Whatsapp’tan geri adım

Seyyah

New member
Kapalılık kontratına ait yaptığı bilgilendirmeyi paylaşan Whatsapp,“Veri paylaşımını içeren kelam konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiç bir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir” tabirlerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın akabinde Whatsapp geri adım atarak, “Güncellemenin Türkiye’yi kapsamayacağına dair kesin bir sonucumız çabucak hemen bulunmuyor. Atılacak adımlar için ilgili makamlarla görüşmeye devam ediyoruz ve herkes için güvenlik ve kapalılık temelli irtibat sağlamak konusundaki kararlığımızı koruyoruz” açıklamasında bulundu.

Habertürk’ün haberine bakılırsa, “Güncellemenin Facebook ile data paylaşımı haklarını genişletmediğinin ve kullanıcılarımızın arkadaşlarına yahut ailelerine yolladığı şahsi bildirilerin kapalılığını etkilemediğinin altını çizmek isteriz. Güncellememizi tüm dünyada kademeli olarak hayata geçirmeye devam ediyoruz. Ayrıyeten dünya genelinde, güncelleme onayına sunulan kullanıcıların çoğunluğunun güncellemeyi kabul ettiğini belirtmek isteriz” tabiri kullanıldı.

‘Gizlilik mukavelesi Türkiye’yi kapsamayacak’ açıklaması yapılmıştı

Rekabet Kurumu, soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde şirketten husus ile ilgili bilgi talep etti. Beklenilen o bilgi ve dokümanlar kuruma ulaştı. Rekabet Kurumu’ndan alınan bilgiye nazaran WhatsApp, kullanıcılara zarurî hale getirdiği zımnilik mukavelesinde Türkiye tarafından geri adım attı. Bu kapsamda, mukavelenin Türkiye’yi kapsamayacağını öğrenildi. Karar kapsamında WhatsApp, saklılık mukavelesini içeren bildirimleri kullanıcılara göndermeyeceğini ve güncellemenin Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceğini bildirdi.