Uyuşturucu yetiştirmekten 12 yıl mahpusu isteniyor: Güvercinlere verdiğim tohumlar toprağa fikir kenevir yetişmiş!

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Pendik’te meskeninin bahçesinde 73 adet ekili hint keneviri ele geçirildiği nedeni öne sürülerek hakkında 12 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılan D.G .(40) yetiştirdiği güvercinlere daha fazla üremeleri için hint keneviri tohumu verdiğini öne sürdü.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye nazaran, 2 Temmuz 2020 tarihinde D.G.’nin meskenine yapılan baskında, bahçesinin tabanında domates fideleriyle birlikte ekili vaziyette 73 adet hint keneviri bitkisinin ele geçirildi.

Hakkındaki suçlamaları reddeden D.G. hakkında “2313 Sayılı Kanun’a aykırılık” kabahatinden 4 yıldan 12 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

“Hint keneviri tohumunu güvercinlere verdiğimizde üremeleri hızlanıyor”

Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık D.G. ve avukatı Hakan İnci katıldı. Sanık D.G. savunmasında “Ben çocukluğumdan beri hobi olarak güvercin besliyorum. Hint keneviri tohumunu güvercinlere verdiğimizde üremeleri hızlanıyor. Bahçedeki hint kenevirlerini ben şuurlu olarak ekmedim. Güvercinlere verdiğim tohumlar toprağa düşmüş ve tabiatıyla hint keneviri bitkisi yetişmiş. Ben bu bitkilerin büyüdüğünü ve yetiştiğini fark etmedim, zira bir orta köye gitmiştik. Ben uyuşturucu husus kullanmıyorum ve satmıyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Sanık Avukatı İnci ise müvekkilinin meskeninde keşif yapılmasını talep ederek, “Kenevirlerin çıktığı yer gübre ve müvekkilin güvercinlerini beslemek için attığı kenevir tohumlarının biriktirildiği yerdir” dedi. Mahkeme, keşif talebinin kıymetlendirilmesine karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Duruşmanın akabinde açıklama yapan Avukat Hakan İnci farklı bir davaya girdiklerini belirterek, “Bu davanın konusu bahçede bulunan 70 tane kök Hint keneviri. Çok farklı bir şey müvekkilim 12 – 13 yıldır kuş beslemekte. 150’ye yakın güvercini var. Kendi bahçesinde bunlara dışarıda her yerde satılan kenevir tohumundan alıyor. Bu tohumu da kuşlara veriyor.

Burada epeyce değişik bir şey oluyor; Kuşlar o tohumları yedikten daha sonra paklık yapılıyor, kuş pisliği duvar tabanına gönderiliyor. Duvar tabanında o kendi kendine çıkıyor. Polis bunu tespit ediyor ve artık müvekkilimin 4 yıldan 12 yıla kadar mahpus istemiyle davası açılmış durumda. Önemli bir mağduriyet kelam konusu

” sözlerini kullandı.

“Güvercinleri izlettik, onlar da güldüler”

“Bugünkü duruşmada da o görüntüleri, güvercinleri izlettirdik” diyen avukat İnci, “Ben de müvekkilimin bu davada kastı olmadığı için katiyetle beraat edeceğini düşünüyorum. aslında bugünkü duruşmada da o görüntüleri, güvercinleri izlettirdik. Onlar da güldüler. Keşifle ilgili orta bir kıymetlendirme yapıp keşfe geleceklerdir, burada da işin aslı ortaya çıkacaktır” dedi. (DHA)