Zarifoğlu okurlarının hiç görmediği şiirleri

JoKeR

Active member
Türk edebiyatının en kıymetli şair ve müelliflerinden olan ve çabucak hemen 46 yaşındayken vefat eden Cahit Zarifoğlu’nun bugün vefatının 34. yıldönümü. Zarifoğlu’nu dostlarından Mustafa Yürekli anlattı. 1978 yılında çabucak hemen lise öğrencisiyken Kahramanmaraş Lisesi’nde okul müdürleri olan Mehmet Sait Kırmacı okuldaki öykü yarışında birinci olan Mustafa Yürekli’yi ödül olarak Diriliş, Edebiyat ve Mavera mecmuasına bir yıllığına abone etmiş. Bunun üzerine Yürekli de bu olayı anlatan bir mektup yazmış Cahit Zarioğlu’na ve dostlukları başlamış.

BİRİNCİ TANIŞMA BİRİNCİ HEYECAN

Mektuplaşmayla başlayan dostluktan daha sonra Ankara’ya giden Yürekli, birinci tanışmalarını şu biçimde anlatıyor: “Rahmetli Cahit Zarifoğlu’nu 1979 Temmuz’unda Ankara – Kızılay’daki Akabe Kitabevi’nde ziyaret ettim. bu biçimdelar Adana’dan gelmiş, 18 yaşında, lise öğrencisi bir gençtim. Mektuplarında tanışmamızı istediği, o vakit Orman İşletmeleri Çukurova Bölge Müdürü Said Zarifoğlu’nun (ağabeyi) selamını getirmiştim. O toplantıda, Cahit Zarifoğlu’yla şiir üzerine de sohbet etmiştik. “Yedi Hoş Adam” isimli şiir kitabını yeni bitirmiştim; kitaba ismini veren, beş kısımdan oluşan uzun ve lirik şiirden hayli etkilenmiştim. Şiir, “Yedi Hoş Adam” ismiyle meşhur bir Hadis-i Şerif’ten yola çıkılarak yazılmıştı güya. Bu izlenimimi paylaştım onunla. Cahit Zarifoğlu bana o Hadis-i Şerif’i bilip bilmediğimi sordu. “Biliyorum efendim!” deyince, gözleri parladı, hayli sevindi. “Yedi Hoş Adam” şiiri tamamlanmadı, beş kısımda kaldı. Hadis-i Şerif’ten çıkarmıştı bu hoş ve artık ünlü olan şiirini. Ayrıyeten getirdiğim şiirlerime de baktı, değerlendirmelerde bulundu.”

Mustafa Yürekli

ASKER ARKADAŞLIĞI

Cahit Zarifoğlu ile babasının askerlik arkadaşı olduğunu da lisana getiren Mustafa Yürekli bu anısıyla ilgili de şunları söylüyor: “1981 Eylül’ünün sonunda, üniversiteye kayıt yaptırmak için gittiğim Erzurum’dan Adana’ya dönüşte Ankara’ya uğramış, Cahit Zarifoğlu’yla görüşme fırsatı bulmuştum. Sohbet sırasında 1974 yılında, Kars Sarıkamış Dağcı Alayı’na epeyce mektup yazdığımı anlattım. Şaşırdı. ‘Babam, sizin asker dostunuz. Ziya Yürekli’nin, büyük oğluyum ben’ dedim. Babamı çabucak hatırladı. Cahit Zarifoğlu, babamın kışlada bir depoyu mescit yapıp bir askeri de imam olarak bakılırsavlendirdiğini anlattı. Cahit Zarifoğlu da, babam da 1940 doğumluydu.”

Mavera’nın genel yayın direktörü oldum

İş ararken Cahit Zarifoğlu ve arkadaşlarının çıkardığı Mavera mecmuasını çıkarması için bir teklif aldığını anlatan Yürekli, “Ankara’da DPT’de Fazilet Bayazıt’la görüştüm. Cahit Zarifoğlu tavassutuyla tanışıyorduk. Fazilet Bayazıt, yanımda Bahri Zengin’e hitaben üç sayfalık bir mektup yazdı, artlı önlü doluydu sayfalar ve beni anlatıyordu… Mektubu verdim, Akabe Yayınları ve Mavera Dergisi’ne genel yayın direktörü oldum” kelamlarıyla o günleri anlatıyor.

Dostları unutmadı

Cahit Zarifoğlu vefatının 34. yıl dönümünde dostları tarafınca anılıyor. Bu sabah İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca düzenlenen anma programı saat 10.30’da Küplüce’deki mezarı başında yapılacak. İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Bakanı Coşkun Yılmaz’ın yanısıra Zarifoğlu’nun ailesi, dostları ve sevenleri katılacak. Öte yandan Yedi İklim Mecmuası Haziran sayısında Cahit Zarifoğlu’nun daha evvel kitaplarına girmeyen şiirlerini mecmuada yayınlamaya devam ediyor. Serdar Yakar Arşivi’nde çıkarılan bu şiirler Zarifoğlu okurlarının hiç görmediği şiirleri. bir daha tıpkı mecmuada Osman Koca, Cahit Zarifoğlu şiirinden mülhemle Acz ismini verdiği hatırat tadındaki anlatısında Zarifoğlu’nun muhayyilesindeki izdüşümünü bir öykü anlatır üzere anlatıyor.