Valditara, okuldaki konuşmasında şunları söyledi: Sekizinci sınıfa kadar sınıfta cep telefonu yok

Eğitmen

Member
ROMA – Sınıfta eğitim amaçlı bile olsa cep telefonlarının yasaklanmasından, çocukların tekrar yazmaya alışması için kağıt ajandaya geri dönülmesine kadar. Eğitim ve Liyakat Bakanı tarafından imzalanan genelgeler siyah beyaz olarak bunu gösteriyor. Joseph Valditara10 Temmuz Çarşamba günü Roma'daki Palazzo San Macuto'da düzenlenen bir konferansta resmedildi ve geçtiğimiz aylarda duyuruldu.

Öğretmenle sadece tablet ve PC

Tabletler ve bilgisayarlar bir öğretmenin rehberliğinde kullanılmalı, akıllı telefonlar için ise kısıtlamalar – en küçük öğrencileri, ortaokula kadar – daha katı. Yakın zamana kadar cihazların kullanımına, öğretmenin izniyle, eğitim amaçlı izin veriliyordu, Eylül ayından itibaren cep telefonları sınıfta her türlü amaçla yasaklanacak. Bakan bunu birkaç ay önce duyurmuştu, şimdi genelge imzalandı.

Kalemin Dönüşü

“Yapay okul. Gelişimsel yaş ve teknolojik evrim” etkinliğinde Valditara, gelecek okul yılından itibaren yürürlüğe girecek bazı önlemleri açıkladı. Bunlar arasında yapılması gerekenleri yazmak için kalem ve kağıda dönüş de yer alıyor. “Her zaman ve her durumda yeni teknolojilere doğru ilerlemeyi gerektiren devrimle birlikte, ödevler elektronik kayda alındı - bakan hatırlattı – bir çocuğun danışmaya zorlandığı veya ebeveynlerine götürmek zorunda kaldığı elektronik sayfaya”. Anneler ve babalar böylece elektronik araçla bilgilendirilmeye devam edecekler, çocuklar ise Valditara'nın “eski moda günlük” dediği şeye geri dönecekler, bu hüküm gelecek okul yılı ve sonraki yıllar için geçerli olacak. Bu şekilde, çocuk günlüğü görmelerine izin vermezse ebeveyn yine de kontrol edebilecek ve “çocuk yazmaya alışacak”.

Ancak yapay zeka için de alan var

Öte yandan bazı okullarda bir deney başlatılacak: “yapay zekaya dayalı yardımcıların” kullanılacağı bir pilot proje. Bakan, deneyin amacının “öğrenci performansını iyileştirmede bu yardımcıların etkinliğini değerlendirmek, yapay zekayı günlük öğretime entegre etmek için en iyi uygulamaları belirlemek, yapay zekanın kullanımının etik ve öğrencilerin ve öğretmenlerin mahremiyetine saygılı olmasını sağlamak, yapay zekanın her zaman öğretmeni merkezde tutarak bir destek aracı olarak kullanılmasını sağlamak” olduğunu vurguladı. Kişiselleştirilmiş öğretim perspektifinin bir parçası olan projeden beklenen şey, “öğrenci sonuçlarında iyileşme, öğretmenlerin idari iş yükünde azalma, böylece öğretime ve bireysel öğrencilerle kişisel ilişkiye daha fazla odaklanmalarını sağlamak ve özel eğitim ihtiyaçları için daha fazla katılım”dır. Bir uyarıyla: “Yapay zekanın sorumsuzluk aracı olarak kullanılmasından kaçının”.