Yarım asırlık hatırat

JoKeR

Active member
Asım Aykan’ın Trabzon’dan Ankara’ya Siyasette Yirmi Beş Yıl kitabı Kitapyurdu Direkt Yayıncılık’tan çıktı. Refah Partisi, Fazilet Partisi ve AK Parti’den Trabzon Belediye Başkanlığı, AK Parti Trabzon Milletvekilliği yapan Aykan, hala siyasetin çeşitli kademelerinde misyon alıyor. Kendine has üslubu ile kaleme aldığı, kimi vakit hüzünlü kimi vakit esprili ve kimi vakit de düşündürücü anılarının yer aldığı bu kitap, yakın tarihimize ışık tutuyor. Refah Partisi ile başlayıp AK Parti ile devam eden, “çevrenin merkeze yürümesi” olarak da nitelendirilen 1990-2020 devrinde Aykan’ın aktör olarak yer alması, hatıratı daha da değerli kılıyor. Müellifin gençlik ve çocukluk periyodundaki anıları da, özelde Trabzon, genelde Türkiye’nin ortasında bulunduğu şartların anlaşılması için fazlaca kıymetli detaylar sunuyor.

NAMAZ KILMIYORUM ÜYE OLABİLİR MİYİM?

Kitabın birinci kısmında muharririn doğumundan itibaren siyasi yaşantısına kadar geçen ömrü, ikinci kısmında siyasi hayatındaki anıları, üçüncü kısmında ise bugün ve yarınlar için ülkemiz ve insanlık ismine kıymetli gördüğü mevzular hakkında görüşlerini özetliyor. Cemal Kamacı’nın Of ilçesinden aday olduğu periyotla ilgili bir hatıratından bahseden Aykan, bir gencin kulağına eğilerek “Ben namaz kılmıyorum, üye olabilir miyim?” sorusunu yönelttiğini belirtiyor. Anadolu’nun tertemiz insanlarının asaletine örnek verdiği bu diyalog, o senelerdaki çekincelerin de bir göstergesi. Trabzon Belediye Lideri olduğu periyotlarda Tayyip Bey’in tam da AK Parti’yi kurma süreçlerinde Trabzon’a geldiğini, merhum Menderes’in de konuşma yaptığı tarihi belediyenin balkonundan meşhur balkon konuşmasını yaptığını bir daha bu kitap yardımıyla hatırlıyoruz. Yarım asırlık bir Türkiye masalının anlatıldığı anılar, yaşı yetenlere hatırlama, gençlere ise yeni bilgiler edinme imkanı sunuyor.