Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından ‘Marmaray’ açıklaması

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Marmaray’dan geçerken perona sürttüğü sav edilen yük treniyle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Demiryoluna kapak düşmesi, istasyon ve peronlarda hasar oluşması kelam konusu olmamıştır” denildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından, kimi internet siteleri ile toplumsal medya paylaşımlarında ‘Yük treni Marmaray’da denizin altından geçerken perona sürttü‘ başlığıyla yayınlanan haberler ve paylaşımlara ait açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, olayın 25 Ağustos günü saat 00.58’te yaşandığı belirtilerek, “Olay 25 Ağustos 2021 tarihinde saat 00.58’te Arifiye’den Kapıkule’ye giden 13041 trenin bakım jenerasyonunda Marmaray tüp geçişinden geçişi esnasında, trende 5’inci sırada bulunan, 83 75 6936004-8 numaralı boş balast vagonun bir kapağının menteşesinin, metal yorgunluğu niçiniyle arızalanması ve açılması kararı meydana gelmiştir” sözleri kaydedildi.

“Kapak düşmesi ve peronlarda hasar oluşması kelam konusu olmamıştır”

Açıklamada, trene acil muhadale edildiği belirtilerek “Kapağın açıldığı tespit edilir edilmez tren durdurulmuş, acil müdahale aracında bulunan teknik personelce emniyete alındıktan daha sonra 4.35’te yoluna devam ettirilmiştir. Bu esnada trenler, Hat-2’den geçiş yapmıştır. Sav edildiği üzere demiryoluna kapak düşmesi, istasyon ve peronlarda hasar oluşması ve başka trenlerin tehiri kelam konusu olmamıştır” denildi.

Yapılan açıklamanın devamında ise şu sözler yer aldı:

“Yük trenlerinin Marmaray tüp geçişinden geçişleri, yolculu işletmenin bitişinden daha sonra 00.00 ile 05.00 saatleri içinde yapılmaktadır. Tüp geçişine girecek bütün yük tren dizileri öncesinden denetim edilerek, var ise geçişe mani arızalar giderildikten daha sonra tüp geçide girmesine müsaade verilmektedir. Tüp geçitten yük trenlerinin geçişleri düşük süratlerde ve daima denetim altında yapılmaktadır. Tüp geçiş, yolcu trenleri geçmeye başlamadan evvel teknik gruplarca her sabah denetim edilmekte, grubun onayından daha sonra Marmaray trenleri geçmeye başlamaktadır.”