Willie Mays, Birmingham ve Rickwood Field: Beyzbol, memleketindeki bir efsaneyi onurlandırıyor

Joachim

Genel Mod
Global Mod
“O zamanlar beyzbol siyahların sporuydu” dedi ve Siyah Baronların maçları her zaman büyük olaylardı. “Pazar günü şehirde olsalar ve ayin olsaydı papaz vaazı erken bitirmek zorunda kalırdı çünkü aksi takdirde insanlar ayrılır ve beyzbol maçına giderdi.”

1950'lerin sonu ve 1960'ların başında Black Barons ve Atlanta Black Crackers takımlarında forma giyen Reaf Blue, Rickwood mahallesinde büyüdü ve hâlâ orada yaşıyor. Gençliğinde stadyumda saha görevlisi ve temizlikçi olarak işe girdi ve orta sahaya kadar yükseldi.

Gençken orada çalıştığında, maç günlerinde bazen “siyahlar bu tarafta, beyazlar da bu tarafta olmak üzere tribünlerde bir ip uzatmak zorunda kalıyordum. O ipi bağlamaktan gerçekten nefret ediyordum ama o ipi bağlamak zorundaydım.

Rickwood beyzbolun ötesindeki tarihe değiniyor. Ana girişin dışındaki bir plaket, 1915'te orada gerçekleşen kadınların oy hakkı mitingini anıyor, ancak hiçbir yerde 1924'te basketbol sahasında Ku Klux Klan toplantısından ya da beyaz Baronlara katılan Bull Connor'ın kariyeri hakkında herhangi bir şeyden söz edilmiyor. ' Birmingham'da kamu güvenliği komiseri ve ayrımcılığın acımasız uygulayıcısı olmadan önce radyoda oyunlar oynadı.

Birkaç gün önce Michael Mays, ünlü babası aracılığıyla Birmingham'ın kendisi için ne anlama geldiğini düşünüyordu.

“Hepimiz zorlukları biliyoruz, hepimiz mücadeleyi biliyoruz, ancak bunu sanki hiçbir şeymiş gibi atlatmaları ve sevinç, sadece mücadeleye rağmen toplumda var olan tüm mutluluk” dedi. “Buraya geldiğimde babamın karakterini özünde hissedebildiğimi gerçekten hissediyorum.”