Zelzele bilimci Prof. Dr. Üşümezsoy: Bahsedildiği üzere 8 büyüklüğünde bir sarsıntı riski kelam konusu değil lakin göller bölgesindeki alana dikkat et

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Zelzele bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, beklenen İstanbul sarsıntısına ait olarak dikkati çeken açıklamalarda bulundu. “Bahsedildiği üzere 7,2-7,5 ya da 8 büyüklüğünde bir zelzele riski İstanbul için kelam konusu değil” diyen Prof. Üşümezsoy, “İstanbul’da olacak sarsıntı 6.5’i geçmeyecektir” fikrini bir dahaledi. Üşümezsoy, “Ancak olacak zelzele için göller bölgesindeki alana dikkat etmek gerekiyor” ikazında bulundu.

Sabah gazetesinden Koray Taşdemir’e konuşan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, şunları kaydetti:

“Deprem de İstanbul için adeta bir Godot oldu”

“Godot’yu Beklerken isimli bir roman vardı, orada herkes Godot’u bekliyordu, zelzele de İstanbul için adeta bir Godot oldu. Marmara’yı uzunluktan boya bir fay kat edecek, 8,1 büyüklüğünde zelzele olacak, büyük felaket üzere telaffuzlarda bulundular. bu biçimde ben Marmara’yı uzunluktan boya kat eden bir fay olmadığını söylemiş oldum. Bu fay bir ucu İzmit’te bir ucu Saroz’da olarak anlatılıyor ve spekülasyon yapılıyordu. Bu spekülasyonların gerisinde onların jeolojik bir çalışmaları, jeolojik bir formasyonları yoktu. Bu tez iki yıl kadar sürdü ve biroldukça makale yazdılar fakat daha sonra onları çöpe attılar.”

“Sadece kağıt üzerinden telaffuzları bu biçimde spekülatif oluyor”

“Biz bu biçimde orta sırtı kesen, Tekirdağ’a gerçek giden dümdüz bir fay olmadığını, fayların kesimli olduğu söylemiş olduk. Onların bu tezleri tutmayınca bu kere yeni araştırma gemisi getirdiklerini söylemiş olduler ve 7,4’lük bir sarsıntı beklediklerini açıklamaya başladılar. vakit içinde onlar da çöpe atıldı. Son olarak risk taşıyan fayın Yeşilköy-Bakırköy açıklarından Silivri Çukuru’na kadar uzanan 70 kilometrelik bir çizgi olduğunu bunun da 7,2’lik zelzele oluşturacağını söylüyorlar.

Herkes bu savın üzerine atlıyor. 8,1’den 7,5’e daha sonra da 7,2’ye düştüler. Ne Armutlu Yarımadası dağları ne Kapı Dağlar ne de Istranca ne de Kocaeli Dağları’nda bir tane çekiç vurmamış bir taşı mikroskopta incelemeyip taştaki değişmeleri takip etmemiş kimseler yalnızca kağıt üzerinden telaffuzları bu biçimde spekülatif oluyor. Ben de ‘hayır’ diyorum o hatta sırf Kumburgaz Çukuru’nda fay var. Orta sırtta bir fay yok. Özet olarak söylüyorum ki Marmara’yı bekleyen zelzelenin büyüklüğü en çok 6,5 olacaktır.”

“Göller bölgesindeki berbat tabana dikkat”

Üşümezsoy, Kumburgaz Çukuru’nda olacak sarsıntı daha sonrasında İstanbul’da en çok etkilenecek alanlar için ise kentin batı yakasını işaret etti:

“Büyükçekmece, Esenyurt, Beylikdüzü, Haramidere Avcılar hatta Florya’yı da içine alan iki göl bölgesindeki alanlar etkilenecek alanlardır. Bu göller bölgesindeki makûs yere ve yapıların durumuna dikkat etmek gerekiyor.”