12 zirve Türkiye’nin Piramitleri olacak

JoKeR

Active member
Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ın güçlü kültürel mirasını turizme kazandırma ve bölgesel kalkınmayı sağlamak hedefiyle başlatılan GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi, “Mezopotamya” ismiyle global bir kimlik kazanıyor. Açıkhava müzesi görünümüyle yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en büyük turizm destinasyonlarından biri sayılan Mezopotamya’nın tanıtım stratejisi ve hareket planı, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un iştirakiyle yapılan merasimde paylaşıldı. Çok sayıda ülkenin diplomatik temsilcisinin de katıldığı merasimde tarihî ve kültürel geçmişiyle dünya genelinde epeyce yeterli bilinen ve tüm lisanlarda birebir biçimde okunan “Mezopotamya” markasının logosu kamuoyuyla paylaşıldı. Merasimde projeyi anlatan tanıtım sineması ve açılış gösterisi, Mezopotamya markası için özel bestelenen müzik eşliğinde izleyicilerle buluştu.

DÜNYANIN EN TANINAN YERİ OLACAK

Tanıtım merasimine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ersoy, Göbeklitepe’de birtakım değerli merkezleri daha keşfettiklerini deklare etti. Göbeklitepe’nin etrafındaki 100 kilometrelik sınır üzerinde 11 tane daha zirve olduğunu belirten Ersoy, “Buradan ayrıntısını birinci sefer vermiş olacağız ve artık 12 zirve diyeceğiz. 12 zirve ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, eylül ayında tanıtımını yapacağız. Dünyanın pek hayli üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış hafriyat liderleriyle da iş birliği yaparak 12 zirveyi dünya lansmanı biçiminde sunacağız. Dünyada fazlaca tanınan bir yer haline gelecek, hatta Güneydoğu’nun Piramitleri diyebiliriz buna. Lansman yapıldıktan daha sonra fazlaca fazla ses getirecek, Türkiye’nin eşi gibisi olmayan bir hazinesi olarak düşünüyoruz” dedi.

DOKUZ VİLAYETTE KOORDİNELİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Merasimde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kültürel ve doğal mirası koruyarak, Mezopotamya’yı küresel bir marka haline getirip insanların zihnine kazımak, daha epey insanın buraları ziyaret ederek unutulmaz anılar biriktirmesini sağlamak istiyoruz ve bu biçimdece turizm gelirlerini artırmayı, yeni istihdam imkanları ortaya çıkarmayı ve kalkınmanın hızlanmasını amaçlıyoruz” dedi. Dokuz vilayette koordineli bir çalışmanın yürütülldüğünü belirten Varank, 35 kent rotasını, 9 tematik rota ve seyahate dair ipuçlarını içeren bir web sitesi oluşturduklarını lisana getirdi.