Yeni Şafak müellifi Yusuf Kaplan’dan Enes Kara protestosu yorumu: Alevî-Sünnî çatışması çıkartmak isteyenlere dikkat!

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Yeni Şafak müellifi Yusuf Kaplan, Elazığ’da cemaat yurdunda yaşadığı baskıdan dolayı hayatına son veren tıp öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara için Taksim’de düzenlenen protesto şovlarını hatırlatarak “Alevî-Sünnî tansiyonu için ortam oluşturulmaya çalışıldığını, bu çeşit hâdiselerle bunun altyapısının atılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Bu ülkenin Alevî ve Sünnî vatandaşlarının bu mevzuda hassas olmaları gerektiğini hatırlatıyorum yüksek sesle” görüşünü lisana getirdi.

Kara’nın intiharını “ateizm, aile ve etraf baskısı ile sevgisizliğe” bağlayan Kaplan’ın “İslâm’ın çocuklarının intiharı!” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu biçimde:

Bu hâdise, olağan olarak kolay bir hâdise değil. Lakin toplumsal medyada, bu hâdise, cemaat, vakıf yurtlarına saldırmak için bilhassa büyütüldü. Yalnızca bununla yetinilmedi, İslâm’a yönelik ağır, iğrenç akınlara dönüştü. En ürpertici hakaretlerden biri, Mustafa Kemal Atatürk’ü Kâbe’nin üzerine oturtan aşağılık fotomontaj görseldi!

Birileri milletin sabrını sınıyor, milleti provoke etmeye, ülkenin çocuklarını bir daha birbirine düşürmeye çalışıyor olabilir.

Alevî-Sünnî tansiyonu için ortam oluşturulmaya çalışıldığını, bu cins hâdiselerle bunun altyapısının atılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Bu ülkenin Alevî ve Sünnî vatandaşlarının bu hususta hassas olmaları gerektiğini hatırlatıyorum yüksek sesle. Türkiye, Kürt probleminden daha sonra Alevî-Sünnî çatışmasının eşiğine sürüklenirse bu ülke tekrar belini doğrultamaz.

İki tarafın temsilcilerine de bu hususta hassas davranmaları, son derece hassas hareket etmeleri davetinde bulunuyorum.

Türkiye uyuyor!

Ülkeyi nasıl karıştıracaklarının yol haritasını çıkarıyor emperyalistler lakin biz uyuyoruz!

Bana olur olmaz, pespaye reaksiyonda bulunacaklara Seyahat kalkışmasının Alevî bir kalkışmaya dönüştürülmeye çalışıldığını bilhassa hatırlatmak isterim.

Enes Kara’nın intiharından üç gün daha sonra Taksim’de sosyalist örgütler protesto gösterisi yaptılar ve EnesKaraİsyanımızdır etiketi açtılar.

Seçimlere yaklaştığımız bir müddetçte, bu çeşit provokatif şovların artacağını söylemek bile gerekmiyor. Ülkede kaos ortamı oluşturarak ülkenin yönetilemediği algısı üretmek isteyeceklerdir birileri!”

Yazının tamamını okumak için