Yeni Şafak muharriri Ünlü: MEB işçisi, saymanlık takımlarına imtihansız atama yapılmasından rahatsız

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Yeni Şafak muharriri Ahmet Ünlü, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda saymanlık takımlarına imtihansız yapılan atamaların bakanlık bünyesindeki çalışanda rahatsız yarattığını yazdı.

Ahmet Ünlü bugünkü köşe yazısında sayman takımları için “liyakat ve meslek prensipleri çerçevesinde atama isteniyorsa” imtihan yapılması gerektiğini söz etti.

Yeni Şafak müellifinin yazısının ilgili kısmı şöyleki:

“Bir okuyucumuz MEB’de şeflerin imtihana girmeden ve duyuruya çıkılmadan sayman takımına atandığını belirtmektedir. Ayrıyeten sorusunda; ‘duyuruya çıkılması gerekmiyor mu, bu haksızlık değil mi, bunun bir metodu yok mu?’ diye ek ediyor.

Millî Eğitim Bakanlığı İşçisinin bakılırsavde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik’in 1’inci hususunda; bu yönetmeliğin maksadının, Ulusal Eğitim Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatına ilişkin takımlara, liyakat ve meslek unsurları çerçevesinde, hizmet gerekleri ve işçi planlaması temel alınarak nazaranvde yükselme ve unvan değişikliğinin yapılacağı belirtilmesine karşın sayman takımına şefler içinden imtihansız atama yapılmaktadır.

Yönetmeliğin 5 ve 6’ncı unsurları şeflerin imtihansız olarak sayman takımlarına atanmasına cevaz vermektedir. Lakin okuyucumuzun da belirtmiş olduğu üzere sayman takımına maaşın yüksek olması niçiniyle şefler içinden epey fazla atanma talebi olduğu anlaşılmaktadır. bir daha anlaşıldığı kadarıyla bu takıma atama için uzun müddettir bakılırsavde yükselme imtihanı yapılmamaktadır.

Yönetmeliğin hedef hususunda açıklandıği üzere bakanlığın merkez ve taşra teşkilatına ilişkin takımlara, liyakat ve meslek unsurları çerçevesinde atama yapılması isteniyorsa sayman takımları için kesinlikle imtihan yapılarak hak edenlerin atanması sağlanmalıdır. Kaldı ki hiç bir bakanlık atamalarda meslek ve liyakat prensibini elinin zıddıyla itemez. Bu işin yolu da eşitler içinde müsabaka ve yeterlik imtihanından geçmektedir.”

Yazının tamamını okumak için