında kalışın faturasını ödedik ülke olarak o epey.

-Failler ilerleyen süreçte niye bulunamadı? TBMM’de niye çabucak sonrasında yeni bir adım atılmadı?

2007’de milletvekilliğim bitti. 2007’den daha sonraki gelişmeler konusunda bilgim yok. Değerlendirmem de yok. Ortadan vakit geçtikçe faillerin bulunması konusu teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin o devirdeki değişen teknolojinin gelişmiş olması lazım. Bir de samimi olarak gerçekten bu işin üzerine gidilmemesi konusu var. 1999’da failleri bulduk dediler. Şu anda bir grup beşerler hala içeride yatıyorlar. Ne olarak yatıyorlar? Uğur Mumcu cinayetinin azmettiricileri, işbirlikçileri olarak yatıyorlar. Şahsen otomobilin altına bombayı koyan, bombanın patlamasına sebep olan kişi yok. Ancak öteki birtakım beşerler Uğur Mumcu cinayetine iştirak ettikleri için yargılandılar, müebbet mahpus cezası aldılar. Ve cezaevinde yatıyorlar. Fakat ben onların gerçek fail olduğuna inanmıyorum.

TIKLAYIN | 25 soruda Uğur Mumcu cinayeti: 29 yıl oldu ancak tatmin edici cevaplar bulunamadı